Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 15.01.2015
jauniešiem | profesijas | karjera

Kādu jomu izvēlēties nākotnes profesijai?

Kādu jomu izvēlēties nākotnes profesijai?

Domājot par savas nākotnes karjeras iespējām, ikviens jaunietis vēlas zināt, kuras ir pieprasītākās, prestižākās un labāk atalgotās profesijas un vai tādas tās būs arī tad, kad diploms būs kabatā.

Lai gan vairākās nozarēs perspektīva ir diezgan labi paredzama, atbilde nevar būt viennozīmīga – to ietekmē dažādi faktori, piemēram, darbavietu skaita pieauguma potenciāls, izaugsmes iespējas, savi talanti un intereses, jomas vidējais atalgojums, stresa apjoms, jomas specifika u.c.

Uz katru profesiju vērts skatīties nozares un arī plašākā – valsts un globālo sociopolitisko un ekonomisko tendenču līmenī, lai secinātu, cik perspektīva ir izvēlētā nozare.

 

Veselības aprūpes sektors: ārsti-speciālisti, zobārsti, ārstu palīgi, senioru palīgi

Medicīnas un veselības aprūpes joma ir izaugsmes iespēju piesātināta. Ārsta profesija visā pasaulē tiek uzskatīta par augsta prestiža amatu – tas ir viens no atbildīgākajiem darbiem un prasa intensīvu un ilgu apmācību procesu. Pieaugošs pieprasījums pēc medicīnas nozares speciālistiem ir pastāvīgs un tuvākajā laikā nemainīsies ne Latvijā, ne pasaulē. Tieši pretēji – līdz ar sabiedrības novecošanu Rietumu pasaulē rodas arvien jaunas specializācijas formas, lai spētu nodrošināt kvalitatīvu veselības aprūpi tieši vecākajām paaudzēm. Attiecīgi pieaug arī darbavietu skaits gan specialitātēs, gan administratīvajos un atbalstošajos amatos. Atalgojuma apmērs veselības aprūpes jomā ir atšķirīgs un atkarīgs no izvēlētās specialitātes – ārstu-speciālistu vidējais atalgojums pašlaik ir ap 2000 EUR, sanitāru – 430 EUR, bet medmāsu – vidēji 750 EUR mēnesī.

Tehnoloģiju sektors: sistēmu inženieri, IT analītiķi, programmēšanas inženieri, IT sistēmu arhitekti

Informācijas tehnoloģiju (IT) sektors joprojām ir viena no visātrāk augošajām nozarēm – tehnoloģiju integrācijas paplašināšanās daudzās no sfērām nodrošina, ka šī tendence turpināsies vēl diezgan ilgi. IT nozare, iespējams, ir līdere plānotajā darbavietu izaugsmē nākamajā desmitgadē, kas savukārt veido ļoti augstu pieprasījumu pēc šīs jomas profesionāļiem. Un pieprasīti nav tikai IT un sistēmu inženieri – arī pieprasījums pēc IT analītiķiem tuvākās desmitgades laikā pieaugs par vismaz 30%. Latvijā vidējā atalgojuma līmenis IT jomā ir ievērojami augstāks nekā lielākajā daļā citu nozaru, bieži vien pārsniedzot 1200 EUR neto, bet augstākajā vadības līmenī sasniedzot pat 2500 – 3000 EUR mēnesī.

Finanšu sektors: grāmatveži, aktuāri, auditori, finanšu konsultanti

Ja padodas darbs ar skaitļiem un ir interese par finansēm, finanšu sektorā ir iespējams izveidot veiksmīgu un labi atalgotu karjeru. Līdz ar pieaugošo uzņēmējdarbības apjomu, pieaug arī nepieciešamība pēc finanšu jomas speciālistiem. Paplašinās arī finanšu sektora pakalpojumu loks – līdzīgi kā citās nozarēs, arī finanšu jomā notiek pielāgošanās demogrāfiskajai situācijai, piedāvājot arvien vairāk pakalpojumu, kas vērsti uz savlaicīgu vecumdienu nodrošināšanu (pensiju fondi, uzkrājumi u.tml.). Papildu tam arī mainīgie likumu regulējumi un aizvien pieaugošā atbildība, kas tiek pieprasīta no uzņēmumu vadītājiem finanšu aizsardzībā turpinās virzīt darbavietu pieaugumu šajā sektorā. Vidējais atalgojums finanšu sektorā pašlaik ir ap 900 EUR, taču jānorāda, ka arī šajā jomā atalgojuma apmērs ir atkarīgs no specialitātes, amata līmeņa, uzņēmuma lieluma un citiem aspektiem. Augstākā līmeņa speciālisti, piemēram, finanšu direktori saņem vidēji 3000 EUR mēnesī.

Inženierzinātņu sektors: civilinženieri, vides inženieri, biomedicīnas inženieri

Gan Latvijā, gan visā pasaulē vērojams eksakto zinātņu studentu skaita būtisks kritums, kas ietekmē inženierzinātņu industrijas speciālistu pieprasījumu darba tirgū. Uzņēmumiem kļūst arvien grūtāk atrast profesionālus inženierus – civil-, vides un citu inženieru skaits ir neliels, un darbavietu skaits pieaugs vismaz vēl par 25% tuvākajā desmitgadē. Aplēses liecina, ka biomedicīnas inženierijas jomā darbavietu skaita pieaugums paredzams līdz pat 70%. Jāatzīmē, ka šo profesiju dažādos pētījumos vērtē kā vienu no retajām ar tik zemu stresa līmeni, bet neiedomājami augstu apmierinātību par paveikto. Turklāt pasaulē vērojama tendence šo profesiju pārstāvju atalgojumam pieaugt par aptuveni 10% gadā. Inženierzinātņu profesionāļi pašlaik saņem vidēji 800 EUR mēnesī.

Pārdošanas sektors: pārdošanas speciālisti, direktori

Pārdošana ir ārkārtīgi svarīga teju jebkuram uzņēmumam – gan programmatūras, gan finanšu sektoros pārdošanas apjomi noteiks, vai uzņēmums pieredzēs uzplaukumu un izaugsmi. Pārdošanas sektora augstākā līmeņa vadītājiem – pārdošanas direktoriem jābūt spējīgiem motivēt darbiniekus sasniegt noteiktos mērķus, viņiem jābūt izciliem klientu apkalpošanas speciālistiem un darbinieku vadītājiem. Pārdošanas sektors nodrošinās intensīvu darbu ar gana augstu stresa līmeni, taču atalgojums par padarīto visbiežāk ir ļoti adekvāts – vidēji šajā sektorā nodarbinātie saņem ap 600 EUR mēnesī, speciālistiem atalgojums visbiežāk pārsniedz 1000 EUR, savukārt augstākā līmeņa vadītājiem pat 3000 EUR mēnesī.

Konsultācijas: biznesa, sabiedrisko attiecību konsultanti, finanšu konsultanti, veselības aprūpes konsultanti

Uzņēmumi, meklējot veidus, kā ietaupīt izmaksas, arvien biežāk izvēlas ārpakalpojumus – dažādi pētījumi liecina, ka, piemēram, ASV ap 2025. gadu teju 50% darba ņēmēju darbosies kā pašnodarbinātie ārpakalpojumu sniedzēji, uzņēmējiem arvien samazinot štata darbinieku skaitu izmaksu optimizācijas nolūkos. Sagaidāms, ka pēc dažādu jomu konsultantiem pieprasījus būs ārkārtīgi liels – uzņēmēji meklēs kvalitatīvus, zinošus ārpakalpojumu konsultantus, lai pēc nepieciešamības aizpildītu “tukšās” štata vietas. Konsultāciju jomā atalgojums ļoti variē atkarībā no specializācijas, taču nevienā no konsultāciju sektora profesijām vidējais atalgojums nav zemāks par 700 EUR mēnesī, pieredzējušiem speciālistiem – ievērojami vairāk.

Laura Andžāne


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.