Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 14.06.2017
finanšu plānošana | studijas

Finansējums studijām un studenta dzīvei

Finansējums studijām un studenta dzīvei

Mācības studentiem nozīmē daudz patīkamu pārmaiņu: jaunas zināšanas, jauni draugi un atkalsatikšanās. Dzīve prom no mājām un vecākiem, pašiem kļūstot par daudzu lietu noteicējiem, ikvienam jaunajam cilvēkam ir kaut kas satraucošs un interesants. Taču jārisina arī daudzi neatliekami jautājumi.

Tajā pašā laikā ir daudz nezināmo, arī jautājumi par naudu. Tieši šajā brīdī jaunais students un viņa ģimene ir svarīgu lēmumu priekšā – kur ņemt finansējumu jaunajai dzīvei un kā nodrošināt iespēju pašam kontrolēt savu ikdienu. Kā finansēt savas studijas? Vai students var būt pilnīgi neatkarīgs no saviem vecākiem? Piedāvājam četrus populārākos veidus, kā finansēt studijas, izvērtējot katra priekšrocības un aspektus, ar ko jārēķinās.

Finansējums no universitātes un fondiem

Daudzas valstis un tajās esošās universitātes piedāvā stipendijas studentiem ar labām sekmēm, un tas ir būtisks atbalsts. Uz stipendiju, ja jaunais cilvēks atbilst konkrētiem kritērijiem, var pretendēt arī privātajos fondos, piemēram, Vītolu fondā. Tomēr vienmēr jārēķinās, ka ar šīm stipendijām lielākoties var segt tikai daļu no studiju maksas vai studenta dzīves ikdienas izdevumiem un galvenokārt tiek sagaidīts, ka piešķirtā nauda tiks izlietota tieši studiju procesam – mācību materiāliem, piederumiem un instrumentiem, maksai par darbu druku u. tml. Tāpēc vienmēr jābūt gataviem nodrošināties ar zināmu daudzumu pašu līdzekļu, piemēram, pusdienām, ceļa izdevumiem u. tml.

Aizdevums bankā

Ir ierasts uzskatīt, ka līdz ar studiju laika sākumu ikviens jaunietis sāk savus pirmos soļus patstāvīga cilvēka dzīvē. Lai gan nereti ģimene joprojām tupina viņu atbalstīt, šis ir laiks, kad arī pašam jāsāk risināt finanšu jautājumi un jākontrolē sava ikdiena, kā arī jāplāno nākotne. Šis ir īstais laiks sākt izprast, ko nozīmē uzņemties saistības un atbildību, piemēram, noformējot pirmo bankas aizdevumu.

Studentiem bankas piedāvā zemākas procentu likmes kredītiem, labus atmaksas noteikumus, piemēram, aizdevuma atgriešanu tikai pēc studiju beigām. Jaunieši var izmantot iespēju studēt izdevīgāk, piesakoties kredītam ar valsts vārdā sniegtu galvojumuBūtiski, ka tas var palīdzēt jaunajam cilvēkam turēties pie izvirzītā mērķa par savu profesionālo pilnveidi un nostiprināt apzinīgumu gan mācībās, gan finanšu jautājumos.

Darbs studiju laikā

Daudzi jaunieši sāk strādāt studiju laikā, jo vēlas paši pelnīt naudu, būt neatkarīgi no vecākiem un gūt zināmu darba pieredzi, ko iekļaut savā pirmajā CV. Studentu vidū populārākās darba vietas ir veikali, bāri un restorāni, kas nereti nodrošina ar pavisam nelielu atalgojumu, bet piedāvā elastīgus darba grafikus, kas studiju laikā ir svarīgi. Lielākais ieguvums, strādājot šādās vietās, būs komunikācijas prasmju pilnveide, jauni kontakti un iemaņas darbā ar naudu un skaitļiem.

Tomēr daudziem tur gūtā pieredze nebūs izšķiroša profesionālajai pilnveidei. Tāpēc, pirms parakstīt darba līgumu, būtu vērts rūpīgi pārdomāt šī darba lietderību attiecībā pret finanšu vajadzībām un nākotnes mērķiem. Ja darbs ir visai garlaicīgs, ar mazu atalgojumu un bez karjeras attīstības iespējām, varbūt labāk likt lielāku uzsvaru uz studijām, atrast izvēlētajai profesijai atbilstošu prakses vietu un pierādīt sevi tajā, cerot uz pastāvīgu darbu vēlāk. Turklāt spēja sabalansēt pilna laika studijas un darbu nereti ir klupšanas akmens, un rezultātā jāsecina, ka nav gūti nozīmīgi panākumi ne vienā, ne otrā.

Iegrožojošā vecāku gādība

Daudziem jauniešiem, arī atstājot vecāku mājas, mamma un tēvs (nereti arī vecvecāki) turpina palīdzēt, jo labi saprot, ka cilvēkam bez darba pieredzes un studiju laika pašā sākumā nav viegli un nav daudz iespēju pilnvērtīgi nodrošināt visas vajadzības. Pēdējos gados arvien vairāk jauno ģimeņu domā arī par uzkrājumiem, tā nodrošinot, ka brīdī, kad viņu atvase sāks studēt, būs vismaz līdzekļi, ar ko segt studiju maksu.

Nav neviena iemesla kautrēties par vecāku līdzdalību jaunā cilvēka finanšu lietās, īpaši, ja viņi tiešām to var atļauties. Tomēr ir skaidrs, ka students faktiski jau ir pieaudzis cilvēks, kuram jāprot pašam kontrolēt savas finanses. Jo agrāk ģimene ļaus jaunietim pašam plānot, domāt un organizēt savus ienākumus un kontrolēt izdevumus, jo lielāka būs viņa pārliecība par savām iespējām dzīvē un ikdienā.

Jānis Meistars,
žurnālists

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

 • Jaunieši - 13.06.2017

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Aptuveni trešdaļa no visām studiju vietām Latvijas augstskolās un koledžās ir budžeta vietas. Lai arī piedāvātais bezmaksas vietu skaits var likties pietiekami plašs, ne visi iegūst iespēju studēt par valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Ko darīt, ja neizdodas iekļūt budžeta grupā un nav iespējas pašam samaksāt par studijām?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.