Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 07.08.2019
darbs | karjera | iemaņas

Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

Šobrīd ir ideāli apstākļi, lai jaunieši atrastu darbu, – vakanču ir daudz, bet darba tirgū ienākošo jauniešu skaits ir mazinājies. Lai gan vairums pretendentu uz brīvajām darba vietām ir ar augstāko izglītību, teorētiskās zināšanas tomēr nespēj pilnībā aizstāt praktiskās iemaņas, tāpēc jauniešiem par vienu no  svarīgākajām prioritātēm būtu jāizvirza prakse.

Jauniešiem, kuriem piemīt kādas no darba devēju pieprasītākajām spējām, priekšrocību ir ievērojami vairāk.

Vērīgāko īpašību vidū ir spēja risināt kompleksus uzdevumus, kritiskā domāšana un radoša pieeja darbam.

“Šobrīd jauniešiem ir lielākas iespējas atrast darbu nekā jebkad agrāk,” saka CV Online vadītājs Aivis Brodiņš. Saskaņā ar viņa vadītā uzņēmuma datiem pērn darba devēji meklējuši vismaz 20 000 dažādu darbinieku. Vienlaikus migrācijas un demogrāfijas radīto apstākļu dēļ šobrīd ir sarucis darba tirgū ienākošo jauniešu skaits. Tomēr, lai atrastu savu sapņu darbu, ar izglītību vien var būt par maz.
Mēģināsim noskaidrot, bez kādām īpašībām un spējām veiksmīga karjera mūsdienās nav iespējama.

Prakse, prakse un vēlreiz prakse

“Nevajag noniecināt praktiskās, vienkāršās lietas,” saka SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars, norādot – lai cik iespaidīga būtu teorētisko zināšanu bagāža, tā nekad nespēs aizstāt praksē apgūtās iemaņas. Viņš ir novērojis, ka dažkārt jaunie darbinieki, kas beiguši prestižas augstskolas, uzsākot darba gaitas, nespēj paveikt elementāras lietas tikai tāpēc, ka viņiem nav pieredzes reālajā darba vidē.

Iepriecinoša tendence

63% jauniešu (saskaņā ar SEB bankas veiktās aptaujas datiem) ir izmantojuši prakses iespējas.

Vienlaikus iespējas atrast darbu pieaugušas arī tiem, kuriem prakses nav. “Ja agrāk gandrīz katrā darba sludinājumā obligāta prasība bija iepriekšēja darba pieredze, tad tagad iespēja uzsākt darba gaitas arī bez jebkādas pieredzes – galvenais ir prasmes un gatavība mācīties,” komentē A. Brodiņš. Tomēr viņš iesaka jauniešiem laikus domāt par reālas pieredzes uzkrāšanu, jo darba tirgū tā vienmēr būs priekšrocība konkurencē ar kandidātiem bez pieredzes.

Šobrīd pieprasītākās profesijas

CV Online datubāze liecina, ka darba devēji šobrīd visvairāk meklē darbiniekus pārdošanas, tirdzniecības, klientu apkalpošanas, dažādu pakalpojumu nodrošināšanas jomās.

A. Brodiņš ir novērojis, ka lielākas iespējas atrast darbu specialitātē ir tiem jauniešiem, kas ir studējuši eksaktās un inženierzinātnes. Savukārt Vidzemes augstskolas rektors Gatis Krūmiņš norāda: “Izcili, ja jaunietis iegūst izglītību vairākās jomās, kuras, veidojot karjeru, ir iespējams apvienot.” Viņa uzskats sasaucas arī ar daudzu uzņēmumu izmantoto pieeju – lai izvairītos no vienveidības un dzīvošanas “burbulī”, darbinieku lokam tiek piesaistīti atšķirīgu kompetenču un jomu speciālisti.

“Lai paraudzītos uz sevi no malas un spētu ģenerēt svaigākas idejas, ir svarīgi piesaistīt darbiniekus no citām jomām, ” teic SEB bankas inovāciju vadītājs Kārlis Karolis. “Arī mēs bankā dažādu projektu ietvaros veidojam komandas gan no dažādu struktūrvienību darbiniekiem, gan no citu uzņēmumu pārstāvjiem, gan arī no klientiem, jo katram cilvēkam ir sava unikāla pieredzi, kas, viņam pašam to varbūt pat neapzinoties, palīdz atrisināt kādu jautājumu. Piemēram, bankas filiālēs viesmīlības procesu uzlabošanai var noderēt cilvēks, kas iepriekš ir strādājis klientu apkalpošanā viesnīcā.”

G. Krūmiņš uzskata, ka mūsdienās nav nekādu problēmu arī mainīt karjeru, ja  jūtat, ka līdzšinējā nodarbošanās vairs nesniedz gandarījumu. “Ja vēlaties strādāt citā jomā, nevajag baidīties, pat ja izmaiņas ir radikālas,” viņš iedrošina.

“Man arī pēc desmit gadiem būs darbs”

Tas, ka šobrīd situācija jauniešu ienākšanai darba tirgū ir tik labvēlīga, negarantē, ka tāda pati tā būs arī pēc 10 gadiem. Turklāt jāņem vērā, ka virkne profesiju tehnoloģiju attīstību iespaidā pamazām izzūd, – tiek prognozēts, ka nākotnē aizvien mazāk pieprasītas būs profesijas, kas saistītas ar vienkāršu iekārtu komplektēšanu un apkalpošanu vai datu ievadi. Labā ziņa – šo profesiju vietā jau tagad rodas jaunas.

Aptauja

SEB bankas veiktajā jauniešu aptaujā ir noskaidrots: 53% respondentu uzskata, ka viņiem arī nākotnē nebūs problēmu ar darbu izvēlētajā profesijā. Tomēr jāņem vērā, ka izšķirošās veiksmīgai karjerai var būt nevis konkrētās zināšanas, bet gan pieprasītākās spējas.

2015. gada Pasaules ekonomikas forumā viena no lielajām tēmām bija nākotnes nodarbinātība, kuras ietvaros tika iezīmētas darba ņēmēju 10 spējas, kuras izvirzīsies priekšplānā 2020. gadā. Speciālisti uzskata, ka  arī 2020. gadā nozīmīgākā būs spēja risināt kompleksus uzdevumus, bet kā otru svarīgāko izceļ kritisko domāšanu.

“Manuprāt, kritiskās domāšanas nozīme darbā  pieaug, jo, attīstoties tehnoloģijām, palielinās gan informācijas apjoms, gan dažādas iespējas to izmantot, tāpēc kritiski jādomā un jāizvērtē, kas ir piemērojams konkrētajam darbam,” K. Karolis spriež. Citējot menedžmenta konsultantu Pīteru Drakeru (Peter Drucker): “Nekas nav tik bezjēdzīgi, kā efektīgi darīt to, kas vispār nebūtu jādara.”

Savukārt radoša pieeja darbam no topa 10. vietas ir uzlēkusi līdz trešajai un, kā uzsvēruši topa veidotāji, lai gan roboti daudzus procesus padarīs efektīvākus, tie tomēr nespēs mēroties ar cilvēku radošo domu. Tam piekrīt arī K. Karolis: “Uzskatu, ka radoša pieeja ir nepieciešama visās nozarēs, jo palīdz rast nestandarta risinājumus vidē, kur valda nenoteiktība. Piemēram, globalizācijas ietekmē lokāli parādās jauni konkurenti, kas liek ātri reaģēt un celt savu konkurētspēju, vai arī jūtami trūkst darbaspēka mazāk kvalificēta darba veikšanai un, lai veiksmīgi attīstītos, šī problēma ir jāatrisina. Galu galā, radoša domāšana ir vajadzīga arī ikdienā, kad notiek kaut kas neparedzēts, piemēram, tiek atcelts avioreiss.”

Darba devēju prasību tops

Darba ņēmējiem izvirzāmo prasību topa veidotāji uzskata, ka nozīmi pamazām zaudēs aktīva klausīšanās un kvalitātes kontrole, savukārt pirmo reizi topā ir iekļuvušas tādas īpašības kā emocionālā inteliģence un kognitīvais elastīgums.

“Kognitīvais elastīgums manā izpratnē ir spēja mainīt savus uzskatus, ja ir iegūta jauna un pamatota informācija,” K. Karolis skaidro. “Manuprāt, šī prasme ir īpaši būtiska tajos uzņēmumos, kam tirgū ir vēsturiskas un stabilas pozīcijas un kas uz jaunu informāciju reaģē nepietiekami elastīgi. Esmu novērojis, ka darbiniekiem dažkārt ir grūti pieņemt citādu skatījumu un atteikties no savas idejas par labu kādai citai, lai rastu veiksmīgāku risinājumu.” Viņš arī piebilst, ka šī īpašība ļauj pārlēkt no spējas domāt radoši uz spēju domāt kritiski, lai virzītu kādu ieceri uz priekšu.

Kā jauniešiem attīstīt vajadzīgās spējas

Par laimi, šobrīd jauniešiem ir pieejamas dažādas iespējas, kas ļauj attīstīt lielu daļu iepriekš minēto spēju jau pirms darba attiecību uzsākšanas.

Viena no šādām iespējām ir dalība nometnēs un hakatonos – 24 vai 48 stundu ilgos pasākumos, kur komandās tiek izstrādāti risinājumi konkrētiem izaicinājumiem. “Praktiski tas notiek tā, ka piektdienas vakarā sapulcējas interesenti, – gan tādi, kuriem ir idejas, gan tādi, kas vēlas idejas attīstīt. Tie, kuriem izdodas izveidot komandu, strādā pie idejas attīstības, lai jau svētdienas pēcpusdienā varētu pārējiem atrādīt sava risinājuma prototipu,” K. Karolis stāsta, piebilstot, ka šie pasākumi bieži notiek bez maksas un par dažādām tēmām gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Viņš iesaka arī diskusijas ar draugiem, paziņām un ģimeni, lai sarunu ceļā izprastu, kāpēc otra cilvēka skatījums ir tieši tāds. Tāpat noderīgs treniņš ir savu domu vizualizācija, zīmējot un veidojot dažādu ideju fiziskus prototipus. Visbeidzot, daudz vērtīgas informācijas ir iespējams uzzināt arī internetā, lasot rakstus, kas saistīti ar dizaina domāšanu (design thinking) vai Lean Startup metodēm.

10 darba tirgū izplatītākās prasības 2020. gadā 10 nozares Latvijā ar vislielāko pieprasījumu pēc darbaspēka
1. Spēja risināt kompleksus uzdevumus
2. Kritiskā domāšana
3. Radoša pieeja
4. Darbinieku vadīšana
5. Spēja sadarboties
6. Emocionālā inteliģence
7. Spēja patstāvīgi spriest un pieņemt lēmumus
8. Orientācija uz servisu
9. Sarunu vadīšana
10. Kognitīvais elastīgums

Avots: Pasaules ekonomikas forums (2016. gads)

1. Pārdošana, tirdzniecība, klientu apkalpošana – 16%
2. Pakalpojumi – 12%
3. Ražošana, rūpniecība – 11%
4. Transports, loģistika, piegāde – 10%
5. Celtniecība, nekustamais īpašums – 9%
6. Tūrisms, viesnīcas, ēdināšana – 8%
7. IT – 6%
8. Administrēšana, asistēšana – 5%
9. Inženiertehnika – 5%
10. Izglītība, zinātne – 5%

Avots: Visidarbi.lv dati (2019. gads)

Linda Ezerkalna

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 28.03.2018

  9 kļūdas, ko pieļauj jaunie darbinieki

  9 kļūdas, ko pieļauj jaunie darbinieki

  Neatkarīgi no pieredzes vai vecuma, jauna darba uzsākšana nozīmē jaunus pienākumus, kolēģus un iespējas, kas jāpieņem īsā laika posmā.  Esam apkopojuši pieredzējušu vadītāju ietiekumus, kas palīdzēs izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām un veiksmīgāk uzsākt karjeru.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 19.07.2018

  Ko mileniāļi novērtē darbā visvairāk?

  Ko mileniāļi novērtē darbā visvairāk?

  SEB banka šogad jauniešiem piedāvā netradicionālu prakses iespēju – dalību programmā youthLAB, kura vienlaikus sniedz viņiem vērtīgas zināšanas un ieskatu reālā uzņēmējdarbībā, aicinot radīt jaunas idejas, no kurām veiksmīgākās varētu tikt ieviestas bankas ikdienā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.