Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 07.11.2016
labdarība | nodokļu atvieglojumi

Ieguvumi ziedojot

Ieguvumi ziedojot

Tuvojoties gada nogalei, cilvēki arvien vairāk līdzekļu plāno novirzīt labdarības projektu atbalstam. Taču ne visu zina, ka ne tikai juridiskās, bet arī privātpersonas var atgūt nodokļus no labdarības organizācijām ziedotajiem līdzekļiem. Protams, ar nosacījumu, ka šādai organizācijai ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss.

Labdarības organizācijas pieredze

Par savu pieredzi plašāk stāsta Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas pārstāve Dace Dzedone: “SOS Bērnu ciematu asociācijas darba specifika ir tāda, ka pie mums – SOS ģimenēs un SOS jauniešu mājā – bērni un jaunieši uzturas ilgstoši. Faktiski līdz laikam, kad viņi kļūst pieauguši un sāk patstāvīgu dzīvi. Tikmēr viņiem katru dienu ir nepieciešama gādība un rūpes. Tālab arī sabiedrības atbalsts mums ir ļoti būtisks un nepieciešams ilgtermiņā – ne tikai kādai atsevišķai kampaņai. Tas mūsu darbam palīdz nodrošināt ilgtspējīgu pamatu.”

Ziedot ērti ar maksājumu karti

“Pēdējo gadu laikā daudz esam strādājuši, lai varētu piedāvāt ērtas sadarbības un ziedošanas iespējas gan uzņēmumiem, gan privātpersonām, kuri nolēmuši mūs atbalstīt. Piemēram, uzņēmumi palīdz nodrošināt SOS Bērnu ciematu infrastruktūru, kā arī sniedz finansiālo atbalstu dažādām asociācijas programmām un aktivitātēm.

Privātpersonas visbiežāk ziedo naudu vai mantas vai veic brīvprātīgo darbu. Par laimi, arī tehnoloģijas iet līdzi laikam, un šobrīd ir iespējams tas, kas pirms pieciem gadiem, raugoties uz ārzemju pieredzi, vēl šķita nesasniedzami vai vismaz ļoti sarežģīti,” uzsver Dace Dzedone. Piemēram, par populāru atbalsta veidu ir kļuvis ziedojums internetā ar savu maksājumu karti. To nokārtot var attālināti un ļoti ērti – ar dažiem klikšķiem. Šāds risinājums palīdz ietaupīt laiku, kas mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā ir liela vērtība.

Regulārais maksājums

Otrs mūsdienīgs ziedošanas veids, kuru arvien biežāk izmanto privātpersonas, ir regulārais ziedojums, ko arī var veikt ar maksājumu karti vai noslēdzot automātiskā maksājuma līgumu. Regulārais maksājums ļauj ērti veikt regulārus ziedojumus par nelielām summām. Tas ir arī veids, kā plānot savu atbalstu labdarībai ilgtermiņā, saskaņojot to ar ģimenes iespējām, lai atbalsts nekļūtu par apgrūtinājumu ģimenes budžetam.

Ja arī jūs apsverat iespēju atbalstīt kādu labdarības organizāciju ar regulāru ziedojumu, aicinām pievienoties SOS Bērnu ciematu Draugu klubam, kurā apvienojušies labas gribas cilvēki, kas ar nelieliem, bet regulāriem ziedojumiem palīdz bērniem izaugt drošās un gādīgās mājās – SOS audžuģimenēs. Vairāk par SOS Draugu klubu un regulāru ziedošanu uzziniet SOS bērnu ciematu mājas lapā.

Iespēja atgūt nodokļus no valsts

SOS Bērnu ciematu asociācijai ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss, tāpēc ziedotājiem ir iespēja saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu. Salīdzinājumā ar uzņēmumiem, kas nodokļu atgūšanas iespējas izmanto aktīvāk un dara to jau gadiem, privātpersonas to sāk apgūt pamazām. Ne visi cilvēki to zina, taču tieši tāpat, kā var iegūt nodokļu atmaksu par medicīnas izdevumiem vai bērnu mācību izmaksām, patlaban savai ikgadējai ienākumu deklarācijai ir iespējams pievienot informāciju arī par gada laikā veiktajiem ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām. “Pērn informāciju par veiktajiem ziedojumiem lūdza daži desmiti mūsu privāto ziedotāju. Taču mēs vienmēr cenšamies atgādināt par šo iespēju un domājam, ka ar laiku to izmantos arvien vairāk cilvēku,” stāsta Dace Dzedone.

Svarīgi – sabiedriskā labuma statuss

Parasti organizācijas, kam piešķirts sabiedriskā labuma statuss, par to proaktīvi informē savus atbalstītājus. Taču arī jūs paši šo informāciju ērti varat uzzināt VID mājaslapā. Jums jāzina tikai labdarības organizācijas precīzs nosaukums un reģistrācijas numurs.

Nodokļu atgūšana privātpersonām

Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Sabiedriskā labuma organizāciju likumu, ziedojot labdarības organizācijām, kam piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma tiek atskaitītas ziedojumu summas, bet summa nedrīkst pārsniegt 20% no apliekamā ienākuma lieluma.

Piemērs
- Privātpersona labdarības organizācijai gadā ziedojusi 200 eiro.
- Privātpersonas apliekamie ienākumi mēnesī ir 1000 eiro.
- Iedzīvotāju ienākumu nodokļa atmaksā par ziedojumiem var saņemt aptuveni 46 EUR.
- Atgūtās summas lielums atkarīgs no iedzīvotāju ienākumu nodokļa lieluma attiecīgajā gadā.

Lai saņemtu nodokļu atmaksu par veikto ziedojumu, ziedotājam ir:

• jāaizpilda un jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija, norādot ziedotās summas apmēru (to ļoti ērti var izdarīt attālināti VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS)),
• jāiesniedz VID Finanšu ministrijas lēmuma kopija par sabiedriskā labuma organizācijas statusa piešķiršanu organizācijai vai organizācijām, kam ziedots,
• jāiesniedz VID dokumenti, kas apliecina organizācijai ziedotās summas apmēru (kases ieņēmumu orderis vai bankas maksājuma uzdevums).

Nodokļu atgūšana uzņēmumiem

Uzņēmumiem, atšķirībā no privātpersonām, ienākuma nodokli samazina par 85% no ziedotās summas, bet kopējā atlaide nedrīkst pārsniegt 20% no nodokļa kopējās summas.

Piemērs
- Uzņēmums pārskata gadā veicis ziedojumus labdarības organizācijām 10 000 eiro apmērā.
- Uzņēmuma ienākuma nodoklis gadā ir 50 000 eiro.
- Uzņēmums var saņemt ienākuma nodokļa atmaksu par ziedojumiem aptuveni 8500 eiro apmērā.

Lai saņemtu nodokļa atlaidi par veikto ziedojumu, juridiskajai personai ir:

 • jāaizpilda uzņēmuma ienākuma nodokļa gada deklarācija, tajā jānorāda ziedojuma summa,
 • deklarācija jāiesniedz VID vispārējā kārtībā,
 • jāiesniedz VID Finanšu ministrijas lēmuma kopija par sabiedriskā labuma organizācijas statusa piešķiršanu ziedojumu saņēmušajai labdarības organizācijai,
 • jāiesniedz VID dokumenti, kas apliecina ziedotās summas apmēru (kases ieņēmumu orderis vai bankas maksājuma uzdevums).

Vairāk informācijas par nodokļu atmaksu juridiskajām personām var atrast likumā “Par uzņēmumu ienākuma nodokli”.

Pēteris Valners,
žurnālists

 • Apdrošināšana - 25.10.2016

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Brīdis, kad jūsu kontā ieripo nauda, kas atgūta par attaisnotajiem izdevumiem, ir pacilājošs. Tomēr, lai naudu vienkārši nenotrallinātu, ir vērts jau laikus padomāt, kā ar to rīkosieties.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 01.12.2016

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Valsts ir izveidojusi atbalsta sistēmu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) maksātājiem, sniedzot nodokļa atvieglojumus par dažādiem izdevumiem, turklāt nākamā gada deklarācijā varēs iekļaut izdevumus arī par bērnu interešu izglītību un pulciņiem. Nepieciešams vien iesniegt elektronisko ienākumu deklarāciju un gaidīt, kad atmaksātā nauda ienāks kontā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.