Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 05.03.2020
koronavīruss | ieguldījumi | investīcijas

Kā koronavīruss ietekmē akciju tirgu un pasaules ekonomiku?

Kā koronavīruss ietekmē akciju tirgu un pasaules ekonomiku? Foto: Dimitri Karastelev, Unsplash

Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ ārpus Ķīnas pagājušajā nedēļā akciju tirgos bija vērojams spēcīgs kritums, un atsevišķos tirgos nedēļas ietvaros samazinājums bija tāds pats kā globālās finanšu krīzes laikā 2008. gadā. SEB bankas eksperti ir apkopojuši aktuālākos jautājumus un atbildes par vīrusa ietekmi uz ekonomiku.

1. Kas noticis pēdējās nedēļas laikā?

Viens no populārākajiem tirgus rādītājiem S&P 500 pagājušajā nedēļā kritās par 11%. Centrālās bankas ātri reaģēja uz notikumiem finanšu tirgos. Federālā Rezervju sistēma publicēja ļoti īsu paziņojumu, sakot, ka banka cieši uzrauga Covid-19 ekonomisko ietekmi un tā rīkosies, lai balstītu ekonomiku. Federālā Rezervju sistēma sāka rīkoties otrdien (3.martā) un samazināja procentu likmes par 0,5%. ECB pievienojās Federālajai Rezervju sistēmai un Japānas Bankai ar līdzīgiem paziņojumiem, ka notikumu attīstība tiek cieši uzraudzīta un bankas ir gatavas mērķtiecīgai rīcībai. Pateicoties šiem signāliem, ka centrālās bankas ir gatavas atbalstīt tirgu un ekonomiku, ASV akciju tirgi auga (S&P 500 pirmdien pieauga par 4,6%).

2. Cik nopietna ir situācija?

 • Galvenais atlikušais neskaidrais jautājums - nav zināms, kā vīruss izplatīsies nākamajos mēnešos.
 • Šobrīd ir vērojamas gan pozitīvas, gan negatīvas pazīmes. Ķīnā manāmas agrīnas stabilizācijas pazīmes, taču vienlaikus satraucošs ir tas, ka tagad vīruss šķiet strauji izplatāmies arī ārpus Ķīnas - Itālijā, Dienvidkorejā un Irānā, un citur.
 • Visā pasaulē valstu vadības sadarbojas, lai efektīvi kontrolētu vīrusa izplatību.

3. Vai ekonomiskā ietekme būs tik būtiska, lai tai būtu makroekonomiskas sekas?

 • Jā, būs negatīvas makroekonomiskās sekas. Atšķirībā no citiem pēdējos gados piedzīvotajiem riskiem un krīzēm, šai paredzamas dažāda veida tiešas finansiālas sekas.
 • Tas jo īpaši attiecas uz Ķīnu, kur ir pārtraukta daļa nozīmīgu ekonomisko aktivitāšu un ļoti lielas iedzīvotāju grupas nevar doties uz savām darba vietām. Tāpēc ir skaidrs, ka gada IKP izaugsmi būtiski ietekmēs 1. ceturksnis. Tā kā tagad vērojams vīrusa uzliesmojums arī citās valstīs, tas ietekmēs arī globālo izaugsmi.
 • Tagad liela nozīme ir atkopšanas procesa veidam – vai tas atgādinās “V”, “U” vai “L”. “V” nozīmē strauju kritumu un ātru ekonomikas atveseļošanos, t.i., tāpat kā iepriekšējos vīrusa uzliesmojumu gadījumos. “U” scenārijs nozīmē, ka neskaidrības saglabājas nedaudz ilgāk, bet situācijas normalizēšanās veicina ekonomikas atveseļošanos. Visneticamākais scenārijs - “L”, kas nozīmē ilgstošāku izaugsmes zudumu.

4. Cik liela var būt negatīvā ietekme?

 • Par šo vēl ir pāragri spriest. Protams, noteicošais faktors gan ekonomikas, gan tirgus attīstībai ir tālākā vīrusa izplatīšanās. Ne eksperti, ne epidemiologi, ne mēs, ekonomisti, nezinām pareizo atbildi.
Efektīvie ieviestie pasākumi un no Ķīnas gūtā pieredze tomēr dod cerību, ka varēsim izvairīties no nepatīkamākā scenārija un nesaskarties ar ilgstošu negatīvu ietekmi uz ekonomikas izaugsmi un akciju tirgu.
 • Mēs neceram, ka iedarbība būs ātra. Šķiet, ka šis nebūs “V” scenārija gadījums. Mūsu galvenais scenārijs ir attīstība atbilstoši “U” scenārijam. Mēs varam gaidīt ilgstošu nenoteiktības periodu un saskarties ar jaunu akciju tirgu krituma risku, bet arī varam sagaidīt, ka gan ekonomika, gan tirgus pēc viena vai vairākiem ceturkšņiem atgriezīsies pie normālās izaugsmes.

5. Ko valdība un centrālās bankas var darīt seku mazināšanai?

 • Iesākumā jāatzīmē, ka daudzu valstu institūcijas ātri reaģēja, lai mazinātu paša infekcijas procesa izplatīšanās riskus. Turklāt Ķīnā jau ir aizsākti ekonomikas politikas centieni, un vairākās valstīs ieviesti fiskālās politikas pasākumi. Centrālās bankas visā pasaulē sāk runāt par glābšanas pasākumu uzsākšanu.
 • Runājot par pieprasījuma pusi, mājsaimniecībām ir finanšu telpa, lai palielinātu patēriņu citās jomās, piemēram, samazinot ceļošanas izdevumus.
 • Finanšu tirgi arī drīz sāks akcentēt 2021. gada izaugsmes rādītājus, un, ja vien nesaskarsimies arī ļoti pagarinātu “L” scenāriju, ir pamats uzskatīt, ka koronavīruss tikai nedaudz ietekmēs ražošanas rādītājus 2021. gadā. Tas nozīmē, ka pazeminātās prognozes visam 2020. gadam galvenokārt radīs atbilstošu pieaugumu 2021. gadam.

6. Kāda ir ietekme uz biržu un korporatīvo peļņu?

 • Kā jau norādīts, vīruss šajā gadā ietekmēs globālo izaugsmi, lai gan nav skaidrs, cik ātra un cik apjomīga būs atveseļošanās. Tas nozīmē lielāku nenoteiktību jautājumā par uzņēmuma peļņu, kas nekad nav labas ziņas akciju tirgum. Daudziem uzņēmumiem būs piesardzīgāk jāpārskata peļņas prognozes 1. ceturksnim un, iespējams, visam 2020. gadam, un atsevišķi uzņēmumi jau norāda uz to.
 • Ķīna tagad ir lielākais dažādu izejvielu un produktu tirgus pasaulē. Tajā pašā laikā šo valsti bieži sauc par pasaules rūpnīcu - liels apjoms visā pasaulē pārdoto preču tiek saražotas Ķīnā, un daudzi uzņēmumi un to citur izvietotā ražošana ir atkarīgi no saviem apakšuzņēmējiem Ķīnā. Tā kā pēdējās nedēļās lielas Ķīnas ekonomikas daļas bijušas neaktīvas, tas smagi ietekmē gan ražošanu, gan patēriņu, t.i., piedāvājumu un pieprasījumu.
 • Tomēr šķiet, ka Ķīnā vissliktākais jau varētu būt pārdzīvots; darba vietas atveras, un ekonomika sāk lēnām atveseļoties. Tomēr pašsaprotami, ka nevar izslēgt atkārtotu kritumu, īpaši cilvēkiem atgriežoties darbā. Neskatoties uz to, labā ziņa ir tāda, ka sākusies Ķīnas ekonomikas atveseļošanās, lai arī tā ir lēnāka, nekā daudzi prognozēja.

7. Kāda būs ilgtermiņa akciju tirgus ietekme?

 • Protams, tas ir atkarīgs no tā, cik ilgam laikam jāpaiet, līdz sākas ekonomikas atveseļošanās.
Mūsu galvenā prognoze paredz, ka atveseļošanās sekos “U” scenārijam (mēs atgriežamies pie iepriekšējās izaugsmes tendences).
 • Mēs varam sagaidīt ilgstošu nenoteiktības periodu un saskarties ar jaunu akciju tirgus krituma risku, bet arī varam sagaidīt, ka gan ekonomika, gan tirgus pēc viena vai vairākiem ceturkšņiem atgriezīsies pie normālās izaugsmes. Šādā gadījumā ieviestie stimuli un vajadzība “panākt iekavēto” varētu radīt labu izaugsmi vēlāk akciju tirgos.

8. Kas man kā investoram jādara?

 • Tas atkarīgs, kāds es esmu investors (īstermiņa vai ilgtermiņa, pret riskiem noturīgs vai no tiem bēgošs, utt.), taču šādos nepastāvīgos periodos vienmēr ir gudri pārskatīt savas investīcijas un nodrošināt labu risku dažādošanu.
 • Īstermiņa vai bažīgākiem investoriem varētu būt labi pārskatīt savas riska saistības un nepieciešamības gadījumā, mazināt riskus.
 • Ilgtermiņa un/vai pret risku noturīgākam investoram nav nepieciešams veikt nekādas darbības, izņemot, vērīgi sekot iegādes iespējām nākamajās nedēļās.

Ovidijus Sačilka,
SEB Baltijas Uzkrājumu un investīciju stratēģijas vadītājs

Investējiet kaut ar 1 EUR!

Iegādājieties dažādus ieguldījumu fondus vai akcijas un ērti sekojiet līdzi portfelim SEB lietotnē.

 

 • Investīcijas - 05.12.2019

  Cik naudas nepieciešams, lai sāktu ieguldīt

  Cik naudas nepieciešams, lai sāktu ieguldīt

  Ilgstoši turot brīvos līdzekļus norēķinu kontā, jūs zaudēsiet daļu savas naudas vērtības, tāpēc ir vērts meklēt izdevīgākas alternatīvas. Ieguldīt ir iespējams arī tad, ja jūsu kontā nav tūkstošu, tomēr no izvēlētā summas apmēra ir atkarīgs, kurš ieguldījuma veids būs jums piemērotāks.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 13.06.2019

  Kā kļūt par Google īpašnieku

  Kā kļūt par Google īpašnieku

  Iztēlojieties, ka jūs kļūstat par kādas globālas multimiljardu kompānijas akcionāru – pat ja jums piederētu pavisam niecīga daļiņa no kompānijas akcijām, jūs tomēr būtu viens no tās īpašniekiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.