Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 13.06.2019
akcijas | vērtspapīri

Kā kļūt par Google īpašnieku

Kā kļūt par Google īpašnieku

Iztēlojieties, ka jūs kļūstat par kādas globālas multimiljardu kompānijas akcionāru – pat ja jums piederētu pavisam niecīga daļiņa no kompānijas akcijām, jūs tomēr būtu viens no tās īpašniekiem.

Virsrakstā minētā Google jeb, precīzāk, holdinga kompānija Alphabet Inc., kam Google pieder, ir tikai viena no šādām multimiljonu kompānijām, kas investoriem visā pasaulē piedāvā iegādāties savas akcijas.

Taču izvēles iespējas ir gana plašas. Tikpat labi tā var būt arī korporācija, kas ražo jūsu iecienītāko auto marku, vai kuras izveidoto sociālo tīklu jūs diendienā lietojat.

Ja uzņēmums, kura akcijas būsiet iegādājies, piedzīvos tālāku izaugsmi, arī jūsu naudai klāsies labi. Un otrādi. Tomēr par visu pēc kārtas.

Vai es vispār varu (un gribu) būt investors?

Pirms sākt prātot, cik lielu summu un kāda uzņēmuma akcijās investēt, jāsaprot, vai šāds ieguldījuma veids jums būs īstais. Lai arī dažādi respektabli avoti regulāri publicē tirgus apskatus un izsaka prognozes (tai skaitā, par nozarēm un konkrētiem uzņēmumiem), tās var nepiepildīties – lai atceramies kaut vai Brexit un pēdējās ASV prezidenta vēlēšanas. Pat labākie analītiķi nespēj precīzi pateikt, kas nākotnē sagaidāms.

Tāpēc godīgi sev jāpajautā, vai esat gatavs uzņemties risku. Un ja jā, cik lielā mērā. Piemēram, vai varēsiet naktīs mierīgi gulēt, ja jūsu akciju cenas piedzīvos kritumu? Jāpatur prātā, ka lielāka peļņas iespēja vienmēr iet rokrokā ar lielākām cenas svārstībām. Tātad – ja ir vēlme nopelnīt, bez riska iztikt nav iespējams.

Pētīt, pētīt un vēlreiz pētīt

Ja esat sapratis, ka cenu kritums jums vēl nešķiet pasaules gals, turklāt jums ir brīvi līdzekļi investīcijām, varat ķerties pie nākamā posmā. Proti, izpētes. Kas šobrīd notiek pasaules ekonomikā kopumā un atsevišķos reģionos? Vai ir kādas politiskas vēsmas, kuras nedrīkstētu ignorēt? Lai arī mēs skatāmies uz globāliem uzņēmumiem, daži no tiem vairāk piesaistīti vienam reģionam, tātad – vairāk atkarīgi no norisēm šajā reģionā.

Vēl viens aspekts, par ko aizdomāties – varbūt krīžu māktā Eiropa šobrīd no investora skatupunkta ir pat interesantāka par ASV, kur jau labu laiku vērojama ekonomikas augšupeja. Kas var prognozēt, cik ilgi izaugsme turpināsies un kurā brīdī līkne sāks sliekties lejup?

Vienlaikus jāapzinās – lai arī pieredzējušu analītiķu ieteikumos vienmēr vērts ieklausīties, par savu izvēli būsiet atbildīgs tikai un vienīgi jūs pats.     

Kā izvēlēties uzņēmumu?

Uzņēmuma akciju pirkšanu var pielīdzināt auto iegādei. Pirms izvēles izdarīšanas, jānodefinē savas obligātās prasības un jāievāc visa iespējamā informācija. Ja nav skaidrības, kurus uzņēmumus būtu vērts pētīt tuvāk, vislabāk sākt ar tiem, kuriem jūs personīgi uzticaties un kuru produktus lietojat.

Nākamais solis ir paskatīties uz skaitļiem un faktiem – kā jūsu izvēlētajai kompānijai klājies pēdējos piecus gadus, kāds ir uzņēmuma kredītreitings, kādas ir nozares tendences un nākotnes prognozes. Lieliski noderēs arī uzņēmumu pašu ik ceturksni publicētie rādītāji, jo tie ne tikai atspoguļo esošo situāciju, bet ieskicē arī nākotnē sagaidāmo.

Ir augstāka kredītreitinga uzņēmumi (dēvēti par blue chip), kuru akciju cenu svārstības ir mērenas, un ir augsta riska uzņēmumi, kuriem kritumi un kāpumi būs iespaidīgāki. Ir globāli uzņēmumi, kas nav piesaistīti nevienam konkrētam reģionam un ir tādi, kas vairāk darbojas ASV, Eiropas vai citā reģionālā tirgū.

Jo globālāks un drošāks uzņēmums ar augstāku kredītreitingu, jo tas var šķist garlaicīgāks investoram ar lielu riska apetīti (proti, peļņas izredzes tāpat kā cenu svārstības būs mērenas). Tomēr daļai šādu uzņēmumu ir papildu bonuss – akcionāriem var tikt izmaksātas dividendes. To ir svarīgi noskaidrot pirms izvēles izdarīšanas.

Cik daudz ieguldīt?

Bieži vien investori bez pieredzes koncentrējas tikai uz akciju cenu svārstībām un neaizdomājas par to, ka ar ieguldīšanu saistīti arī dažādi izdevumi. Piemēram, komisijas maksa par akciju pirkšanu un pārdošanu – jo mazāku summu investēsiet, jo procentuāli lielāka komisija jums būs jāmaksā. Izvēloties summu, ko investēt, jāizpēta cenrāži un jāveic šādi tādi aprēķini, lai komisijas maksas beigu beigās nenoēstu peļņu.

Vienlaikus svarīgi, lai ieguldījumam paredzētā nauda jums nav nepieciešama dzīvošanai. Pirmkārt jau tāpēc, ka ieguldīšanu akcijās nekādā gadījumā nevajadzētu uzskatīt par īstermiņa līdzekli. Otrkārt, pie akcijās ieguldītā kapitāla vajadzības gadījumā nevarēs tikt uzreiz, bet nāksies dažas dienas gaidīt.

Turklāt eksperti iesaka neieguldīt visu paredzēto summu uzreiz – ja, piemēram, esat nolēmis ieguldīt 1000 eiro, sāciet ar trešdaļu summas. Ja akciju cena pēkšņi kritīsies, populāra stratēģija ir nevis tās pārdot, bet piepirkt klāt vēl vairāk uzņēmuma akciju nu jau par zemāku cenu, cerot uz izaugsmi nākotnē. 

Kas būs jūsu finanšu partneris?

Jums vajadzēs izvēlēties arī banku vai kādu citu finanšu institūciju, kas apkalpos jūsu vērtspapīru kontu. Varat vērsties savā bankā, kam visvairāk uzticaties. Vai arī pirms tam veikt rūpīgu salīdzināšanu, jo dažādām bankām izmaksas par šo pakalpojumu ir atšķirīgas. Mazsvarīgs nav arī ērtību faktors – piemēram, vai varēsiet pirkšanu un pārdošanu veikt ar pāris klikšķiem elektroniski jeb jums būs jāveic telefona zvans.

Kur iegūt statistikas datus?
Google Finance
Yahoo! Finance
Bloomberg
Reuters

Peļņa nozīmē arī nodokļus

Ja jums ir izdevies ar investīcijām akcijās gūt peļņu, nedrīkst piemirst, ka mūsu valstī par to būs jānomaksā kapitāla pieauguma nodoklis 15% apmērā, neatkarīgi no peļņas lieluma. Arī tad, ja jums kā uzņēmuma īpašniekam gada beigās tiks izmaksātas dividendes, no tām valstij pienāksies likumā noteiktie 10%. Šie izdevumi jāņem vērā jau tad, kad vēl tikai apsverat investēšanu.

Atgriežoties pie Google...

Ja nu gadījumā jums iepatikusies doma tieši par Google – vai tā varētu būt laba izvēle? Lielos vilcienos – kompānija Alphabet Inc. ir milzīgs globāls spēlētājs, ko īpaši nevar ietekmēt satricinājumi konkrētos reģionos, tā ir augsta kredītreitinga kompānija ar mērenām cenu svārstībām, kas nozīmē – riska līmenis ir zems, taču arī uz lielu peļņu cerēt nevajadzētu. Vēl jāņem vērā, ka atšķirībā no vairākiem citiem pasaules smagsvariem Alphabet Inc. neizmaksā saviem akcionāriem dividendes.

Ja raugāmies uz pagātnes ienesīgumu, pēdējos piecos gados Google akciju cena augusi no 300 līdz 847 dolāriem. Šobrīd prognozes ir visai optimistiskas, taču gala lēmums – investēt vai nē, tomēr jāpieņem tikai un vienīgi jums pašam.

Linda Ezerkalna

Investējiet kaut ar 1 EUR!

Iegādājieties dažādus ieguldījumu fondus vai akcijas un ērti sekojiet līdzi portfelim SEB lietotnē.

 
 • Investīcijas - 13.03.2017

  Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

  Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

  Par ieguldījumu fondiem dzirdējuši teju visi, taču tikai neliela daļa izprot, kā tie darbojas. Vēl mazāk ir cilvēku, kuri tajos iegulda. Kas būtu jāzina, pirms pieņemt lēmumu par investēšanu fondos?

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 10.11.2015

  Sabalansēta izaugsme recesijas ēnā

  Sabalansēta izaugsme recesijas ēnā

  Pesimists katrā iespējā redz grūtības, optimists katrās grūtībās saskata iespēju – ar šiem Vinstona Čērčila vārdiem varētu raksturot SEB grupas Ekonomikas prognožu nodaļas vadītāja Hokana Frīzena (Håkan Friesen) ziņojumu konferencē “International real estate investments in Latvia”, kas oktobrī notika Rīgā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.