Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 25.05.2019
darbs | karjera | alga

Darīt var iemācīties, tikai darot

Darīt var iemācīties, tikai darot

Uzsākot darba gaitas, jaunieši bieži vien vēlas uzreiz ieņemt augstus amatus un saņemt lielu algu, pat neapzinot savas stiprās un vājās puses, pieredzi un prasmes. Tomēr to visu ir iespējams attīstīt jau laikus – nepieciešama tikai drosme un vēlme.

Nepārtraukta profesionālā attīstība ir ļoti svarīga, veidojot karjeru un savu tēlu jebkurā dzīves posmā.

Par to, kā jaunieši var izprast daba tirgu, apzināt savas vēlmes, iespējas un iemaņas, savā pieredzē dalās Olga Jasjuļaņeca, kura SEB bankā strādā par Korporatīvās komunikācijas pārvaldes asistenti un darbu bankā uzsāka kā praktikante – piesakoties inovatīvajā vasaras prakses programmā YouthLAB.

Jau skolas gados Olga izmēģināja spēkus dažādās jauniešiem paredzētās aktivitātēs gan savā dzimtajā pilsētā (Jelgavā), gan valsts līmeņa – brīvprātīgajā darbā, ERASMUS programmā, pilnveidošanās kursos jauniešiem un dažādos citos sabiedriskos pasākumos. Arī studiju laikā aktīvi iesaistījās sabiedrības procesos, piemēram, darbojās studentu pārstāvniecībā, vadīja un organizēja pasākumus, piedalījās jauniešu domubiedru grupās, nometnēs un praksēs utt.

“Mūsdienās jauniešiem ir plašas iespējas piedalīties dažādos svarīgos procesos un projektos, bet salīdzinoši maza daļa par tiem domā un interesējas. Kāpēc tā? Grūti teikt. Varbūt tāpēc, ka šīm iespējām dažkārt ir grūti “tūlīt un tagad” atrast pievienoto vērtību. Toreiz, kad izmantoju piedāvātās iespējas, arī es nedomāju par to, ko tas man dos pēc laika, bet tagad esmu pārliecināta, ka tā bija neapzināta, bet pareiza izvēle, kas ļāva man atrast jomu, kurā vēlos darboties, jo pēc augstskolas beigšanas, apguvusi zināmu “darba pieredzi” un prasmes, varēju pārliecinošāk startēt daba tirgū.“

Olga iesaka jauniešiem izmēģināt šāda veida pieredzi, jo no tās var daudz ko mācīties un iegūt: “Arī brīvprātīgā darbā iegūtā pieredze ir darba pieredze. Tā palīdz attīstīt atbildības sajūtu, mācīties un gūt pozitīvas emocijas.”

Olga ir apkopojusi 10 vērtīgas atziņas, pie kurām ir nonākusi, darbojoties nevalstiskajā sektorā pusaudzes un studiju gados, un kas palīdz viņai šodien veiksmīgi strādāt :

1. Plānot laiku un pielāgoties
Viens no svarīgākajiem dzīves virzītājiem ir laiks. Dažkārt uzdevumu sarodas tik daudz, ka kļūst grūti paredzēt tiem laiku un secību. Tad ir svarīgi plānot tos atbilstoši prioritātēm.

2. Strādāt komandā
Mūsdienās ir grūti darboties vienatnē. Katrā projektā ir iesaistīta cilvēku grupa, kas sadarbojas, un katram indivīdam tajā ir īpašs raksturs, attieksme, pieredze un motivācija. Īpaši tas ir jūtams nevalstiskajās organizācijas, jo tur cilvēki bieži vien darbojas papildus kādām citām, galvenajām nodarbēm, piemēram, studijām vai pamatdarbam.

3. Komunicēt (ar dažāda gadagājuma, statusa, tautību un interešu cilvēkiem)
Veidot dialogu ir ļoti svarīgi jebkurā darbā, tas palīdz izprast kolēģus un apgūt pagaidām nesaprotamo. Nav jākautrējas uzdot jautājumus, lai vēlāk nerastos lieki “pārsteigumi”.

4. Lietot e-pasta/telefona komunikāciju
Arī šķietami tik vienkāršas prasmes kā uzrakstīt e-pastu vai piezvanīt ir apgūtas ārpus studiju aktivitātēs. Biroja darbā tas ir īpaši svarīgi un lietderīgi – mēs iemācamies strukturizēt saturu un domas, izvēlēties svarīgāko mērķi, kā arī radīt iespaidu par sevi.

5. Dibināt kontaktus
Šis viens no vērtīgākajiem punktiem sarakstā. Darbojoties ārpus studiju vai ārpusdarba aktivitātēs, mēs iepazīstam cilvēkus, kuri strādā dažādās jomās, viņiem ir dažādas zināšanas, vaļasprieki u.c., kas mums var noderēt arī profesionāli.

6. Kārtot organizatoriskos jautājums
Laikam nekas nav tik grūti kā kaut ko organizēt… Šajā jomā ir svarīgi ieviest saprotamu un pārskatāmu kārtību un struktūru gan savās personiskajās lietās, gan pasākumu un projektu vadīšanā un organizēšanā, izprast to loģiku, loģistiku, saturisko pusi un apgūt deleģēšanas prasmes.

7. Atklāt savas stiprās un vajās prasmes
Neviens no mums nav dzimis ar darbam nepieciešamo pieredzi, tāpēc ir pilnīgi normāli, ja būs lietas, kuras tu, apzinoties, ka nespēsi tās izdarīt pietiekami labi, uzticēsi kādam citam. Bet var gadīties arī tā, ka tu vēl neesi atklājis sevī prasmes, kas liecina, ka tu to pašu vari izdarīt labāk, pat ļoti labi.

8. Izkopt uzstāšanās un prezentācijas prasmes
Darbojoties studentu organizācijās, bija svarīgi pārstāvēt un prezentēt viedokli/organizāciju. Jo biežāk tu to dari, jo drošāk un veiksmīgāk spēj stāties jebkuras auditorijas priekšā.

9. Iemācīties gan plūkt uzvaras laurus, gan piedzīvot sāpīgus zaudējumus
Mūsu dzīves pieredze, tajā skaitā arī profesionālā, ir dažādu panākumu un zaudējumu kopums, tāpēc pēc pirmajiem uzvaras lauriem nevajag uzreiz tēlot viszini un mesties iekarot visaugstākās virsotnes. Savukārt arī smagi zaudējumi nav pārlieku jāņem pie sirds, daudz produktīvāk ir pārdomāt, ko esi izdarījis nepareizi, un virzīties uz priekšu.

10. Mācīties no pieredzes bagātākajiem
Mācoties no citiem, mēs paplašinām savu redzesloku un gūstam atziņas, kas ļauj izdarīt secinājumus, iedvesmo un mudina virzīties uz priekšu, neatkārtojot pieļautās kļūdas.

Nākamais solis Tavā karjerā

Darbs vai prakse SEB bankā dos Tev iespēju nepārtraukti augt un būt daļai no ilgtspējīgas, atbildīgas un profesionālas komandas.

 

 • Jaunieši - 15.10.2018

  Jaunieši vēlas saņemt vismaz 800 eiro uz rokas

  Jaunieši vēlas saņemt vismaz 800 eiro uz rokas

  SEB bankas trīs gadus ilgušais jauniešu nodarbinātības pētījums liecina, ka pēdējā gada laikā ir pieaudzis to jauniešu skaits, kuri mēnesī vēlas saņemt no 800 līdz 1200 eiro. Vairāk ir kļuvis arī jauniešu, kuri uzskata, ka viņiem būtu jāsaņem vidēji par 200 eiro lielāks atalgojums nekā šobrīd.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 28.03.2018

  9 kļūdas, ko pieļauj jaunie darbinieki

  9 kļūdas, ko pieļauj jaunie darbinieki

  Neatkarīgi no pieredzes vai vecuma, jauna darba uzsākšana nozīmē jaunus pienākumus, kolēģus un iespējas, kas jāpieņem īsā laika posmā.  Esam apkopojuši pieredzējušu vadītāju ietiekumus, kas palīdzēs izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām un veiksmīgāk uzsākt karjeru.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.