Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 19.08.2020
nauda | budžeta plānošana

Pamatsoļi patstāvīga budžeta veidošanā

Pamatsoļi patstāvīga budžeta veidošanā

Sākot pašiem pelnīt, savu finanšu patstāvīga plānošana vairumam jauniešu var kļūt par īstu izaicinājumu. Bez ikdienas pirkumiem ir tik daudz kārdinājumu – atpūta ar draugiem, kārotas lietas, kuru iegādei līdz šim, iespējams, traucējusi finansiāla atkarība no vecākiem. Piedāvājam padomus, kas noderēs, plānojot savu budžetu un izdevumus.

Jauniešiem mūsdienās ir daudz iespēju strādāt. Arvien vairāk uzņēmumu sāk piedāvāt studentiem un skolēniem darbu, kuru jaunieši var apvienot ar mācībām. Jārēķinās ar to, ka sākumā, visticamāk, darba samaksa nesasniegs vēlamo apmēru, tomēr tie būs ienākumi, kurus varēsi tērēt, kā pats vēlies. Iemācoties samērot savas finansiālās iespējas un vēlmes, būs vieglāk apzināt neatliekamos izdevumus un ietaupīšanas iespējas, kā arī iekrāt naudu lielākiem pirkumiem.

Darbu vari meklēt, piemēram, cvonline.lv, prakse.lv u.c. vietnēs. Ja tu jau esi izvēlējies jomu vai profesiju, kurā vēlies strādāt, vai pat esi guvis tajā pieredzi, vari meklēt darbu konkrētu uzņēmumu mājaslapās, lietojot tādus atslēgvārdus kā “vakances” vai “karjera”. Ja mācību gada laikā strādāt nevēlies, atceries, ka ir uzņēmumi, kuri studentiem un skolēniem piedāvā apmaksātas prakses vietas arī vasarā.

Padoms

Sākot strādāt, jāsāk domāt par to, kā veiksmīgi plānot savas finanses un paredzēt izdevumus.

Ieteikumi veiksmīgai finanšu plānošanai:

 • Plāno izdevumus. Lai veiksmīgi plānotu mēneša budžetu, vispirms aprēķini savus pastāvīgos ienākumus, piemēram, algas un stipendijas summu.
 • Izvērtē prioritātes. Vienmēr pirmos veic tādus svarīgus maksājumus kā maksa par dzīvokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem. Prioritātes var būt dažādas. Ja tu dzīvo kopā ar vecākiem, prioritāra var būt studiju maksa.
 • Galvenos maksājumus veic laikus. Saņemot ikmēneša ienākumus, uzreiz atliec tiem nepieciešamo summu, jo tas palīdzēs plānot pārējos izdevumus.
 • Plāno izdevumus par pārtiku. Pirms dodies uz veikalu, izveido pirkumu sarakstu. Ja plānosi ēdienreizes, produkti nesabojāsies, nebūs jāizmet, kā arī nekad neaizmirsīsi nopirkt nepieciešamo.
 • Ņem vērā savus ikmēneša izdevumus par transportu.
 • Atceries, ka dzīvē bieži rodas neplānotas situācijas. Piemēram, pēkšņi saplīst ziemas zābaki un nākas pirkt jaunus. Tāpēc ir būtiski katru mēnesi rezervēt 30–50 eiro šādiem tēriņiem. Ja mēnesis ir aizritējis bez pārsteigumiem, naudu vari novirzīt krājkontā.
 • Protams, katram cilvēkam ir jāatpūšas un jāizklaidējas, tomēr izvērtē un izvēlies izklaides, kuras tiešām vari atļauties.
 • Krāj naudu. Tev ir nepieciešams jauns dators vai jauns telefons? Atver krājkontu un katru mēnesi novirzi tajā 10% savu ienākumu. Tu pat nemanīsi, kā sakrāsi līdzekļus kārotajam pirkumam.

Rūpējies par savām finansēm, jo tās ir rūpes par sevi un savu nākotni.

Veiksmi finanšu plānošanā!

Vivija Cepurniece
SEB Youth LAB dalībniece

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 07.08.2019

  Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

  Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

  Šobrīd ir ideāli apstākļi, lai jaunieši atrastu darbu, – vakanču ir daudz, bet darba tirgū ienākošo jauniešu skaits ir mazinājies. Lai gan vairums pretendentu uz brīvajām darba vietām ir ar augstāko izglītību, teorētiskās zināšanas tomēr nespēj pilnībā aizstāt praktiskās iemaņas, tāpēc jauniešiem par vienu no  svarīgākajām prioritātēm būtu jāizvirza prakse.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 26.10.2018

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Nesen veiktā SEB bankas aptauja liecina, ka jaunieši Latvijā savu nākotni uztver nopietni. Lielākā daļa jauno cilvēku vecumā no 18 līdz 25 gadiem  pārdomā savus ikdienas tēriņus, bet vairāk nekā puse respondentu katru mēnesi atliek 20–100 eiro un uzkrājumus galvenokārt tērē ceļojumiem un lielākiem pirkumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.