Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 01.08.2019
studiju kredīts | augstskola

Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

Aptaujas liecina, ka daļa jauniešu izvēlas augstskolu nevis atbilstoši savām interesēm, bet vadoties no iespējas tikt budžetā. Studiju kredīts ļauj studēt tieši tur, kur pašam visvairāk gribas, nevis pieņemt kompromisa lēmumu, izvēloties programmu, kuru var apgūt par budžeta līdzekļiem.

Pat tad, ja par studijām nav jāmaksā, reizēm var pietrūkt iztikas līdzekļu, sevišķi, ja paralēli studijām nav iespējams strādāt, – šādos gadījumos noder studējošā kredīts.

Studiju un studējošā kredīti ir izveidoti tā, lai pielāgotos dažādām dzīves situācijām – piemēram, turpinot studijas citā programmā, pamatsummas maksājumu var atlikt uz studiju laiku.

Šogad pieteikšanās kredītiem ar valsts galvojumu atsāksies 19. augustā. 

Iemesls studēt tur, kur ir budžeta vietas, ir vienkāršs un pat loģisks – studijas mēdz būt dārgas un tikai retā ģimene var atļauties tās apmaksāt no savas līdzekļiem. Tomēr, izvēloties profesiju visai turpmākajai dzīvei, nauda nedrīkst būt izšķirošais faktors.

Padomājiet – vai tiešām ir jēga studēt tikai tāpēc, ka studijas ir bez maksas, ja izvēlētā joma jūs nebūt neaizrauj? Pilnīgi iespējams, ka šādas izvēles rezultātā jūs studijas nepabeigsiet vai pēc augstskolas beigšanas aiziesiet strādāt pilnīgi citā jomā. Par laimi, kompromisam ir alternatīva.

Budžets ne vienmēr ir sasniedzams mērķis

Dati liecina, ka pērn no visiem Latvijas augstskolu studentiem pilna laika studijas izvēlējās vairāk nekā 70%, un tikai nepilni 60% no viņiem ieguva tiesības studēt par valsts budžeta līdzekļiem. Lai gan kopumā studējošo skaits pēdējos gados nedaudz sarūk, joprojām ir jomas, kurās konkurss ir iespaidīgs – piemēram, Latvijas Universitātes Tiesību zinātnes bakalaura studiju programmā uz 45 budžeta vietām pērn pretendēja vairāk nekā 600 cilvēku. Savukārt dažās studiju programmās budžeta vietas vispār netiek piedāvātas.

Vai valsts budžeta nepieejamība nozīmē, ka jāatsakās no studijām, par kurām sapņots, un jāizvēlas kas mazāk pievilcīgs? Tikai SEB banka šādos gadījumos piedāvā studiju kredītu ar valsts sniegtu galvojumu.

SVARĪGI
Šogad Latvijas augstskolu studentu pieteikšanās kredītiem ar valsts galvojumu atsāksies 19. augustā. Ārvalsts augstskolu studenti var turpināt iesniegt pieteikumus.

Studēšanai nav jākļūst par “izdzīvošanas skolu”

Kurš gan nav dzirdējis kādu populāru anekdoti par studentiem, kuri nedēļām pārtiek tikai no tējas un kurus spēj pacelt gaisā pat neliela vēja pūsmiņa. Tomēr, kā jau katrā jokā, arī šajā ir daļa patiesības. Pat tad, ja students ir  ieguvis budžeta vietu, viņam ikdienā jāsaskaras ar dažādiem izdevumiem – sākot no mācību materiālu un beidzot ar dzīvesvietas īres apmaksu, kas ārzemēs studējošajiem var veidot lielākās summas.

Lieliski, ja paralēli studijām var strādāt, nopelnot sev iztikas līdzekļus, taču ir augstskolas un studiju jomas, kurās tas nav iespējams, un, ja studenta ģimenes rocība ir neliela, nodrošināt sev visu mācībām un dzīvošanai nepieciešamo var būt teju neiespējami. Citiem vārdiem – students var nonākt izvēles priekšā: vai nu studijas, vai darbs.

Lai studijas nepārvērstos par izdzīvošanas mākslas treniņu un jaunietis varētu pilnvērtīgi nodoties studijām, daudzos gadījumos saprātīgākais lēmums ir pieteikties studējošā kredītam

Kredīts, kas pielāgojas jūsu dzīvei

Tā kā lēmums par jebkuru kredītu jāpieņem atbildīgi, ir svarīgi jau laikus izpētīt studiju un studējošā kredīta sniegtās priekšrocības. Mainoties dzīves situācijām, šie kredīti pielāgojas jūsu vajadzībām un iespējām:

 • kredīta pamatsummas atmaksa jāsāk  ar 12. mēnesi pēc studiju beigšanas;
 • grūtniecības, pēcdzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma laikā pamatsummas un procentu maksājumu var atlikt;
 • ja gadās zaudēt darbu un ir iegūts bezdarbnieka statuss, pamatsummas maksājumu var atlikt līdz pat 2 gadiem;
 • turpinot studēt akreditētā programmā, pamatsummas maksājumu uz studiju laiku var atlikt;
 • piedzimstot bērnam, ja studijas pabeigtas ar diplomu, ir iespējams dzēst 30% no kredīta atlikuma. 

Linda Ezerkalna

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 08.05.2017

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Studiju jomas izvēle ir viens no svarīgākajiem dzīves lēmumiem, jo tam būs nozīmīga loma visā turpmākajā dzīvē. Daudziem šķiet – ja uzreiz pēc vidusskolas neaiziet studēt, izredzes uz veiksmīgu karjeru sarūk. Vai tā tiešām ir?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 11.08.2017

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  Studiju laiks ir pārbaudījums izturībai un spējai apvienot divas dzīvē ļoti svarīgas lietas – mācības un darbu. Sākotnēji šķiet, ka abus vienlaikus darīt varbūt pat nav iespējams. Tomēr patiesībā, ja tiek ievēroti daži vienkārši principi, tas var būt diezgan viegli.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.