Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 24.09.2014
investīcijas

Investīciju ABC

Ieguldīšana jeb investēšana nav tikai bagāto “nodarbošanās” - tas ir veids, kā zinošiem cilvēkiem gūt papildus ienākumus no saviem naudas līdzekļiem. Tādēļ investēšana vienmēr sākas ar naudas uzkrāšanu. Kad ir uzkrāts pietiekams daudzums naudas līdzekļu, vari ķerties klāt investēšanai.

Ieguldīt jeb investēt nozīmē iegādāties aktīvus, kuru vērtība varētu laika gaitā palielināties un nest peļņu.

Kur ieguldīt?

Ir dažādi aktīvi, ko izvēlēties atkarībā no naudas līdzekļiem un stratēģijas. Piemēram - akcijas, parāda vērtspapīri, ieguldījumu fondi. Ieguldīt līdzekļus vari arī citos aktīvos - nekustamajā īpašumā, dārgmetālos vai drauga uzņēmumā, tomēr ieguldījumu summa būs daudz lielāka un līdz ar to lielāks risks.

Cik daudz ieguldīt?

Sākt ieguldīt vari ar nelielu naudas daudzumu (piemēram, 50 EUR), lai saprastu, vai investēšana ir tev piemērots finanšu instruments. Atceries, ka, investējot - pērkot akcijas, parāda vērtpspapīrus vai ieguldījumu fondu apliecības, tu vari gan nopelnīt, ja to vērtība pieaug, gan zaudēt, ja to vērtība krīt.

Kā iemācīties ieguldīt un nopelnīt?

Ja esi iesācējs, tad labāk sāc ar ieguldījumiem drošākos finanšu instrumentos – piemēram, ieguldījumu fondiem vai valsts parādzīmēm. Kad apgūsi investīciju pamatprincipus un jūtīsies droši - varēsi sākt investēt, pērkot vērtspapīrus uzņēmumiem, kurus būsi izvēlējies un izpētījis.

Kāds investors tu esi?

Tāpat kā jebkurš lēmums arī investēšana prasa uzdot sev svarīgus jautājumus.

 • Cik daudz līdzekļu es plānoju ieguldīt?
 • Cik ilgu laiku esmu gatavs “neaiztikt” ieguldīto naudu?
 • Ar cik lieliem zaudējumiem esmu gatavs samierināties?
 • Kāda ir mana stresa izturība?

Godīgas atbildes uz šiem jautājumiem ļaus saprast, vai tev der agresīva vai piesardzīga stratēģija.   Agresīvie investori meklē augsta riska vērtspapīrus, kuru cenu kritums vai kāpums var būt ļoti straujš. Piesardzīgie investori izvēlas drošākus vērtspapīrus ar mazāku cenu svārstību un mazāku potenciālo peļņu.

Kur meklēt informāciju?

Lai arī ir sarakstītas neskaitāmas grāmatas par pelnīšanu vērtspapīru tirgos, pirms tērē naudu grāmatai, sāc ar interneta resursu izpēti – tie piedāvā lielu klāstu ar principiem, padomiem un analīzes paņēmieniem. Ja izlem ieguldīt lielākas naudas summas, prasi padomu bankas ieguldījumu speciālistam. Vienmēr noskaidro - kāda ir ieguldījuma stratēģija, kāds ir vēsturiskais ienesīgums, kāda varētu būt potenciālā peļņa, kādas ir komisijas izmaksas un kā tās tiek aprēķinātas. Nekautrējies uzdot jautājumus – tavs lēmums ietekmēs tavu peļņu!

Risks investējot ir nevis nenopelnīt, bet gan zaudēt daļu sava ieguldījumu, tādēļ pirms katra lēmuma izvērtē cik daudz vari atļauties riskēt!

Kas jādara, ja izlemju sākt ieguldīt?

 1. Atver bankā vērtspapīru kontu
 2. Izpēti ieguldījumu fondus, parādzīmes vai uzņēmumus, kuru akcijas var nopirkt Baltijas biržās www.nasdaqomxbaltic.com vai citur pasaulē
 3. Caur internetbanku veic vērtspapīru pirkšanas darījumu. Ja banka nepiedāvā vērtspapīru darījumus, tad to vari izdarīt filiālē vai zvanot brokerim pa telefonu
 4. Seko līdzi vērtspapīru cenu izmaiņām biržu mājaslapās, uzņēmumu finanšu pārskatiem, iepazīsties ar ieguldījumu fondu darbības pārskatiem.

Lai izdodos pelnīt no investēšanas ir jābūt nevien sākuma kapitālam, bet arī zināšanām un pieredzei!

Iegudījumu fondi – tie ir daudzu investoru apvienoti naudas līdzekļi, kuri tiek ieguldīti dažādu pasaules uzņēmumu akcijās, valsts vai uzņēmumu parāda vērtspapīros un citos aktīvos, ko izvēlas fondu pārvalnieki – analītiķi. Viņi ikdienā seko līdzi uzņēmumu finanšu rādītājiem, resursu tirgus cenu izmaiņām, valūtas tirgum, politiskiem un ekonomiskiem notikumiem, līdz ar to spēj pieņemt lēmumus – pirkt vai pārdot, tā nodrošināt līdzsvaru starp ienesīgumu un risku. Pievērs uzmanību, ka arī ieguldījumu fondi ir dažādi – stratēģija, riska pakāpe, potenciālais ienesīgums. Vislabāk ieguldi fondā vismaz uz 5 gadiem, jo īsā laika posmā fonda ienesīgums būs svārstīgs, tomēr ilgtermiņā, ja ekonomikas attīstība turpinās, tavs ieguldījums nesīs peļņu!

Akcijas – ir vērtspapīri, ko izlaiž uzņēmums, lai iegūtu papildus naudas līdzekļus savas darbības tālākai attīstīšananai vai jaunu projektu realizēšanai. Akcijas tirgo biržās – vari izvēlēties Baltijas uzņēmumu akcijas http://www.nasdaqomxbaltic.com/ vai citu uzņēmumu akcijas no lielākajām pasaules biržām.

Ja esi iegādājies uzņēmuma akcijas, tas nozīmē, ka tev pieder lielāka vai mazāka daļa no uzņēmuma un tu esi kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, kuram ir tiesības saņemt dividendes un piedalīties uzņēmuma akcionāru sanāksmēs.

Akciju cena svārstās katru dienu, tomēr ilgtermiņā tā atbilst uzņēmumu finanšu rezultātiem. Pirms pirkt kāda konkrēta uzņēmuma akcijas ir jāveic finanšu rādītāju, nozares situācijas izpēte un vēlams konsultēties ar bankas brokeri. Atceries, ka ar savu ieguldīto naudu tu parādi “uzticību” uzņēmuma nākotnei un ilgstpējai. Ja uzņēmums piedzīvos zaudējumus, arī tu zaudēsi naudu no akciju cenu krituma.

Obligācijas – ir parāda vērtspapīrs, ko emitē (izlaiž apgrozībā) valsts, pašvaldība vai uzņēmums. Parāda vērtpspīri atšķiras - pēc izdevēja, termiņa, procentu limju un obligācijas nodršinājuma. Ieguldījums parāda vērtspapīros tiek uzskatīts par salīdzinoši drošu un prognozējamu ieguldījumu, tomēr pirms izvēlēties parāda vērtspapīrus, rūpīgi iepazīsties, kam tu naudu aizdosi! Lielākus ieņēmuma procentus vienmēr piedāvās tie parāda vērtspapīru izdevēji, kuriem ir lielākas maksātspējas problēmas.

Neaizmirsti par nodokļiem!

Tāpat kā par darbā gūtu ienākumu, arī par ienākumiem no investīcijām ir jāiesniedz deklarācija un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% no kapitāla pieauguma. Deklarācija ir jāiesniedz un nodoklis ir jānomaksā reizi ceturksnī (ja gūtā peļņa ir no 142,30 līdz 711,44 EUR), reizi mēnesī (ja gūtā peļņa ir virs 711,44 EUR) vai līdz nākamā taksācijas gada 15. janvārim (ja gūtā peļņa ir mazāka par 142,29 EUR).

Noderīgas saites:

http://www.naudaslietas.lv

http://money.cnn.com

http://www.investopedia.com

http://www.investorguide.com

Agnese Vanaga,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.