Switch to mobile version. Augšup

Infotelpa

Ekonomiskā vide

 • “Trīs māsas” Eiropas kronī jeb pirmie neatkarības gadi

  “Trīs māsas” Eiropas kronī jeb pirmie neatkarības gadi

  Jebkuri sasniegumi vai zaudējumi ir nosacīti, ja nav mērauklas, ar ko tos novērtēt. Lai gan katrai no trim Baltijas “māsām” – Igaunijai, Latvijai un Lietuvai –  piemīt sava spēcīga identitāte, būtībā mēs esam trīs ļoti līdzīgas valstis, kas šogad svin savu simtgadi.

  Lasīt vairāk

 • Akciju tirgi nav uzticami recesijas priekšvēstneši

  Akciju tirgi nav uzticami recesijas priekšvēstneši

  Akciju tirgi mēdz signalizēt par cikla maiņām ekonomikā. Taču daudz biežāk straujš akciju cenu kritums ekonomiku ietekmē minimāli vai neietekmē vispār. Aplūkojot 18 periodus, kad ASV akcijas (S&P 500) kritās par 10% vai vairāk, redzam, ka globāla lejupslīde ir sekojusi tikai trīs gadījumos.

  Lasīt vairāk

 • Ārējā tirdzniecība – durvis uz pasauli un labklājību

  Ārējā tirdzniecība – durvis uz pasauli un labklājību

  Latvijas atvērtība tirdzniecībai dažādos laika posmos ir bijusi atšķirīga. Taču šobrīd spēcīgu izaugsmi uzrāda citas pakalpojumu nozares, kuru eksports sniedz ievērojamu pienesumu mūsu tautsaimniecībai. Atšķirībā no preču tirdzniecības pakalpojumu bilance vienmēr ir bijusi pozitīva.

  Lasīt vairāk

 • Latvieši jau sen nav zemnieku tauta

  Latvieši jau sen nav zemnieku tauta

  Priekšstats par latviešiem kā zemnieku tautu ir dziļi iesakņojies – jautāti, kādas, pēc iedzīvotāju domām, ir nozīmīgākās nozares Latvijas tautsaimniecībā, divas trešdaļas aptaujāto norāda, ka tā ir lauksaimniecība un mežsaimniecība. Bet vai tā ir patiesībā? 

  Lasīt vairāk

 • Rūpniecība: tautsaimniecības stūrakmens

  Rūpniecība: tautsaimniecības stūrakmens

  Latvijas rūpniecība, kas tās vairāk nekā 100 gadu vēsturē daudzkārt ir tikusi iznīcināta, veidota no jauna, vienmēr bijusi nozīmīgs Latvijas tautsaimniecības stūrakmens. Tās attīstība nav pašmērķis, bet var būt nozīmīgs rīks augstākas labklājības sasniegšanai.

  Lasīt vairāk

 • Gadsimts sociālekonomiskajos vaibstos

  Gadsimts sociālekonomiskajos vaibstos

  Latvijas sociālekonomiskie vaibsti laika griežos ir bieži mainījušies. Tautsaimniecības struktūras un tehnoloģiju izmaiņu ietekmē šie procesi turpinās. Būtiskākais ir neatstāt tos pašplūsmā, bet aktīvi veidot atbilstoši sabiedrības interesēm.

  Lasīt vairāk

 • Vidējā alga pārvar 1000 eiro slieksni

  Vidējā alga pārvar 1000 eiro slieksni

  Tas nu ir noticis. 2. ceturksnī vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu pieauga par 8.4% un sasniedza 1004 eiro. Līdzīgs darba samaksas pieaugums bija gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā, attiecīgi par 8.4% un 8.5%. Reālais darba samaksas pieaugums bija 7.4% apmērā.

  Lasīt vairāk

 • Nodarbinātība ir pārsniegusi pirmskrīzes līmeni

  Nodarbinātība ir pārsniegusi pirmskrīzes līmeni

  Šā gada 2. ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā samazinājās līdz 7.7%. Gada laikā tas ir sarucis par 1.2 procentpunktiem jeb 11.2 tūkstošiem. Tomēr bez darba joprojām ir 75.4 tūkstoši cilvēku.

  Lasīt vairāk

 • Kreditēšana nebūs palīgs darbaspēka jautājumā

  Kreditēšana nebūs palīgs darbaspēka jautājumā

  Ražošanas jaudu kāpinājums līdz ar darbaspēka trūkumu ir Latvijas uzņēmēju pašreizējais izaicinājums. Savukārt privātpersonām problemātiska ir ekonomiskās klases mājokļu pieejamība tirgū, kam daļa risinājuma ir pašvaldību un valsts iesaiste dzīvojamā fonda nodrošināšanā.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomikas izaugsme sasniegusi 5,1%

  Ekonomikas izaugsme sasniegusi 5,1%

  Neskatoties uz visiem šķēršļiem un riskiem, Latvijas ekonomikas izaugsmes temps 2. ceturksnī ir paātrinājies līdz 5.1% (1. ceturksnī – 4.2%).

  Lasīt vairāk

 • Kā mainīsies darbs, izglītība un bizness nākotnes ekonomikā?

  Kā mainīsies darbs, izglītība un bizness nākotnes ekonomikā?

  Mēs dzīvojam ceturtās industriālās revolūcijas laikā. Tā ir digitālā, robotizētā ekonomika, kurā ienāk arī mākslīgais intelekts un citas supermodernas tehnoloģijas. Ekonomikas temps nemitīgi pieaug, nojaucot robežas starp cilvēkiem, tirgiem un valstīm.

  Lasīt vairāk

 • Naftas straujais kāpums varētu būt aiz muguras. Kas notiks ar degvielu?

  Naftas straujais kāpums varētu būt aiz muguras. Kas notiks ar degvielu?

  Pēc Krievijas un Saūda Arābijas paziņojuma, ka abas valstis ir palielinājušas ražošanu un piegādās tirgū iztrūkstošo apjomu, naftas cena noslīdēja līdz 73-74 ASV dolāriem par barelu.

  Lasīt vairāk

 

Ekspertu viedokļi

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.