Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 30.01.2018
alga | inflācija | prognozes

Izaugsme turpinās, šis gads nebūs izņēmums

2017. gada 4. ceturksnī Latvijas iekšējais kopprodukts (IKP) palielinājās par 0.3%, bet gada laikā pieaugums veidoja 4.2%. Tādejādi pērn IKP ir audzis par 4.5%.

Ātrais novērtējums liecina, ka sparīgākais kāpums bija būvniecībā – 21%. Apstrādes rūpniecības apjomi pieauga par 4%, pakalpojumi par 4%.

Intriģējošākais šogad būs vērot nodokļu reformas ietekmi uz uzņēmēju uzvedību un to, cik raiti pildīsies budžets. Pašreizējais uzrāviens radīs jaunus bezrūpības un apmierinātības iedīgļus.

Kā bija gaidāms, bāzes dēļ pieauguma temps salīdzinājumā ar 3. ceturksni bija zemāks. Respektīvi, aizpērn šajā periodā ekonomika jau uzrādīja atdzīvošanās apliecinājumus, taču atsevišķās nozarēs 2017. gada otrajā pusē veikums bija nepārliecinošs. Tas izteikti attiecas uz tendencēm nerezidentu finanšu sektorā, lauksaimniecībā, kā arī ostās un dzelzceļa pārvadājumos. Ātrais novērtējums liecina, ka sparīgākais kāpums bija būvniecībā – 21%. Apstrādes rūpniecības apjomi pieauga par 4%, pakalpojumi par 4%, tai skaitā mazumtirdzniecībā par 5%.

Ekonomikas 4. ceturkšņa rādītāji turpina priecēt, un šis gads nebūs izņēmums. Straujš pieaugums turpināsies būvniecībā gan ieplūstošo ES fondu dēļ, gan arī strauju privāto projektu īstenošanas dēļ.
Pateicoties labvēlīgai iekšējai un ārējai konjunktūrai, izaugsme turpināsies arī apstrādes rūpniecībā, kaut kāpums būs nedaudz zemāks par pērn iespēto. Turpinās augt arī kopējais eksports (pakalpojumi un preces), kaut gribētos redzēt straujāku izaugsmi nekā pērn.

Reālajā izteiksmē, pieauguma temps trijos ceturkšņos ir bijis salīdzinoši viduvējs – 4.3%. Šogad līdz ar noskaņojuma uzlabošanos un tālāku pirktspējas nostiprināšanos, ir visi apstākļi straujākam patēriņa kāpumam.

Nenoteiktība šogad saglabāsies arī finanšu sektorā, galvenokārt iespējamo nerezidentu plūsmu dēļ, kaut kreditēšanas apjomi turpinās palielināties. Arī tranzīta sektorā (ostas un dzelzceļš) var saglabāties mīnusi.

Intriģējošākais šogad būs vērot nodokļu reformas ietekmi uz uzņēmēju uzvedību un to, cik raiti pildīsies budžets. Pašreizējais uzrāviens radīs jaunus bezrūpības un apmierinātības iedīgļus.

Taču tas jāuztver kā avanss tālākajiem gadiem, kad, visticamāk, izaugsme noplaks un nāksies būtiski revidēt budžeta prioritātes, ko diktēs ES fondu apjomu un nosacījumu izmaiņas. Lielākie izaicinājumi ekonomikā saistās ar darba tirgu – darbinieku pieejamība un to kvalitāte, kas radīs papildus spiedienu uz algām. Tas nozīmēs nepieciešamību arvien aktīvāk strādāt pie ražīguma kāpināšanas, lai noturētu izmaksu spiedienu un konkurētspēju. Tas, ņemot vērā situāciju, notiks arī piespiedu kārtā. Tomēr daudzviet tam būs pretestība un tiks meklēti vienkāršoti risinājumi, piemēram, aktīvi iestājoties par darbinieku imigrāciju. Tāpat, sekojot IKP pieaugumam, jautājums par pieaugošā materiālā labuma nonākšanu visos sabiedrības slāņos būs īpaši aktuāls. Latvijas IKP izaugsmes prognoze šim gadam ir 4.1%.

Dainis Gašpuitis,
SEB bankas ekonomists

 • Ekonomiskā vide - 15.12.2017

  Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Latvijas ekonomikas izaugsme ir uzņēmusi labu ātrumu. 2018. gadā, izaugsmei paātrinoties, ekonomika uzsils, kas sekmēs arī inflāciju, bezdarba līmeņa samazināšanos un vidējās darba algas pieaugumu. Neskatoties uz straujo izaugsmi, pagaidām runāt par pārkaršanu ir pāragri. Tomēr tas nenozīmē, ka šādi riski neparādīsies pēc gada.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 06.12.2017

  Kā nodokļu reforma ietekmēs tos, kas veido uzkrājumus

  Kā nodokļu reforma ietekmēs tos, kas veido uzkrājumus

  2018. gada 1. janvārī stāsies spēkā virkne nodokļu izmaiņu, daļa no kurām skars iedzīvotājus, kuri veido dažāda veida uzkrājumus, tai skaitā izmanto dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu, kā arī iegulda līdzekļus privātajos pensiju fondos.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.