Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 21.01.2015
investīcijas | ekonomika

Investīcijas: lēnām, bet pareizā virzienā

Pasaules ekonomika turpina lēnām attīstīties. ASV izaugsme pērn pozitīvi pārsteidza, Eiropas ekonomika sagādāja vilšanos, un atšķirības izaugsmes tempā saglabāsies arī turpmāk.

Šāds ekonomiskās aktivitātes izkārtojums atspoguļojas arī finanšu aktīvu tirgus vērtībās. Tomēr šīm atšķirībām būtu jāsamazinās, ja izaugsme atbilstoši SEB prognozēm pakāpeniski palielināsies. Tā secināts jaunākajā SEB Investīciju apskatā.

Zemāka naftas cena stiprinās ekonomisko izaugsmi ASV, Eiropā un Japānā, jo pozitīvi atsauksies uz patēriņu. Pārējās pasaules vārgā attīstība ASV ekonomisko izaugsmi neietekmēs. ASV iekšzemes kopprodukts (IKP) 2015. gadā palielināsies par 3,4%. ASV centrālā banka varētu celt procentu likmes septembrī. Savukārt eirozona turpinās stagnēt, tās IKP šajā gadā pieaugs tikai par 0,9%.

Cīņa par pareizu ekonomisko politiku turpinās uzturēt nenoteiktību, kas bremzēs jaunus kapitālieguldījumus un patēriņu.

“Attīstoties bāzes scenārijam, globāla ekonomikas izaugsme 3,5–4% apmērā būs pietiekami labs atspēriens akciju tirgus izaugsmei, taču tā nevarēs ietekmēt ilgtermiņa trendu. Lai arī akciju cenas ir salīdzinoši augstas, nav labu alternatīvu pie esošā procentu likmju līmeņa,” stāsta SEB bankas Private Banking pārvaldes investīciju stratēģis Ingus Grasis.

Pasaules ekonomikas attīstības alternatīvie scenāriji paredz trīs atšķirīgus ceļus ilgtermiņā.

Japānas scenārijs. Ilgstoši zema inflācija un ekonomiskā izaugsme. Krīzi paildzināja kļūdas ekonomiskajā politikā. Šis scenārijs ir ļoti slikts akcijām. Taču deflācija palīdz parāda vērtspapīriem.

Mūžīga stagnācija. Ekonomiskās izaugsmes temps ilgstoši (>10 gadus) ir zemāks par savu ilgtermiņa tendenci. Inflācija un procentu likmes ir zemas. Zems vispārējs pieprasījums. Nepieciešamas negatīvas likmes, lai vienādotu uzkrājumus ar investīcijām. Šajā variantā labi klājas parāda vērtspapīriem. Peļņa no ieguldījumiem akcijās ir zema. Vislabākos rezultātus sasniegs akciju tirgus sektori ar zemiem novērtējumiem un augstiem dividenžu maksājumiem.

Pārsteidzoši pozitīva izaugsme. To izraisītu strukturālās reformas eirozonā, Japānā un Indijā. Arī Ķīna raiti spētu pārorientēties uz iekšējo patēriņu. Tirdzniecības globalizācija paplašinātos. Spēcīga ASV izaugsme vairāku gadu garumā būtu veicinošs faktors. Šā scenārija rezultātā sagaidāms būtisks akciju tirgus kāpums, jo pašreizējās akciju riska prēmijas ir augstas. Akcijas uzņēmumos ar augstu izaugsmes potenciālu sniegs labākus rezultātus par drošu (defensive)  uzņēmumu akcijām. Banku akcijas būs starp uzvarētājiem. Slikti rezultāti obligāciju investoriem – peļņa tuvu nullei vai negatīva.

Galvenie SEB Investīciju apskata secinājumi

Tirgus vērtējumi tiks koriģēti

ASV ekonomiskā izaugsme ir visspēcīgākā, attīstības valstis (Emerging Markets) cieši seko, bet Eiropa iepaliek. Šāds ekonomiskās aktivitātes izkārtojums atspoguļojas arī finanšu aktīvu tirgus vērtībās. Tomēr šīm atšķirībām būtu jāsamazinās, ja izaugsme atbilstoši prognozēm pakāpeniski palielināsies.

Trīs ekonomikas nodrošinās likviditāti finanšu tirgiem

ASV centrālā banka ierobežo monetāro stimulēšanu, bet centrālās bankas Japānā un eirozonā pārņem stafeti. Arī Ķīnas centrālā banka ir gatava sniegt atbalstu. Šāda rīcība turpinās atbalstīt pasaules akciju tirgus.

Obligāciju ienesīgumi saglabājas ļoti zemi

Inflācijas līmenis pasaulē turpina būt ārkārtīgi zems, pat pastāv deflācijas risks. Turklāt augstā likviditāte ir izraisījusi obligāciju ienesīgumu kritumu. Mēs neprognozējam nozīmīgas investīciju iespējas obligāciju segmentā.

Eirozonas ieguldījumi var ieiet jaunā fāzē

Eirozonas rādītāju lejupslīde iet mazumā, prognozējam pakāpenisku uzlabošanos nākotnē. Lētāka eiro valūta ļauj cerēt uz uzņēmumu peļņas rādītāju uzlabošanos. Ja balstās uz akciju tirgu, tad investoru gaidas par Eiropu ir ļoti piezemētas.

Valūtas riska pārvaldīšanas nozīmība pieaug

ASV dolārs pašlaik piedzīvo strauju izaugsmi. Atšķirības ASV un pārējo lielo ekonomikas bloku monetārajās politikās attaisno ASV dolāra kursa pieaugumu. Ņemot vērā zemas procentu likmes un salīdzinoši lēnu ekonomisko izaugsmi, pareiza valūtas stratēģija un riska pārvaldīšana kļūst svarīga.

Investīciju apskata pilnu ziņojumu var izlasīt www.sebgroup.se.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.