Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 16.11.2017
pirmie soļi | finanšu neatkarība

Cik maksā dzīvošana atsevišķi

Cik maksā dzīvošana atsevišķi Foto: unsplash.com

Nesenā SEB bankas aptaujā tika noskaidrots, ka jaunieši Latvijā savu nākotni uztver nopietni. Lielākā daļa jauno cilvēku vecumā no 18 līdz 25 gadiem jau iepriekš pārdomā savus ikdienas tēriņus, bet vairāk nekā puse katru mēnesi atliek 20-100 eiro, galvenokārt, ceļojumiem un lieliem pirkumiem.

Jauniešiem, kuri uzsāk patstāvīgu dzīvi, lielākais izaicinājums saistīts ar spēju pieņemt patstāvīgus lēmumus:  kā veidot savu budžetu, ko un cik pirkt, kā iztikt līdz nākamai algai.  Kādi ir galvenie izdevumi cilvēkam, kurš atstājis vecāku ligzdu, lai dotos savā lidojumā?

Mājoklis

Izvēle nav sarežģīta: savs dzīvoklis, īrēts mājoklis vai kopmītne. Lētākais variants ir kopmītne vai dzīvoklis, kas tiek īrēts kopā ar draugiem (Rīgā – ap 100 eiro katram). Viss atkarīgs no tā, kā tiek saprasta “dzīvošanu atsevišķi”. Ja tā nav vienkārši neatkarība no vecākiem, bet vēlme pēc pilnīga privātuma, jārēķinās ar vēl lielākām izmaksām.

Veidojiet budžetu, ņemot vērā turpmākos izdevumus: ja jūsu pašreizējie ienākumi ir 900 eiro, un puse no tā tiek novirzīta kredīta samaksai vai dzīvokļa īrēšanai, tad nāksies dzīvot īpaši taupīgi, lai pietiktu naudas elektrības, ūdens, gāzes, televīzijas un interneta rēķiniem. Vaicājiet padomu vecākajiem brāļiem, māsām, draugiem, kuriem ir patstāvīgas dzīves pieredze. Izpētiet rēķinus, kas tiek sūtīti vecākiem. Ieskaitiet izdevumos summas, kas tiks tērētas pārtikai, pirmās nepieciešamības precēm, apģērbam, benzīnam vai sabiedriskajam transportam, kā arī kino un teātrim, medicīnas pakalpojumiem u.c.

Izvēloties dzīvokli, paprasiet saimniekiem rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem un rēķinus, kas saistīti ar dzīvokļu biedrības darbību. Piemēram, ja mājā nesen veikts remonts, ikmēneša maksājums biedrības remonta fondā var būt visai liels. Iespējams, varēsiet ar dzīvokļa īpašnieku vienoties par to, ka atbildība par šiem maksājumiem uz jums neattiecas.

Īrējot mājokli, jāņem vērā arī tas, ka īpašnieks ņem samaksu par diviem mēnešiem uz priekšu (par pirmo un pēdējo). Dodoties prom no dzīvokļa, pusi no šīs samaksas saņemsiet atpakaļ (protams, ja vien dzīvoklis ir tikpat labā stāvoklī kā sākumā). Izdevumus kopmītnē parasti ir vieglāk prognozēt: ik mēnesi jāsamaksā līgumā noteiktā summa, kurā ietilpst gan īre, gan komunālie maksājumi. Starp citu, ikmēneša maksājums galveno augstskolu kopmītnēs sākas no 50 eiro.

Transports un mēbeles

Ja īrējamajā dzīvokli nav mēbeļu un nepieciešamo sadzīves piederumu, nāksies tos iegādāties. Mēbeļu cena atkarīga no to kvalitātes, dizaina un izmēriem – pirkums var izmaksāt visai dārgi. Ja vēlaties ietaupīt, sāciet internetā meklēt, kur cilvēki pārdod lietotas mēbeles. Dažreiz tās pat atdod par brīvu, ja vien esat gatavi paši tās aizvest. Tādā gadījumā izdosies būtiski ietaupīt, it īpaši tad, ja izdodas sarunāt draugus, lai palīdz pārvākties, jo mūsdienās krāvēji prasa samērā lielu samaksu (no 20 eiro stundā). 

Pirms lēmuma padomājiet, kādu dzīvokli jums izdevīgāk īrēt: dažreiz izdevīgāk īrēt pilnībā vai daļēji mēbelētu dzīvokli pat tad, ja īres maksa ir nedaudz augstāka.

Komunālie izdevumi

Obligātie komunālie izdevumi ir maksājumi par ūdeni, elektrību, apkuri.  Ir arī tādas lietas, kas nav obligātas, piemēram, televīzija vai internets – viss atkarīgs no vajadzībām. Ir vērts padomāt arī par apdrošināšanu – nav svarīgi, vai dzīvoklis ir jūsu vai īrēts; ugunsgrēka vai plūdu gadījumā apdrošināšana pasargās no neparedzētiem tēriņiem.

Ja sākat īrēt vai pērkat dzīvokli vasarā vai rudenī, tad komunālie rēķini jūs sākumā iepriecinās. Taču šī sajūta ir maldinoša: aukstajā sezonā jums par apkuri un elektrību nāksies maksāt daudz vairāk. Izvērtējiet komunālos rēķinus par gadu – saskaitiet visas summas kopā un izdaliet ar 12. Tā jūs uzzināsiet vidējās izmaksas, ar kurām jārēķinās jebkurā gadījumā (ir vērts ietaupīt vasarā).

Komunālie izdevumi var būt atšķirīgi. Centrālās apkures izmaksas (mājas, kurās tiek izmantota gāzes katla, mazuta vai vietējā apkure) parasti tiek fiksētas līgumos ar firmu, kas nodrošina apkuri, un ir atkarīgas no dzīvokļa izmēriem. Mājoklim, kuru apsilda ar elektrību, izmaksas iespējams mazināt, atslēdzot grīdas apsildi vai samazinot radiatoru temperatūru. Krāsns apkure ir vislētākā, taču tai nepieciešams laiks malkas vai brikešu pasūtīšanai un sakraušanai, krāsns kurināšanai u.c.

Esiet gatavi negaidītajam!

Dzīve ir pārsteigumu pilna. Caurdurta riepa, nozagts klēpjdators, negaidītas zobu sāpes... Tas viss var notikt jebkurā brīdī, tādēļ vēlams jau iepriekš izveidot finansiālu “drošības spilvenu”.

Gērlija Ramlere

Jaunietis, kura vecāki pieņem lēmumus
Studē

Studē ar pilnu jaudu!

Aizdevums ar valsts galvojumu studiju maksai un ikdienas izdevumiem.


 • Jaunieši - 31.08.2017

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Vecāki… Viņi domā, ka zina visu par saviem bērniem un viņu nākotni. Bet vai tiešām tā ir? Lai to uzzinātu, esam veikuši nelielu eksperimentu, uzaicinot ģimenes no trim Baltijas valstīm. Bet lai sniegtu jauniešiem noderīgu informāciju un vērtīgus piedāvājumus veiksmīgai patstāvīgai dzīvei, esam sagatavojuši programmu "Pirmie soļi".

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 02.10.2017

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  Pirmie soļi neatkarīgajā dzīvē saistīti ne tikai ar brīvību no vecākiem, bet arī nepieciešamību pieņemt patstāvīgus lēmumus un pašam pelnīt naudu, tātad – sākt strādāt. Esam apkopojuši dažus padomus, lai pirmā darba meklējumi noritētu veiksmīgāk un nestu pozitīvu pieredzi.

  Lasīt vairāk

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

Sāc to ar Pirmo soļu programmu!

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.