Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 28.02.2018
finanšu plānošana | ekonomija

Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

Kad jaunietis, kļūstot par studentu, pamet ģimenes mājas un sāk patstāvīgu dzīvi, pirmā sajūta ir burvīgā brīvība. Līdz brīdim, kad jādomā par to, kā piepildīt savu maku. 

Ja budžeta plānošana līdz tam bija vecāku ziņā, tad tagad jaunietim jārēķinās, ka sākusies neatkarīga dzīve, kurā pašam ir jākontrolē ienākumi un izdevumi.

Neatkarīga dzīve ir dārgāka

Aizejot no vecāku mājām, jārēķinās, ka izdevumi pieaugs. Ir divu veidu izdevumi – nepieciešamie, kuri parasti ir fiksēti un no kuriem nevar izvairīties, un elastīgie, kurus jaunietis var plānot atbilstoši savām prioritātēm un ietaupījumiem. Nepieciešamo izdevumu lokā ir studiju maksa un maksa par mājvietu – īres maksa, komunālie maksājumi u. tml. Elastīgie izdevumi attiecas uz ēdienu, sabiedrisko transportu, apģērbu, sakaru pakalpojumiem u. c. izdevumiem, par kuriem kādreiz maksāja vecāki. Tagad jaunietim pašam ir jāsedz šīs izmaksas, un tās ir jāplāno jau laikus.

Darbs studiju laikā

Pieaugot izdevumiem, protams, jāsāk domāt par ienākumu pieaugumu. Šajā brīdī daudzi jaunie studenti uzņemas dažādus pusslodzes vai sezonāla rakstura darbus, daži uzņēmīgākie sāk paši savu biznesu. Tomēr ir jāņem vērā, ka jaunietim bez pieredzes un kādām specifiskām zināšanām nav daudz cerību uz lielu atalgojumu. Protams, arī nelieli papildu ienākumi ir vērtīgi, taču svarīgi, lai darbs nemazina studiju kvalitāti, jo iegūt profesiju nākotnei pašlaik ir studenta svarīgākais uzdevums. Apvienot darbu un studijas palīdzēs arī esošo un bijušo studentu padomi.

Finanšu plānošana

Studenta dzīve daudziem vēl nav pavisam pilnvērtīga pieauguša cilvēka dzīve. Tā ir pāreja no nebēdnīgas jaunieša ikdienas uz nopietnu un atbildīgu posmu dzīvē. Jaunais cilvēks ir prom no mājām, vecāku pieskatīšana vairs nav iespējama, un dažādi kārdinājumi sagaida vai ik uz stūra. Tāpēc svarīgi atcerēties dažus būtiskus pamatprincipus.

 • Plāno savu budžetu. Zini precīzi, cik izdevi un cik saņēmi, tā saprotot, vai nav bijuši pārāk lieli nevajadzīgi izdevumi, kā arī to, cik naudas vari ietaupīt nebaltām dienām.
 • Ievies prioritātes – sāc ar tām lietām un pakalpojumiem, kas tiešām ir nepieciešami. Ja būs kārdinājums nopirkt kaut ko kārotu, bet dārgu, pārskati sarakstu un parēķini, vai pēc tam varēsi segt nepieciešamos izdevumus.
 • Pieradini sevi vispirms samaksāt rēķinus un tikai tad domāt par elastīgajiem izdevumiem. Vienmēr paturi prātā, ka slikta kredītvēsture var negatīvi ietekmēt Tavus plānus nākotnē, tāpēc – vispirms samaksā rēķinus, tad atliec naudu sabiedriskajam transportam un ēdienam, pārdomā, vai nav gaidāmi kādi neizbēgami izdevumi tuvākajā laikā, piemēram, ziemas mētelis, un tikai tad izmanto naudu atpūtai un izklaidei.
 • Taupi naudu. Nekad neizdod vairāk nekā nopelni. Ja pelni vairāk, atliec naudu grūtākiem laikiem – ja nāksies naudu aizņemties kādām negaidītām situācijām, tas Tev dārgi izmaksās, bet paša iekrājums būs nenovērtējams atbalsts.
 • Iemācies pateikt nē. Dzīve ir bagāta kārdinājumiem. Zini savas prioritātes un atsakies no piedāvājumiem, kas tām neatbilst vai tās apdraud.
 • Lieto atlaižu kartes. Būsi pārsteigts, cik daudz tā var ietaupīt.

Finanses ir vieglāk plānot, ja skaidri pārzināt savus ikmēneša izdevumus un ienākumus. Tam var noderēt kāds no finanšu plānotājiem. Tomēr vienmēr atcerieties, ka konsekventa budžeta plānošana nenozīmē, ka izdevumu prioritātes vienmēr ir racionālas. Svarīga ir arī katra emocionālā pašsajūta, tāpēc pārvaldiet savu naudu saskaņā arī ar to. Lai izdodas!

Jānis Meistars

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 25.08.2016

  Kā ietaupīt? Daži vērtīgi padomi jauniešiem

  Kā ietaupīt? Daži vērtīgi padomi jauniešiem

  Turpinot tēmu par patstāvīgas finanšu dzīves sākšanu, piedāvājam dažus noderīgus padomus par taupīšanu, kurus sniedz paši studenti.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.