Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 08.05.2017
studijas | kredīts

Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

Studiju jomas izvēle ir viens no svarīgākajiem dzīves lēmumiem, jo tam būs nozīmīga loma visā turpmākajā dzīvē. Daudziem šķiet – ja uzreiz pēc vidusskolas neaiziet studēt, izredzes uz veiksmīgu karjeru sarūk. Vai tā tiešām ir?

Jauniešiem 16, 17 vai 18 gados izlemt, ar ko viņi vēlas nodarboties turpmākos gadu desmitus, nav viegls uzdevums. Vienlaikus sabiedrībā diezgan spēcīgi iesakņojies uzskats, ka vienīgais pareizais lēmums pēc vidusskolas beigšanas ir studijas, turklāt – labāk ir studēt jebko, nevis vispār neturpināt mācības. Tāpēc nav retums, ka cilvēkam, esot studenta kārtā, nākas apjaust – šī tomēr nav mana lieta. 

Studēt to, kas interesē

Neviens vēl nav sasniedzis virsotnes, darot darbu, kas viņam nepatīk. Tomēr daudzas visā pasaulē veiktās aptaujas uzrāda galveno tendenci – vairāk nekā puse studentu ik gadu izvēlas studēt nevis tos priekšmetus, kas viņus patiešām interesē, bet gan tos, kas varētu viņiem nākotnē nodrošināt labāku karjeru. Latvija nav izņēmums. Studenti dod priekšroku prestižākajām studiju programmām, cerībā, ka tās pavērs ceļu uz labāk apmaksātu darbu. Par to liecina arī lielā konkurence uz tā dēvētajām populārākajām studiju programmām: ekonomika un biznesa vadība, sabiedriskās attiecības, jurisprudence u. tml. Rezultāts – atsevišķās profesijās rodas speciālistu pārprodukcija un absolventi nevar atrast darbu.

Prakse kā ģenerālmēģinājums

Kā vislabāk pārliecināties, vai darbs konkrētajā jomā un vidē patiks? Piesakoties praksē! Piemēram, portāls Prakse.lv dod iespēju jauniešiem virtuāli pastrādāt uzņēmumos, izmēģinot spēkus dažādās profesijās un risinot reālas darba situācijas, rezultātā iegūstot arī īstus prakses piedāvājumus no vadošajiem Latvijas uzņēmumiem. Vairumā gadījumu prakse gan netiek apmaksāta, tomēr tas ir lielisks veids, kā pārliecināties, vai cerētais atbilst realitātei, un iegūt neatsveramu pieredzi.

“Nogaršot” darbu jau iepriekš

Vēl viens lielisks veids, kā pārliecināties par savu studiju virzienu, ir iesaistīšanās kādā no Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotajām programmām. Piemēram, programmā “Skolēnu vasaras darbs” ik vasaru vairāki tūkstoši skolēnu var iegūt apmaksātas darbavietas dažādos Latvijas uzņēmumos. 15–19 gadus veciem jauniešiem, kas patlaban nestudē un nestrādā, ir iespēja programmas “Jauniešu garantija” ietvaros iegūt karjeras konsultācijas, darba tirgus prasībām atbilstošas prasmes un arī praktisku pieredzi darbavietā.

Studijas ārvalstīs

Varbūt jūsu sapņu profesija ir kļūt, piemēram, par kurpju dizaineri, taču Latvijā to apgūt nav iespējams. Tā vietā, lai izvēlētos iecerētajām studijām alternatīvu jomu, ir vērts painteresēties par iespējām studēt ārpus Latvijas. Ne vienmēr tas ir finansiāli nesasniedzams mērķis – ir valstis, kur arī ārvalstu studenti var saņemt stipendiju vai pat studēt bez maksas. Turklāt studiju kredītu var izmantot arī studējot ārvalstu augstskolās.

Darbs domu sakārtošanai

Ja nekādi nevarat izlemt, vai un ko studēt, taču jums ir darba piedāvājums – izmantojiet to. Īpaši, ja ir iespēja strādāt nozarē, kas jums šķiet interesanta. Iespējams, strādājot jūs iegūsiet daudz skaidrāku izpratni par to, kādas zināšanas un prasmes jums vajadzētu iegūt, lai sasniegtu savus mērķus. Tad studijas uzsāksiet jau ar pavisam citu skatu uz dzīvi un konkrētām vēlmēm par to, kādas studiju programmas jums jāapgūst.

Ceļošana kā izpēte

Nekas tā nepaplašina apvārsni kā citu zemju un kultūru iepazīšana. Nonākot citā valstī, jūs, iespējams, uzzināsiet, ka pastāv tādas profesijas, par kurām pat nebijāt nojautis, un varbūt atklāsiet, ka jums vispiemērotākā ir tieši starptautiskā karjera.

Brīvprātīgais darbs

Lai ceļošana nebūtu bezmērķīga, lielisks veids, kā apvienot patīkamo ar lietderīgo, ir brīvprātīgais darbs. Par to nesaņemsiet algu, taču iegūtā pieredze un kontakti būs daudz vērtīgāki par to. Starptautisko brīvprātīgo darbu varat meklēt ar Eiropas Savienības īstenotās programmas Erasmus+, ANO brīvprātīgās programmas, AFS, AIESEC un citu organizāciju palīdzību.

Kursi un vasaras programmas

Daudzas augstskolas Latvijā un pasaulē piedāvā īstermiņa kursus un vasaras programmas, kuru laikā jaunieši, sākot no 16 gadu vecuma, var intensīvā režīmā apgūt konkrētu jomu aptverošus priekšmetus, tā paplašinot savu redzesloku un vienlaikus izmēģinot, ko var sagaidīt no nākotnē iecerētajām studijām.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

 • Jaunieši - 11.12.2020

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  Studiju laiks ir pārbaudījums izturībai un spējai apvienot divas dzīvē ļoti svarīgas lietas – mācības un darbu. Sākotnēji šķiet, ka abus vienlaikus darīt varbūt pat nav iespējams. Tomēr patiesībā, ja tiek ievēroti daži vienkārši principi, tas var būt diezgan viegli.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 17.05.2021

  Kā veiksmīgāk tikt galā ar sesiju?

  Kā veiksmīgāk tikt galā ar sesiju?

  Domājot par studiju sesiju,  prātā nāk stress un negulētas naktis. Tas ir laiks, kad ej gulēt un celies vienā un tajā pašā dienā. Tāds kā izturības maratons – gan fiziski, gan emocionāli. Ko darīt, lai veiksmīgi pārdzīvotu šo dzīves posmu?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.