Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 26.10.2017
darbs | uzņēmējdarbība | jaunieši

Ko vēlas jaunieši – algotu darbu vai savu biznesu?

Ko vēlas jaunieši – algotu darbu vai savu biznesu?

Algots darbs vilina ar stabiliem ikmēneša ienākumiem, karjeras izaugsmi un dažādiem bonusiem, savukārt uzņēmējdarbība nozīmē ne tikai lielākus riskus, bet arī brīvību un plašākas iespējas. Kur sevi nākotnē redz jaunieši?

SEB bankas veiktajā aptaujā noskaidrots, ko par savu nākotnes karjeru un algu domā 18-25 gadus veci jaunieši. Izrādās, jaunieši kļūst aizvien ambiciozāki, tomēr, salīdzinot ar pērnā gada aptaujas datiem, prasības pret pašreizējās algas apmēru kļuvušas reālistiskākas.

Mācību un darba apvienošana ir populāra prakse

Aptaujas dati liecina, ka 18-25 gadus vecajiem galvenais ienākumu avots ir pašu nopelnītā nauda – tā savās atbildēs norādījuši 73% aptaujāto.

Tas cieši saistīts ar jauniešu dzīves situāciju – gandrīz puse no aptaujātajiem tikai strādā, kamēr trešā daļa apvieno darbu ar mācībām. Tikai 15% ir tādu, kas visu savu laiku velta mācībām – likumsakarīgi, ka tieši viņu vienīgais iztikas avots ir vecāku un radinieku atbalsts, kā arī retākos gadījumos – stipendija. Strādājošie lielākoties sev iztiku nopelna paši, kamēr tie, kas apvieno mācības ar darbu, pārtiek gan no algas, gan radinieku atbalsta.

Līdz ar to atšķirības jauniešu ikmēneša ienākumos ir nozīmīgas. Tiem, kas paši vēl nepelna, ienākumi mēnesī nepārsniedz 300 eiro, savukārt tie, kas velta visu savu laiku darbam, pārsvarā saņem algu no 500 līdz 800 eiro uz rokas. Jaunieši, kas apvieno mācības ar darbu, kopumā pelna nedaudz mazāk, lai gan aptuveni trešā daļa spēj mēnesī gūt tikpat lielus ienākumus kā tie, kas nemācās, bet tikai strādā. Gada laikā pieaudzis to jauniešu skaits, kas mēnesī nopelna 500 līdz 800 eiro.

Vēlamā alga par 200 eiro lielāka nekā esošā

Aptauja arī parāda, ka attiecībā uz atalgojumu vēlamais no esošā tomēr atšķiras. Proti 43% no visiem aptaujātajiem uzskata, ka viņiem būtu jāsaņem vismaz 800 eiro mēnesī, lai gan šobrīd lielākoties viņu alga ir mazāka.

Vidēji atšķirība starp vēlamo un esošo ir 200 eiro, un strādājošie jaunieši bieži uzskata, ka viņu zināšanas un prasmes netiek pienācīgi novērtētas. Turklāt aptaujas rezultāti arī liecina, ka vīrieši ir krietni ambiciozāki attiecībā uz savas algas apmēru.

Ja pēc pieciem gadiem vairāk nekā puse aptaujāto vīriešu vēlētos sev algu, kas pārsniedz 1500 eiro, tad sieviešu vidū 64% būtu apmierinātas ar algu no 500 līdz 1500 eiro.

Tomēr, salīdzinot ar jauniešu aptaujas datiem pērn, var secināt, ka jaunieši savās prasībās kļuvuši mazliet pieticīgāki. Proti, samazinājies to strādājošo skaits, kuri uzskata, ka taisnīga alga viņiem būtu virs 1000 eiro mēnesī. Vienlaikus, attiecībā uz saviem nākotnes ienākumiem, jaunieši ir kļuvuši ambiciozāki.

Svarīgs lēmums – izglītība ar nākotnes perspektīvu

Situācija ar jauniešu nodarbinātību turpina uzlaboties gan visā ES, gan arī Latvijā, tomēr joprojām nedaudz atpaliekam no saviem tuvākajiem kaimiņiem Lietuvas un Igaunijas. Šobrīd iespēja jauniešiem tikt pie darba palielinās gan tādēļ, ka pieaug vakanču skaits valstī, gan arī tādēļ, ka darba devēju prasības kļuvušas pielaidīgākas, proti – bieži vairs kā obligāta prasība netiek izvirzīta iepriekšēja pieredze.

Vienlaikus starp faktoriem, kas jauniešiem traucē atrast darbu, CV-Online vadītājs Aivis Brodiņš min pašu motivācijas trūkumu un izglītības izvēli, kas neatbilst darba tirgus prasībām. Piemēram, labi IT speciālisti ir un arī nākotnē būs pieprasīti visā pasaulē, līdz ar to, par viņu piesaisti cīnīsies uzņēmumi ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Šo speciālistu piesaistē Rīga nekonkurēs, piemēram, ar Daugavpili, bet gan ar Tallinu vai Helsinkiem.

Situācija izglītībā mainās krietni lēnāk nekā darba tirgū, tāpēc A. Brodiņš aicina jauniešus rūpīgi apsvērt studiju jomas izvēli. Jau tagad pasaulē vērojams, kā dažas profesijas pamazām izzūd - to vietā nāk roboti un automatizētas sistēmas.

Šajā sakarā vērojama interesanta tendence – ja humanitāro un sociālo zinību studentiem pirmā darba vieta parasti nav saistīta ar viņu izglītību (piemēram, pārdevējs vai klientu konsultants), tad eksaktās zinātnes studējošie daudz biežāk jau pirmo darbu iegūst tādu, kas saistīts ar viņu studiju jomu.
Vienlaikus A.Brodiņš norāda – lai gan jauniešiem raksturīgas lielas ambīcijas un viņi vairs nekautrējas prasīt algas pielikumu, svarīgi paturēt prātā, ka pieredzes uzkrāšanai visvērtīgākais karjeras sākumposmā var izrādīties brīvprātīgais darbs vai prakse – starp citu, prakses vietu skaits Latvijā ik gadu pieaug.

Savs uzņēmums lielākiem ienākumiem un neatkarībai

Ņemot vērā, ka šobrīd valstī ar uzņēmējdarbību nodarbojas mazāk nekā sestā daļa strādājošo, jauniešu plāni izklausās ambiciozi – 40% aptaujāto vēlētos iesaistīties uzņēmējdarbībā, lai tādējādi palielinātu gan savus ienākumus, gan arī neatkarību. Līdzīgi aptaujas rezultāti ir arī Igaunijā.

SEB bankas valdes loceklis A. Škapars: “Lai gan mums atšķirībā no ziemeļu kaimiņiem nav savas pasakas par Skype, arī Latvijā jaunieši jūtas pietiekami motivēti saistīt savu nākotni ar uzņēmējdarbību.”

Turklāt jaunieši ir jau domājuši par nozarēm, kurās biznesu vēlētos attīstīt. Starp līderēm ir tirdzniecība un ražošana, taču daudzi norādījuši profesionālu zinātnisko un tehnisko darbību, kā arī mākslu un izklaidi, ko A. Škapars min kā spēcīgu jomu Latvijā, kas prasmīgā izpildījumā varētu kļūt arī par labu biznesa iespēju. Iespējams, tieši šodienas jaunieši to spēs pārnest pavisam citā līmenī.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 31.08.2017

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Vecāki… Viņi domā, ka zina visu par saviem bērniem un viņu nākotni. Bet vai tiešām tā ir? Lai to uzzinātu, esam veikuši nelielu eksperimentu, uzaicinot ģimenes no trim Baltijas valstīm. Bet lai sniegtu jauniešiem noderīgu informāciju un vērtīgus piedāvājumus veiksmīgai patstāvīgai dzīvei, esam sagatavojuši programmu "Pirmie soļi".

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 02.12.2019

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  Pirmie soļi neatkarīgajā dzīvē saistīti ne tikai ar brīvību no vecākiem, bet arī nepieciešamību pieņemt patstāvīgus lēmumus un pašam pelnīt naudu, tātad – sākt strādāt. Esam apkopojuši dažus padomus, lai pirmā darba meklējumi noritētu veiksmīgāk un nestu pozitīvu pieredzi.

  Lasīt vairāk

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.