Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 26.10.2018
pirmie soļi | finanšu neatkarība

Cik maksā dzīvošana atsevišķi

Cik maksā dzīvošana atsevišķi Foto: unsplash.com

Nesen veiktā SEB bankas aptauja liecina, ka jaunieši Latvijā savu nākotni uztver nopietni. Lielākā daļa jauno cilvēku vecumā no 18 līdz 25 gadiem  pārdomā savus ikdienas tēriņus, bet vairāk nekā puse respondentu katru mēnesi atliek 20–100 eiro un uzkrājumus galvenokārt tērē ceļojumiem un lielākiem pirkumiem.

Uzsākot patstāvīgu dzīvi, jauniešu lielākais izaicinājums ir saistīts ar spēju pieņemt arī patstāvīgus lēmumus:  kā veidot savu budžetu, ko un cik pirkt, kā iztikt līdz nākamajai algai.  Kādi ir  jauniešu galvenie izdevumi, atstājot vecāku ligzdu, lai dotos savā lidojumā?

Mājoklis

Izvēle nav sarežģīta: savs dzīvoklis, īrēts mājoklis vai kopmītne. Lētākais variants ir kopmītne vai dzīvoklis, ko īrē kopā ar draugiem (Rīgā tas izmaksā ap 100 eiro katram iemītniekam). Viss ir atkarīgs no tā, kā jaunietis izprot “dzīvošanu atsevišķi”. Ja tā nav deklaratīva neatkarība  –  vēlme atbrīvoties no vecāku kontroles, bet jaunietis patiesi vēlas iegūt pilnīgu privātumu un uzņemties arī  pilnu atbildību par savas dzīves materiālo pusi, jārēķinās ar vēl lielākām izmaksām.

Veidojiet budžetu, ņemot vērā paredzamos izdevumus: ja jūsu pašreizējie ienākumi ir 900 eiro un puse no tiem tiek novirzīta kredīta samaksai vai dzīvokļa īrei, tad nāksies dzīvot īpaši taupīgi, lai pietiktu naudas elektrības, ūdens, gāzes, televīzijas un interneta rēķinu samaksai. Palūdziet padomu vecākajiem brāļiem, māsām, draugiem, kuriem ir patstāvīgas dzīves pieredze. Izpētiet  vecāku saņemtos rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem. Ieskaitiet izdevumos summas, kas būs nepieciešamas pārtikai, pirmās nepieciešamības precēm, apģērbam, degvielai vai sabiedriskajam transportam, medicīnas pakalpojumiem, kā arī kultūras pasākumu apmeklējumiem u.c.

Izvēloties dzīvokli, palūdziet saimniekiem uzrādīt rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem un  dzīvokļu biedrības darbību. Piemēram, ja mājā nesen veikts remonts, ikmēneša maksājums remonta fondā var būt visai liels. Iespējams, varēsiet ar dzīvokļa īpašnieku vienoties, ka atbildība par šiem maksājumiem uz jums neattiecas.

Īrējot mājokli, rēķinieties ar to, ka īpašnieks parasti pieprasa samaksu par diviem mēnešiem uz priekšu (par pirmo un pēdējo). Kad dosieties prom no īrētā mitekļa, pusi no samaksātās summas saņemsiet atpakaļ (protams, ja vien dzīvoklis būs tikpat labā stāvoklī kā sākumā). Izdevumus kopmītnē ir vieglāk prognozēt: ik mēnesi jāsamaksā līgumā noteiktā summa, kurā ietilpst gan īre, gan komunālie maksājumi. Starp citu, ikmēneša maksājums galveno augstskolu kopmītnēs sākas no 50 eiro.

Transports un mēbeles

Ja izvēlētajā dzīvokli nav mēbeļu un nepieciešamo sadzīves piederumu, nāksies tos iegādāties. Mēbeļu cena ir atkarīga no to kvalitātes, dizaina un izmēriem – pirkums var izmaksāt visai dārgi. Ja vēlaties ietaupīt, pameklējiet internetā sludinājumus  par lietotu mēbeļu pārdošanu. Dažreiz tās pat atdod par brīvu, ja vien esat gatavi paši tās izvest. Tā jums izdosies būtiski ietaupīt, it īpaši tad, ja sarunāsiet palīgos draugus, jo krāvēji mūsdienās prasa samērā lielu maksu (no 20 eiro stundā).

Pirms pieņemat lēmumu, pārdomājiet, kādu dzīvokli izvēlēties: dažkārt izdevīgāk ir  īrēt pilnībā vai daļēji mēbelētu mitekli pat tad, ja īres maksa ir nedaudz augstāka.

Komunālie maksājumi

Obligātie komunālie maksājumi  ietver rēķinus par ūdeni, elektrību, apkuri.  Ir arī tādi pakalpojumi, kas nav obligāti, piemēram, televīzija vai internets, – viss ir atkarīgs no jūsu vajadzībām un ieradumiem. Ir vērts padomāt arī par apdrošināšanu – neatkarīgi no tā, vai dzīvoklis pieder jums vai  tiek īrēts, ugunsgrēka vai appludināšanas gadījumā apdrošināšana pasargās jūs no neparedzētiem tēriņiem.

Ja nolūkojat īrēs mitekli vai pērkat dzīvokli vasarā vai rudenī, rēķini par komunālajiem pakalpojumiem  jūs sākumā iepriecinās. Taču prieks nebūs ilgstošs: aukstajā sezonā par apkuri un elektrību nāksies maksāt daudz vairāk. Izvērtējiet komunālos maksājumus par gadu – saskaitiet visas summas kopā un izdaliet ar 12. Tā jūs uzzināsiet vidējās izmaksas, ar kurām jārēķinās jebkurā gadījumā (vasarā ir vērts ietaupīt).

Maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem var būt atšķirīgi. Centrālās apkures izmaksas (mājas, kurās tiek izmantota gāzes katla, mazuta vai vietējā apkure) parasti tiek fiksētas līgumā ar firmu, kura nodrošina siltumu, un ir atkarīgas no dzīvokļa platības. Ar elektrību apkurināmam mājoklim  izmaksas ir iespējams samazināt, atslēdzot grīdas apsildi vai pazeminot radiatoru temperatūru. Krāsns apkure ir vislētākā, taču tai  ir nepieciešams laiks malkas vai brikešu sarūpēšanai, krāsns kurināšanai u.c.

Esiet gatavi negaidītajam!

Dzīve ir pārsteigumu pilna. Caurdurta riepa, nozagts klēpjdators, negaidītas zobu sāpes... Tas viss var notikt jebkurā brīdī, tāpēc vēlams jau iepriekš izveidot finansiālu “drošības spilvenu”.

Gērlija Ramlere

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 31.08.2017

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Eksperiments: Vai esi gatavs patstāvīgai dzīvei?

  Vecāki… Viņi domā, ka zina visu par saviem bērniem un viņu nākotni. Bet vai tiešām tā ir? Lai to uzzinātu, esam veikuši nelielu eksperimentu, uzaicinot ģimenes no trim Baltijas valstīm. Bet lai sniegtu jauniešiem noderīgu informāciju un vērtīgus piedāvājumus veiksmīgai patstāvīgai dzīvei, esam sagatavojuši programmu "Pirmie soļi".

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 02.12.2019

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  8 ieteikumi, izvēloties pirmo darbavietu

  Pirmie soļi neatkarīgajā dzīvē saistīti ne tikai ar brīvību no vecākiem, bet arī nepieciešamību pieņemt patstāvīgus lēmumus un pašam pelnīt naudu, tātad – sākt strādāt. Esam apkopojuši dažus padomus, lai pirmā darba meklējumi noritētu veiksmīgāk un nestu pozitīvu pieredzi.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.