Switch to mobile version. Augšup

Infotelpa

Ekonomiskā vide

 • Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Latvijas ekonomikas izaugsme ir uzņēmusi labu ātrumu. 2018. gadā, izaugsmei paātrinoties, ekonomika uzsils, kas sekmēs arī inflāciju, bezdarba līmeņa samazināšanos un vidējās darba algas pieaugumu. Neskatoties uz straujo izaugsmi, pagaidām runāt par pārkaršanu ir pāragri. Tomēr tas nenozīmē, ka šādi riski neparādīsies pēc gada.

  Lasīt vairāk

 • Vai Latvija var noķert Igauniju?

  Vai Latvija var noķert Igauniju?

  Baltijas valstis ir cieši saistītas ne tikai vēsturiski un ģeogrāfiski, tās lielā mērā uztveramas kā vienots tirgus. Vai tās tiešām tā ir? It kā jau salīdzināt sevi ar citiem nevajagot, taču šajā gadījumā salīdzināšana vairāk kalpo tam, lai izdarītu secinājumus un gūtu vērtīgas atziņas, kas mums ļautu piedzīvot straujāku izaugsmi.

  Lasīt vairāk

 • Kas apdraud mūsu ekonomiku vairāk – Brexit vai demogrāfija?

  Kas apdraud mūsu ekonomiku vairāk – Brexit vai demogrāfija?

  Kuras no pasaules norisēm var atstāt ietekmi uz Latvijas ekonomiku un kas ir mūsu lielākie nākotnes izaicinājumi, ieskicē SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

  Lasīt vairāk

 • Vai ekonomika pārvarēs 5% robežu?

  Vai ekonomika pārvarēs 5% robežu?

  Kā liecina ātrais novērtējums, otrajā ceturksnī iekšzemes kopprodukts (IKP) gada laikā ir audzis par 4.8%, uzrādot augstāko kāpumu pēdējo piecu gadu laikā. Labā veikuma pamatā bija iespaidīgais rūpniecības pieaugums par 8%.

  Lasīt vairāk

 • Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

  Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

  Inflācijas kāpums Latvijā turpinās – aprīlī tā pieauga par 0.4%. Šāds kāpums noturēja gada inflāciju marta līmenī jeb 3.4% apmērā.  Taču, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, preču cenas bija par 3.2%, bet pakalpojumiem par 4% augstākas.

  Lasīt vairāk

 • Inflācija – martā jaunas virsotnes

  Inflācija – martā jaunas virsotnes

  2017. gada martā patēriņa cenu līmenis Latvijā pieauga par 0.9%, savukārt gada inflācija sasniedza 3.4%, kas ir pēdējo gadu augstākais punkts. Ja vērojamais pakalpojumu cenu kāpums, kas palielinājās par 3%, ir ierasts, tad tagad straujš cenu kāpums uzrādās arī precēm – 3.5%. Arī aprīlī inflācija vēl var atnest pārsteigumus un jaunus rekordus.

  Lasīt vairāk

 • Šogad Latvijas uzņēmumiem labas izredzes augt

  Šogad Latvijas uzņēmumiem labas izredzes augt

  SEB bankas jaunākais ekonomikas apskats Nordic Outlook norāda uz pozitīvām tendencēm kā pasaules, tā Baltijas ekonomikā. Kādas tendences jāņem vērā mūsu uzņēmējiem?

  Lasīt vairāk

 • 2016. gada noslēgums – labs atspēriens šim gadam

  2016. gada noslēgums – labs atspēriens šim gadam

  2016. gada trešā ceturkšņa laikā ekonomikas izaugsme noslīdēja gandrīz līdz nullei. Taču oktobra un novembra dati uzrādīja cerīgākas tendences, jo īpaši rūpniecībā, kas 4. ceturksnī augusi par 10%, un mazumtirdzniecībā un pakalpojumu nozarē, kas kopumā ļauj pozitīvi skatīties uz visu 2017. gadu kopumā.

  Lasīt vairāk

 • Kādas 2017. gadā būs naftas cenas?

  Kādas 2017. gadā būs naftas cenas?

  2017. gads naftas tirgū varētu būt mazāk dramatisks nekā 2016. gads, ja vien nenotiks kādi ārkārtas ieguves pārtraukumi. Kopumā šogad varētu īstenoties mazāk izteikts pērnā gada scenārijs, tikai apgriezts. Naftas krājumi gada pirmajā pusē saruks, kā rezultātā cenas augs. Pēc mūsu prognozēm, 2017. gada vidū naftas cena sasniegs 50-55 ASV dolārus par bareli.

  Lasīt vairāk

 • 2017. gada nozīmīgākās izmaiņas nodokļu sistēmā

  2017. gada nozīmīgākās izmaiņas nodokļu sistēmā

  Jaunais gads kā ierasts saistīts arī ar jaunumiem Latvijas nodokļu sistēmā, to piemērošanas kārtībā un valsts fiskālajā politikā kopumā. SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis apkopojis tās izmaiņas, kas 2017. gadā iedzīvotājus ietekmēs visvairāk.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā un politiskā situācija kļūst saspīlētāka

  Ekonomiskā un politiskā situācija kļūst saspīlētāka

  Pasaules ekonomikas noskaņojuma rādītāji pēdējos mēnešos ir atguvušies, bet finanšu tirgi uz Donalda Trampa ievēlēšanu ir reaģējuši negaidīti pozitīvi, iespējams, sagaidot vairāk uz izaugsmi orientētu ekonomikas politiku. Neskatoties uz sarežģījumiem politiskajā vidē pasaulē, tuvākajos divos gados globālā izaugsme kļūs nedaudz spēcīgāka, taču ne iespaidīga.

  Lasīt vairāk

 • Svarīgākais par ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem

  Svarīgākais par ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem

  ASV prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis Republikāņu partijas kandidāts Donalds Tramps. Oficiāli amatā viņš stāsies 2017. gada 20. janvārī un, ņemot vērā to, ka Republikāņu partijai būs vairākums Senātā un Pārstāvju Palātā, tas būtiski varētu atvieglot Trampa vēlēšanu solījumu īstenošanu. 

  Lasīt vairāk

 • Pasaules un Baltijas ekonomikas apskats: jaunu eksperimentu gaidās

  Pasaules un Baltijas ekonomikas apskats: jaunu eksperimentu gaidās

  2016. gada pirmajā pusē daudzās valstīs bija vērojamas izaugsmes grūtības, tomēr jaunākie ekonomiskie signāli pārsvarā ir pozitīvi. Arī Baltijas valstu ekonomikas pakāpeniski paātrinās izaugsmi, ko joprojām virzīs privātais patēriņš, stiprinot arī darba tirgu un algu pieaugumu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomika attīstās lēni

  Ekonomika attīstās lēni

  Šī gada 2. ceturksnī Latvijas iekšzemes kopprodukts ceturkšņa laikā palielinājās par 0.4%, bet salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo periodu – par 2.1%. Visvairāk ekonomiku stimulēja pievienotās vērtības kāpums rūpniecībā un mazumtirdzniecībā (attiecīgi par 7% un 3%), savukārt nozīmīgs apjomu kritums turpinājās būvniecībā (-22%).

  Lasīt vairāk

 • Brexit ietekme uz finanšu tirgu

  Brexit ietekme uz finanšu tirgu

  Apvienotās Karalistes (AK) referenduma jeb Brexit rezultāts - lēmums izstāties no Eiropas Savienības (ES)  - ir politisks pasākums ar spēcīgu ietekmi uz  finanšu tirgu un valūtu, akciju un izejvielu cenām.

  Lasīt vairāk

 • Cik reāls ir stagnācijas scenārijs?

  Cik reāls ir stagnācijas scenārijs?

  Nav nekāds noslēpums, ka Latvijas ekonomika ir cieši saistīta ar globālajiem procesiem. Kopš 2011. gada kāpuma 6.2% apmērā Latvijas izaugsmes temps ar katru turpmāko gadu ir palēninājies, noslīdot līdz 2.7% pērn. Vai šāda tendence liecina par stagnāciju Latvijas ekonomikā?

  Lasīt vairāk

 • Globālajā izaugsmē trūkst pārliecības

  Globālajā izaugsmē trūkst pārliecības

  Šogad pasaules ekonomikas izaugsme saglabāsies anēmiska un trausla. IKP pieaugums 35 Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas valstīs, kurām nu jau pieder arī Latvija, sasniegs 1.9% – tas ir zemāks temps nekā pērn (2.1%). Taču jau 2017. gadā izaugsme sasniegs 2.3%, lai arī pasaulē joprojām dominē politiski riski, kas ilgtermiņā rada nopietnas bažas.

  Lasīt vairāk

 • Mājsaimniecības kļūst finansiāli spēcīgākas

  Mājsaimniecības kļūst finansiāli spēcīgākas

  Mājsaimniecību ienākumi pērn palielinājušies visās trijās Baltijas valstīs. Reālā vidējā darba samaksa palielinājās par 7.4% Latvijā, 6.9% Igaunijā un 6% Lietuvā, liecina jaunākais SEB ekspertu sagatavotais Baltijas mājsaimniecību finanšu apskats.

  Lasīt vairāk

 • Patērētāji – mazliet turīgāki un finansiāli stabilāki

  Patērētāji – mazliet turīgāki un finansiāli stabilāki

  Pērn Latvijas mājsaimniecību finansiālā situācija turpināja uzlaboties, ienākumiem palielinoties straujāk nekā izdevumiem. Mājsaimniecības var atļauties tērēt vairāk, jo iedzīvotāju pirktspēja ir palielinājusies, bet finansiālā ievainojamība ir mazinājusies.

  Lasīt vairāk

 • Kas liks iedzīvotājiem tērēt vairāk?

  Kas liks iedzīvotājiem tērēt vairāk?

  Šā gada februārī, salīdzinot ar janvāri, mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums palielinājās minimāli – par 0.1% savukārt gada laikā nozares apgrozījums pieaudzis par 2.3%. Straujāk apgrozījums pieauga pārtikas precēm – 3.7%, kamēr nepārtikas preču tirdzniecības apjoms palielinājās par 1.4 %.

  Lasīt vairāk

 • Šogad darba tirgū valdīs stīva gaisotne

  Šogad darba tirgū valdīs stīva gaisotne

  2015. gada laikā bezdarba līmenis Latvijā saruka par 0.9 procentpunktiem līdz 9.9%. Šogad – ņemot vērā izaugsmes prognozes, kā arī uzņēmēju noskaņojumu – bezdarba līmenis stabilizēsies, uzrādot ļoti minimālus uzlabojumus.

  Lasīt vairāk

 • 2016. gads ekonomikā – tūļīga izaugsme paaugstinātas nenoteiktības apstākļos

  2016. gads ekonomikā – tūļīga izaugsme paaugstinātas nenoteiktības apstākļos

  Skatījums uz pasaules ekonomikas attīstību turpina būt salīdzinoši optimistisks, taču reizē arī neviennozīmīgs, jo šobrīd to ietekmē daudzi manīgi faktori, piemēram, tādi attīstīto valstu izaicinājumi kā migrācija un klimata izmaiņas.

  Lasīt vairāk

 • 15 izmaiņas, kas ietekmēs mājsaimniecības 2016. gadā

  15 izmaiņas, kas ietekmēs mājsaimniecības 2016. gadā

  Katrs jaunais gads nes ne tikai dažādas apņemšanās, bet arī visai taustāmas izmaiņas likumdošanas un nodokļu jomā. Esam apkopojuši galvenās izmaiņas, kas tieši ietekmēs Latvijas mājsaimniecību makus.

  Lasīt vairāk

 • 2015. gads – labvēlīgs darba ņēmējiem

  2015. gads – labvēlīgs darba ņēmējiem

  2015. gadā pozitīvās tendences darba tirgū turpinās, un arvien vairāk darba ņēmēju izjūt tirgus izaugsmes rezultātus. Savukārt bezdarba līmenis sasniedzis viencipara līmeni.

  Lasīt vairāk

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.