Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 13.03.2017
uzkrājumi | ieguldījumi

Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

Par ieguldījumu fondiem dzirdējuši teju visi, taču tikai neliela daļa izprot, kā tie darbojas. Vēl mazāk ir cilvēku, kuri tajos iegulda. Kas būtu jāzina, pirms pieņemt lēmumu par investēšanu fondos?

Ieguldījumi fondos vai akciju un vērtspapīru tirgos ir piemēroti informētam ieguldītajam – tādam, kurš vismaz pamata līmenī izprot fondu darbības principus

Fondi nav veids, kā ātri gūt peļņu – jārēķinās, ka ilgtermiņa ieguldījums izlīdzina fonda vērtību svārstības un tādējādi var nodrošināt stabilāku peļņu.  Katram fondam tā pārvaldnieks ir noteicis rekomendējamo minimālo ieguldījuma periodu, ar ko var iepazīties, tāpat kā citu pamat informāciju par fondu, tā pārvaldnieka mājaslapā. Fondu darbības princips arī krietni atšķiras no tradicionālajiem uzkrājumu veidiem – tie negarantē noteiktu ienesīgumu.

Kāpēc fondi šobrīd ir pievilcīgi?

Pieņemsim, ka jums ir naudas summa, ko vēlaties izdevīgi ieguldīt. Kādas ir jūsu uzkrāšanas un ieguldīšanas iespējas? Ja lūkojamies tradicionālo pakalpojumu virzienā, termiņnoguldījums vai krājkonts šobrīd sola tik mazu atdevi, ka vairāk pielīdzināmi krājkasītei.

Šādos apstākļos aizvien interesantāks šķiet cits ieguldījumu produkts – investīcijas fondos, kur peļņas potenciāls ir lielāks. Tas nozīmē, ka jūs nopērkat fondu daļas – ja to vērtība augs, pieaugs arī jūsu kapitāls, un otrādi. Jūs pats varat noteikt sev pieņemamo riska un potenciālās peļņas balansu, ņemot vērā, ka, parasti lielāka peļņas iespēja saistīta ar lielākām vērtības svārstībām.
Bankas šobrīd piedāvā dažādus uzkrājumu veidus, kuru pamatā ir ieguldījumi fondos. Piemēram, arī iemaksas pensiju 3. līmeņa uzkrājumā vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu ieguldījumu fondos.

Cik liels ir risks?

Kur tad īsti slēpjas fondu sakarā pieminētais risks? Ļoti vienkāršoti – risku rada tirgus neprognozējamība. Notiekot spēcīgam satricinājumam, kāds bija, piemēram, 2007.-2010. gada globālā ekonomiskā krīze, tirgū var sākties strauja lejupslīde, kā rezultātā īsā laika posmā arī jūsu ieguldītā nauda var sarukt. Taču vienmēr jāpatur prātā, ka tirgus ir ciklisks un neviena lejupslīde nav neatgriezeniska, tāpēc ir svarīgi regulāri pievērst uzmanību situācijai tirgū un laiku pa laikam sekot līdzi fonda darbībai un rezultātiem, ko var viegli izdarīt SEB bankas mājaslapā

Ja jūsu īpašumā esošo fondu daļu cena pēkšņi sāk kristies, pats galvenais ir neļauties panikai un nesākt tās steigšus pārdot.  Ņemot vērā fonda būtību un stratēģiju, pieredzējuši investori šādā brīdī parasti nevis pārdod, bet gan pērk daļas klāt, jo, nopērkot tās par zemāku cenu, ir lielāks peļņas potenciāls nākotnē – nekas nekrīt vai neaug mūžīgi.

Pajautājiet sev, kā jūs reaģētu, ja fonda vērtība kristos? Svarīgi izvērtēt savu uzņēmību pret fonda vērtības svārstībām un iespējamo risku.

Cik daudz naudas nepieciešams?

Minimālā ieguldījuma summa, pērkot fondu daļas SEB bankā, ir 1 EUR.  Jūs varat arī noformēt regulārās iemaksas fondā – tas nozīmē, ka ar noteiktu regularitāti jūsu izvēlētā summa tiks pievienota jūsu ieguldījumam. Lai sāktu ieguldīt fondos, jums būs nepieciešams atvērt vērtspapīru kontu.  

Vai par nopelnīto jāmaksā nodoklis?

Ja, investējot fondos, esat guvis peļņu, likums nosaka, ka jums ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 15% apmērā no kapitāla neto pieauguma, jeb gūtās peļņas.

Lai sāktu ieguldīt:

   + Jāiepazīstas ar tirgus un fondu darbības pamatprincipiem.
   + Jānosaka naudas summa, ko esat gatavs ieguldīt – iespējams izvēlēties arī regulārās iemaksas.
   + Jāizvēlas sev pieņemamais potenciālās peļņas un riska balanss jeb stratēģija.
   + Jāizvēlas iesaistes līmenis – vai vēlaties visu darīt pats vai uzticēt ieguldīšanu profesionāļiem.

Ko izvēlēties sākumam?

Ja jums nav nekādas pieredzes ar ieguldījumiem fondos - ar ko sākt? Internetā ir pieejami dažādi resursi, kuros varat uzzināt visu par fondiem, to stratēģijām, riskiem, pirkšanas/pārdošanas cenām un potenciālo peļņu. Tā kā katram fondam ir savas pārvaldnieks, tā mājaslapā iespējams uzzināt visu svarīgo par konkrēto fondu, tai skaitā fonda vēsturisko ienesīgumu un svarīgu informāciju ieguldītājiem. Pēc konsultācijas noteikti varat griezties arī SEB bankā.

Ja pats vēl neesat gatavs veidot savu portfeli un izvēlēties fondus, ko tajā iekļaut, labs variants sākumam ir Stratēģiju fondi. Jums pašam būs jāizvēlas tikai sev piemērotāko stratēģiju – aktīvo, sabalansēto vai konservatīvo, bet ieguldīšanu veiks profesionāļu komanda.

Alternatīvi varat izvēlēties arī jau pieminēto dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu, kam viena no opcijām ir ieguldījums fondos. Jūs pats varēsiet noteikt savu iesaistes pakāpi atkarībā no pieredzes – ieguldīt kādā no SEB profesionāļu jau izveidotajiem atšķirīgu stratēģiju fondiem vai pašam izveidot savu fondu portfeli.

Pirkt, pārdot un mainīt fondu daļas, sekot līdzi sava ieguldījumu portfeļa ienesīgumam iespējams internetbankā, savukārt sekot līdzi fondu daļu cenu izmaiņām – savas bankas mājas lapā.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Investējiet kaut ar 1 EUR!

Iegādājieties dažādus ieguldījumu fondus vai akcijas un ērti sekojiet līdzi portfelim SEB lietotnē.

 
 • Investīcijas - 02.10.2015

  Kā vislabāk saglabāt naudas vērtību?

  Kā vislabāk saglabāt naudas vērtību?

  Cilvēkus vienmēr ir uztraucis jautājums, kā vairot savu kapitālu un pasargāt savus naudas uzkrājumus no dažādiem satricinājumiem un naudas pirktspējas samazināšanās. Viens no „sliktajiem spēkiem” naudas pasaulē ir inflācija, jo inflācijas rezultātā naudas pirktspēja mazinās.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 10.11.2015

  Sabalansēta izaugsme recesijas ēnā

  Sabalansēta izaugsme recesijas ēnā

  Pesimists katrā iespējā redz grūtības, optimists katrās grūtībās saskata iespēju – ar šiem Vinstona Čērčila vārdiem varētu raksturot SEB grupas Ekonomikas prognožu nodaļas vadītāja Hokana Frīzena (Håkan Friesen) ziņojumu konferencē “International real estate investments in Latvia”, kas oktobrī notika Rīgā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.