Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 05.08.2020
koronavīruss | attīstības prognozes

Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus Foto: Sara Kurfeß, Unsplash

Par spīti Covid-19 pandēmijai un valdošajai nenoteiktībai mazumtirdzniecības apgrozījums jūnijā pieauga par 4,6%, pārsniedzot pērnā gada rādītājus. Kā skaidrojama šī atgūšanās, bet kad gaidāma kāpuma pierimšanās?

Šī gada jūnijā, salīdzinot ar pērnā gada rādītājiem, mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pieauga par 4,6%.

Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 5%, nepārtikas, neieskaitot autodegvielu, par 3,3%, autodegvielas – par 7,2%.

Būtisks apgrozījuma kāpums bija elektroierīču (+36%), kultūras preču un atpūtai paredzēto preču (+27,7%) un farmaceitisko un medicīnisko preču mazumtirdzniecībā (+16,3%).

Vislielākais apgrozījuma kritums bija mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (-25,5%).

Mobilitāte atdzīvina tēriņus

Jūnijā, sekojot ierobežojumu atvieglojumiem, ļoti strauji atguvās iedzīvotāju mobilitāte, kas ļāva arī atdzīvināt tēriņus. Mazumtirdzniecība varētu būt viena no nozarēm, kur atgūšanās būs noritējusi visstraujāk.

Jūsu Mastercard karte Jūsu tālrunī

Maksājumi ar viedtālruni – ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

No vienas puses, tik strauja atgūšanās un jau iepriekšējā gada līmeņa pārsniegšana pārsteidz, jo notikusi par spīti augstajai nenoteiktībai, bezdarba pieaugumam un vājajam noskaņojumam. Pieauga uzkrājumu līmenis un izpalika arī tūristu pūļi. Tāpat daudzviet tirdzniecības vietās saglabājās dažādi ierobežojumi.

No otras puses, skaidrojums ir, ka esošais kāpums ir noticis uz citu nozaru rēķina. Un līdzīgas tendences vērojamas arī citviet pasaulē. Respektīvi, daudzās patēriņa iespējas kā ceļošana, izklaide utt. nebija pieejamas vai bija ierobežotas, kā dēļ tēriņi pārvirzījās mazumtirdzniecībā.

Šajā laikā pastiprinājās e-vides izaugsme. Taču tas joprojām vel maz ietekmē kopējos apjomus, jo tās īpatsvars joprojām ir niecīgs. Kritiskākie punkti ir vāji attīstītā e-komercijas vide.

Saglabājoties pašreizējiem apstākļiem, visticamāk, mazumtirdzniecības izaugsme turpināsies.

Uz rudens pusi kāpums varētu nedaudz pierimt, jo par sevi atgādinās nenoteiktība un vājais noskaņojums, īpaši, ja nāksies atkal ierobežojumus pastiprināt.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 17.07.2020

  Covid-19 pret ekonomiku: vai zemākais punkts ir garām?

  Covid-19 pret ekonomiku: vai zemākais punkts ir garām?

  Šī gada otrā puse ir sākusies ar nepārtrauktu svārstīšanos starp augošo optimismu biržās un negatīvajiem Covid-19 efektiem, ko rada jauni uzliesmojumi. Arvien vairāk centrālo banku pārstāvju norāda, ka zemākais punkts ekonomikā ir garām. Taču joprojām esam tālu no galvassāpēm brīvas vides.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 20.07.2020

  Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās

  Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās

  Lai gan tuvākajos mēnešos inflāciju nedaudz atdzīvinās naftas cenas atgūšanās, būtisks cenu pieaugums gaidāms vien nākamgad, kad varētu sākties pārliecinošāka globālās ekonomikas augšupeja. Arī Latvijā deflācija varētu turpināties līdz gada beigām.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.