Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 23.05.2019
studiju kredīts | augstskola

Katrs jaunietis ir zelta vērts

Katrs jaunietis ir zelta vērts

Lai gan dzīves dārdzība un arī izdevumi, kas saistīti ar augstākās izglītības iegūšanu, ik gadu pieaug, izsniegto studiju un studējošo kredītu skaits Latvijā arvien sarūk.

Gribētos domāt, ka šāda tendence vērojama, jo vairāk kļuvis to ģimeņu, kas pašas var segt savu atvašu studiju maksu, bet diemžēl tā gluži nav – valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēma, ko koordinē Studiju un zinātnes administrācija, ir tik smagnēja, ka daudzi studētgribētāji atmet šādam finanšu risinājumam ar roku. Saskaņā ar Latvijas Studentu apvienības aptaujas datiem 50% jauniešu ir izskatījuši studiju un studējošo kredītu kā līdzekli, ar kura palīdzību segt studiju vai ikdienas izmaksas.

Gandrīz puse no viņiem šim finanšu atbalsta veidam nav pat pieteikušies, tostarp tādēļ, ka nespēj atrast privāto galvotāju. Tas liecina par nepieciešamību uzlabot valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmu, padarot to vienkāršāku un efektīvāku.

Šī brīža studentu kreditēšanas sistēma ir būvēta pēc padomju laika priekšstatiem, ka visi cilvēki ir neuzticami, – jāņem papildu galvotāji un jābūt smagam administratīvajam procesam ar skarbu filtrēšanas sistēmu, jo «students uzsāk studijas, neplānojot tās pabeigt, un ņem aizņēmumu, neplānojot to atdot».
Šajā situācijā visvairāk satrauc tās sabiedrības daļas nākotne, kam dzīvē ir vismazāk paveicies. Darbojoties SOS bērnu ciematu padomē, esmu redzējis daudz gadījumu, kad jaunieša bioloģiskie vecāki ir dzīvi, uz papīra it kā viss ir kārtībā, bet realitātē šis jaunietis galvotāju nekad neatradīs. Ir netaisnīgi no valsts puses ierobežot viņa iespējas studēt, pieprasot privāto galvojumu.

Ja mēs vairāk uzticētos studentiem, kā tas notiek Skandināvijā un pārējās Baltijas valstīs, piešķirot vajadzīgos līdzekļus bez nesamērīgām prasībām un paļaujoties, ka cilvēks ir izsvēris savas iespējas aizņēmumu atmaksāt, tas atvieglotu gan studiju apmaksu daļai jauniešu, gan visu sistēmu.

Ja students kredītu neatmaksā, pastāv kontroles mehānismi, piemēram, uz desmit gadiem iekļaut parādnieku sarakstā, tādējādi liedzot iespēju aizņemties.

Šāda sistēma labi strādā Ziemeļvalstīs un Igaunijā, bet mēs nez kāpēc gribam izgudrot jaunu divriteni.
Mums kā sabiedrībai ir laiks pieaugt un saprast, ka Rietumu modeļi, uz kuriem tik bieži atsaucamies, vēloties līdzināties dzīves līmeņa ziņā, darbojas efektīvi, jo infrastruktūra, likumi un regulējumi tur ir radīti, ticot, ka katrs pilsonis ir godīgs, saprātīgs cilvēks. Pie mums padomju laika smagais mantojums rada pretēju efektu. Politikas veidotājiem būtu svarīgi paraudzīties uz kopainu.

Vai Latvijā ir kādas pazīmes, ka studenti ir bezatbildīgi un pārāk daudz aizņemas? Vai kredīti, kurus ņem studenti, ir pārāk lieli? Kādam tas varbūt ir visas dzīves jautājums – pa kuru taciņu viņš aizies un par ko kļūs. Mazā valstī katrs jaunietis ir zelta vērts, un izbojātus likteņus mēs nevaram atļauties. Nākotnē gribētos redzēt tādu studiju kreditēšanas sistēmu, kas piedāvā visiem vienlīdzīgas iespējas.

Kārlis Danēvičs,
SEB bankas valdes loceklis, Finanšu nozares asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 08.05.2017

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Studiju jomas izvēle ir viens no svarīgākajiem dzīves lēmumiem, jo tam būs nozīmīga loma visā turpmākajā dzīvē. Daudziem šķiet – ja uzreiz pēc vidusskolas neaiziet studēt, izredzes uz veiksmīgu karjeru sarūk. Vai tā tiešām ir?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 01.08.2019

  Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

  Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

  Aptaujas liecina, ka daļa jauniešu izvēlas augstskolu nevis atbilstoši savām interesēm, bet vadoties no iespējas tikt budžetā. Studiju kredīts ļauj studēt tieši tur, kur pašam visvairāk gribas, nevis pieņemt kompromisa lēmumu, izvēloties programmu, kuru var apgūt par budžeta līdzekļiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.