Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 09.05.2016
politika | akcijas | ieguldījumi

Kā ASV prezidenta vēlēšanas ietekmē akciju tirgu?

Kā ASV prezidenta vēlēšanas ietekmē akciju tirgu?

Viens no faktoriem, kas šogad ietekmēs tirgu svārstīgumu, ir novembrī gaidāmās ASV prezidenta vēlēšanas. Parasti tās izraisa tirgos lielāku nenoteiktību, nekā gados, kad vēlēšanas nenotiek. Vai šā gada prezidenta vēlēšanas varētu padarīt jau tā nestabilo akciju tirgu vēl nestabilāku? Vai ir sagaidāms, ka republikāņi pārņems varu no demokrātiem?

2016. gada sākums akciju tirgos bijis grūts. Pasaule ir ierauta dažādu notikumu virpulī: naftas cena samazinās, stabilitātes zudums Ķīnas ekonomikā, bažas par deflācijas iespējamību, lēnāki ekonomiskās izaugsmes tempi un prognozes par uzņēmumu peļņas samazināšanos. Lai gūtu nelielu priekšstatu par to, kāda varētu būt notikumu virzība šogad, aplūkosim, kādi ir bijuši akciju tirgu darbības rezultāti pirms prezidentu vēlēšanām, to laikā un pēc tām.

Akciju tirgu darbības rezultāti vēlēšanu gados

Kaut arī ir daudz iemeslu, kas varētu noteikt akciju tirgu stāvokļa pasliktināšanos šogad, ar ASV prezidenta vēlēšanām saistītā nenoteiktība pavisam noteikti neievieš lielāku skaidrību. Jau novembrī ASV būs jauns prezidents, taču pagaidām vēl nav zināms, kurš tas būs, un skaidrības trūkumam ir nelabvēlīga ietekme uz tirgiem.

Aplūkojot vēsturiskos S&P 500 indeksa datus kopš 1928. gada, redzams, prezidenta vēlēšanu gados ekonomikas izaugsmes tempi pieauguši vidēji par 7,0 % gadā, savukārt visos gados pieaugums bijis 7,5 % (sk. diagrammu zemāk). Citiem vārdiem sakot, prezidenta vēlēšanu gados rādītāji ir bijuši diezgan viduvēji. Tomēr ir viena interesanta un diezgan svarīga lieta – gados, kad ir jāievēl jauns prezidents, S&P 500 indekss ir samazinājies vidēji par 4 procentiem. 2008. gads, kad Džordžs V. Bušs pēdējo gadu ieņēma prezidenta amatu, bijis vissliktākais – tirgus apjomi samazinājās gandrīz līdz 38 procentiem. Lai gan 2008. gads bija vēlēšanu gads, kad bija daudz citu iemeslu, kuri izraisīja dramatisku kritumu akciju tirgū. Katrā ziņā 2016. gadā vēlētājiem ir jāizvēlas jauns prezidents Baraka Obamas vietā, kuram beigsies prezidentūras otrais termiņš.

Viens no slikto akciju tirgus darbības rezultātu iemesliem prezidenta otrā termiņa pēdējā gadā ir saistīts ar to, ka laikposmā, kas atlicis līdz viņu prezidentūras beigām, prezidenti mēdz būt mazliet neprognozējami.  Neparedzama uzvedība apvienojumā ar vienprātības trūkumu par to, kurš būs nākamais prezidents, mēdz radīt lielu neskaidrību, kas var novest pie nestabilitātes akciju tirgos.

Piemēram, prezidentūras pirmā pilnvaru termiņa ceturtajā gādā akciju tirgi mēdz uzrādīt labākas tendences. Esošā prezidenta pārvēlēšanu daži pamato ar to, ka šādā gadījumā akciju tirgū valda mazāka panika salīdzinājumā ar prezidentūras astoto gadu. Sava otrā termiņa pēdējā gadā prezidenti parasti ir mazāk prognozējami nekā iepriekšējos gados.

Akciju tirgus darbības rezultāti prezidentūras ciklu laikā

Zemāk diagrammā parādīti vidējie ASV akciju tirgus darbības rezultāti katrā no prezidentūras četru gadu cikla gadiem. Ir skaidri redzams, ka rezultāti ir vislabākie priekšvēlēšanu gadā.

ASV akciju tirgus darbības vidējie rezultāti ASV prezidentūras 4 gadu ciklu laikā (laikposmā no 1833. līdz 2013. gadam)

Viens no iemesliem, kādēļ akciju tirgus darbības rezultāti ir vislabākie priekšvēlēšanu gadā, ir, saistīts ar to, ka parasti katra administrācija dara visu, kas ir tās spēkos, ekonomikas uzlabošanai, lai panāktu pozitīvu noskaņojumu vēlētājos vēlēšanu laikā. Tomēr, ja prezidents tiek ievēlēts uz otru termiņu, akciju tirgus darbības rezultāti priekšvēlēšanu gadā mēdz būt nedaudz vājāki. 

Kā redzams diagrammā, sliktākie rezultāti caurmērā novērojami pirmajā gadā pēc vēlēšanām. Prezidenta pilnvaru termiņa pirmais gads bieži vien ir tikpat neprognozējams kā pēdējais. Iespējams, tas ir tāpēc, ka pirmā gada laikā, kad cilvēki ir optimistiskāk noskaņoti par savu jauno vadoni, prezidentam var rasties priekšstats, ka viņam ir lielāka rīcības brīvība virzīt ne pārāk labvēlīgas politikas. Turpmāk politiķi var just mazākus ierobežojumus jaunu tādu politiku un programmu ieviešanai, kas mēdz būt ierobežojošas un nepopulāras vēlētāju vidū. Tā kā šo jauno programmu mērķu sasniegšanai, kas parasti ietver lielākus nodokļus, tiek tērēts vairāk, kā arī tiek ieviests vairāk noteikumu, tas sāk negatīvi ietekmēt uzņēmumu peļņu un patērētājus.

Arī politiskajām partijām ir nozīme

Tas, kuru partiju vēlētāji ievēlēs vēlēšanu gadā, var ietekmēt arī akciju tirgus darbības rezultātus, jo sevišķi, tuvojoties vēlēšanu datumam. Parasti gadījumos, kad cilvēki tic tam, ka tiks ievēlēta pašreizējā partija, aktivitāte tirgū palielinās. Ja vairuma domas liecina par to, ka varu pārņems jauna partija, ir novērojama akciju tirgus samazināšanās tendence. Pretstatā pārliecībai un sajūtai par zināmo nedrošība un bažas var vairot nestabilitāti.

Proti, ja pirmsvēlēšanu laikā laikposmā starp 31. jūliju un 31. oktobri akciju cenas celsies, tas nozīmēs, ka cilvēki uzskata, ka uzvarēs pie varas esošā partija. Savukārt, ja akciju cenas kritīs, valdīs uzskats, ka varu pārņems jauna partija. Saskaņā ar statistikas datiem 82 % gadījumu, kad akciju tirgos notikusi augšupeja augustā un oktobrī, ir uzvarējusi pie varas esošā partija.  86 % gadījumu, kad tirgū notikusi lejupslīde, vēlēšanās uzvarējusi pie varas neesošā partija.

No cita viedokļa raugoties, runājot par konkrētām partijām, gadījumos, kad prezidenta vēlēšanu gadā republikāņi kontrolējuši Kongresu, S&P 500 indeksa uzrādītie rezultāti parasti ir virs vidējā, palielinājumam sasniedzot 19,7% salīdzinājumā ar vidējo peļņu 7,6 % apmērā gados, kad Kongresā bijis spēku līdzsvars, vai 3,2 % vēlēšanu gados, kad vara bijusi demokrātu rokās. 2016. gads iezīmēs pirmās vēlēšanās, kad aizejošajam demokrātu prezidentam ir bijis republikāņu kontrolēts Kongress.

Cik noderīgi ir vēsturiskie dati?

Vēsturiskie dati (kopš 1928. gadā) liecina, ka tajos vēlēšanu gados, kad ir jāievēl jauns prezidents, ASV akciju tirgus darbības rezultātiem caurmērā ir tendence būt negatīviem. No otras puses, mēs nevaram noraidīt to, ka pēdējās divas reizes, kad tas noticis (2000. un 2008. gadā) par pamatu sliktajiem ekonomikas rezultātiem prezidenta vēlēšanu gados bijusi ekonomikas lejupslīde. Kopš 1928. gada no pēdējiem 21 vēlēšanu gadiem tikai 3 gados vēlēšanu gadā S&P 500 indekss bijis negatīvs. Lai gan ekonomikas izaugsme 2015. gadā saglabājusies necila, ekonomisti neuzskata, ka šogad gaidāma tās lejupslīde. 

Pastāv arī teorija (kuras autors ir Jeils Hiršs), saskaņā ar kuru caurmērā ASV akciju tirgi ir visvājākie nākamajā gadā pēc jaunā ASV prezidenta vēlēšanām.  Saskaņā ar šo teoriju pēc pirmā prezidentūras gada tirgū notiek augšupeja, līdz kamēr cikls sākas no jauna ar nākamā prezidenta vēlēšanām. Lai arī šī teorija samērā ticami darbojās līdz 20. gs. vidum, tā tika atspēkota jau minētā gadsimta otrajā pusē.

2016. gadā gaidāmi daudzi notikumi, un ir iespējams, ka vēlēšanas varētu ietekmēt akciju tirgus vienā vai otrā virzienā. Taču vai šie vēsturiskie dati par prezidentūras ciklu un akciju tirgus darbības rezultātiem ir noderīgi? Tie ir lietderīgi tikai tad, ja minētās tendences turpināsies. Diemžēl mēs nezinām, vai tas notiks. Ieguldīšana, pamatojoties uz šādiem datu modeļiem, nav pamatots veids, uz kuru būtu jābalstās, pieņemot lēmumus par ieguldīšanu. Tam, kādi ir akciju rezultāti vēlēšanu gadā, varētu būt mazāks sakars ar vēlēšanām un kandidātiem salīdzinājumā ar ekonomikas lejupslīdi, kas ir grūtību iemesls.

Gunta Simenovska,
SEB bankas Biznesa attīstības pārvaldes pārdošanas atbalsta vadītāja

Avoti: Marketwatch, CNBC, Yahoo Finance, Forbes, UBS, USA Today.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.