Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 30.06.2015
darbs | ceļošana | studijas

Brīvprātīgais darbs – iespēja iegūt nenopērkamo

Brīvprātīgais darbs – iespēja iegūt nenopērkamo

Brīvprātīgais ir cilvēks, kurš pats pēc savas gribas ir nolēmis ziedot laiku, lai veiktu sabiedriski lietderīgu darbu. Kādam brīvprātīgais darbs varbūt saistās ar pienākumiem, par ko nesaņems mantisku atalgojumu, taču citi tajā saskata iespēju iegūt to, ko par naudu nevar nopirkt, – draugus, pieredzi, zināšanas.

Brīvprātīgā darba principi balstās uz vienlīdzību, jo brīvprātīgā darba kustībā iesaistīties var ikviens, neraugoties uz dzimumu, vecumu, reliģisko piederību, politiskajiem uzskatiem vai citiem nosacījumiem. Galvenais ir vēlme palīdzēt un darīt.

Brīvprātīgā darba tradīcijas pasaulē tika aizsāktas jau vairāk nekā pirms 100 gadiem, bet Latvijā – kopš 1998. gada. Pirmās valstis, kas to uzsāka, bija Nīderlande un ASV.

Kur darbojas brīvprātīgie?

Jauniešiem, kuri vēlas kļūt par brīvprātīgajiem, tiek piedāvātas iespējas strādāt gan Latvijas, gan ārvalstu organizācijās. Brīvprātīgo darbu var veikt ne vien starptautiskā mērogā, bet, piemēram, arī piedaloties sava novada, pilsētas vai kādas organizācijas rīkotajos pasākumos. Brīvprātīgais var arī pats izvēlēties jomu, kura viņam interesē, un darboties tajā.

 • Studējošo pašpārvalde ir labs sākuma punkts visiem, kas grib darboties kāda cēla mērķa labā. Studējošo pašpārvalde ļauj ikvienam interesentam piedalīties studentijas norisēs, darboties sev interesējošā jomā, iegūt jaunus draugus, kontaktus un, noteikti, pieredzi!
 • AIESEC ir pasaulē lielākā starptautiskā jauniešu vadītā organizācija. Latvijā tā darbojas jau 19 gadu, pārstāvniecības atrodas Rīgā un Valmierā. Jaunus biedrus organizācija uzņem divas reizes gadā – rudenī un pavasarī. Organizācijā uzsvars tiek likts uz starptautisko prakšu programmu. Dodoties apmaiņas braucienos, AIESEC piedāvā jauniešiem darbu uzņēmumos, nevalstiskajās organizācijās un skolās. Ne vienmēr nauda ir tas svarīgākais – reizēm ir vienkārši jāsāk ar kaut ko, kaut ar mazumiņu, un šī ir tā iespēja! Prakses iespējas ārzemēs paplašina redzesloku, kā arī ļauj iegūt jaunus draugus un paziņas.
 • Valmieras SOS bērnu ciemats ir sociāla labdarības akcija, kas nodrošina ilgtermiņa aprūpi bez vecākiem palikušiem bērniem. Iesaistoties šīs organizācijas darbā, var palīdzēt bērniem mācībās, pavadīt kopā brīvo laiku, piedalīties kopīgos pasākumos. Šī ir lieliska pieredze tiem jauniešiem, kas dienās vēlas kļūt par sociālo darbinieku, psihologu, pedagogu, jo darbā ar bērniem tiek attīstītas jauniešu komunikācijas spējas.
 • Eiropas Brīvprātīgais darbs piedāvā jauniešiem kļūt par brīvprātīgajiem kādā no organizācijas dalībvalstīm. Jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi, apdrošināšana un valodas kursi. Papildus tam brīvprātīgais saņem arī kabatas naudu.

Programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros Latvijā darbojas 75 akreditētas Eiropas brīvprātīgā darba organizācijas, no kurām 25 ir jauniešu organizācijas. Tās organizē starptautisko brīvprātīgo darbu.

Kā kļūt par brīvprātīgo?

 • Pirmkārt, ir jābūt vēlmei darīt labu, lietderīgu darbu, nesaņemot par to atalgojumu, kā arī jāsaprot, kādā jomā vēlas strādāt.
 • Otrkārt, ir jāinteresējas par lokāliem pasākumiem vai uzņēmumiem vai par starptautiskām organizācijām, kas piedāvā saistošāko programmu.
 • Treškārt, ja tā ir starptautiska organizācija, ir jāsakārto dokumenti, kas saistīti ar ceļu un sadzīvi vai kas attiecas uz iesaistīšanos vietējos pasākumos un organizācijās.
 • Un visbeidzot – no vārdiem pie darbiem!

Internetā darbojas platforma brīvprātīgajiem DEEDin, kas veicina brīvprātīgo darbu Latvijā un Eiropā. Ar tās palīdzību var izveidot pats savu organizācijas vai brīvprātīgā profilu, atrast un iesaistīties jau esošajās brīvprātīgo kustībās, kā arī regulāri uzzināt par jaunumiem.

Kas jāzina brīvprātīgajam?

Protams, izvēloties kļūt par brīvprātīgo, ir jābūt informētam par to, kādas ir viņu tiesības un pienākumi. Brīvprātīgā darba veicējam ir jābūt informētam arī par brīvprātīgā darba organizētāja tiesībām un pienākumiem attiecībā pret brīvprātīgo.

 • Brīvprātīgā darba organizētājam ir tiesības pieprasīt, lai, uzsākot darbu, jaunietis uzrāda ārsta izsniegtu izziņu par veselības stāvokli.
 • Brīvprātīgajam ir tiesības strādāt drošos un veselībai nekaitīgos darba apstākļos, iegūt informāciju par veicamo darbu, kā arī saņemt gan atbalstu, gan apmācību, gan palīdzību, ja tāda nepieciešama.
 • Brīvprātīgajam ir tiesības tikt novērtētam, atteikties no piedāvātā darba un saņemt radušos izdevumu apmaksu.
 • Ja piedāvātais darbs ir ārvalstīs, darba organizētājs sedz brīvprātīgā darba veicēja ceļa izdevumus, dzīvošanu, kā arī izsniedz viņam kabatas naudu.
 • Brīvprātīgā pienākums ir iepazīties ar mērķiem, vērtībām un cienīt tās, atbildīgi veikt uzticēto darbu, piedalīties apmācībās, informēt par kavējumiem, respektēt konfidencialitāti.

Svarīgi! Uz jauniešu brīvprātīgo darbu attiecināmi darba tiesiskās attiecības regulējošajos normatīvajos aktos noteiktie aizliegumi un ierobežojumi. Rakstveida līgums tiek slēgts pēc darba organizētāja vai jaunieša iniciatīvas. Līgumā tiek norādīts veicamais darbs un izpildes termiņš.

Madara Joņina,
Biznesa augstskolas “Turība” studente


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.