Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 10.01.2018
datu drošība | līgumi

Personas koda maiņa – cik sarežģīti tas ir?

Personas koda maiņa – cik sarežģīti tas ir?

Kopš vasaras, nu jau pusgadu ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir tiesības nomainīt personas kodu uz tādu, kas neietver dzimšanas datus. Taču tam, kurš vēlēsies mainīt savu personas kodu, jābūt gatavam mainīt arī virkni dokumentu.

No 2017. jūlija jaundzimušajiem tiek piešķirti personas kodi, kurus veido nevis dzimšanas dati, bet gan nejauši ģenerēti cipari.

Arī ikvienam vecā personas koda īpašniekam ir tiesības bez maksas nomainīt to pret jaunu – galvenais iemesls šādai rīcībai varētu būt iespēja izvairīties no diskriminācijas sava vecuma dēļ. Līdzīgi kā mainot uzvārdu vai, atsevišķos gadījumos, arī vārdu, personas koda maiņa nes līdzi vēl citas dzīves pārmaiņas. Kam jābūt gatavam, ja apsverat personas koda maiņu?

Personas kodu veido no vienpadsmit cipariem, nodrošinot katra koda neatkārtošanos. Koda pirmie cipari ir "32", bet pārējie – sistēmas automātiski ģenerēti nejauši cipari no "0" līdz "9".

Mainīt var tikai vienu reizi

Pirms izlemt, vai tiešām vērts mainīt savu personas kodu un līdz ar to – virkni dažādu dokumentu, jāpatur prātā arī fakts, ka jaunie personas kodi tiek ģenerēti automātiski, tos nav iespējams izvēlēties pēc savas mīļākās ciparu kombinācijas vai citām pazīmēm. Ja jaunais kods jums kādu iemeslu pēc tomēr nešķitīs patīkams, tur vairs neko nevarēs darīt – personas kodu var mainīt tikai vienu reizi dzīvē un veco atpakaļ iegūt vairs nebūs iespējams.

Pirmais solis – jauna pase un ID karte

Ja personas kods tiek mainīts, vecie identifikācijas dokumenti – pase un ID karte – vairs nebūs derīgi, tas nozīmē, ka nevarēsiet ceļot, kā arī izmantot dažādus pakalpojumus, kur nepieciešama identifikācija – kaut vai saņemt sūtījumu pasta nodaļā.

Likums nosaka, ka, mainot personas kodu, 30 dienu laikā jāiesniedz dokumenti jaunu personas apliecinošu dokumentu saņemšanai. Taču visērtāk ir darīt abas lietas vienā piegājienā – Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā mainot personas kodu, uzreiz pieteikt arī jaunu pasi un/vai ID karti. Saņemot jauno personas kodu, PMLP jums izsniegs arī bezmaksas apliecinājumu, ka esat veicis personas koda maiņu – vēlams to nenozaudēt, jo atsevišķos gadījumos tas var kalpot līdzīgi kā laulības apliecība uzvārda maiņas gadījumā.

Lai gan personas koda maiņa atšķirībā no uzvārda vai vārda maiņas ir bezmaksas, jārēķinās, ka par dokumentu maiņu gan būs jāmaksā visas paredzētās nodevas.

Kad iegūta jauna pase, jau var sākt domāt tālāk, kādi dokumenti vēl būtu jāmaina, lai dzīve nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus. Ja jums ir autovadītāja apliecība, arī tā būs starp pirmajiem dokumentiem, ko vajadzētu nomainīt.

Revīzija dokumentu atvilktnē

Nomainot personas kodu jāveic tāds kā neliels savas dzīves audits – kādus pakalpojumus es šobrīd lietoju, kur personas koda maiņai ir nozīme? Jums ir pienākums paziņot par savu datu maiņu dažādiem uzņēmumiem un valsts institūcijām, ar kurām esat slēdzis līgumus, piemēram, bankām, kurās jums ir konti, vai savam telekomunikāciju operatoram. Ja neesat pārliecināts, kā konkrētajā situācijā rīkoties, vienkārši sazinieties ar attiecīgo uzņēmumu un noskaidrojiet. 

Ja esat paradis lietot ērto eParakstu, jārēķinās, ka pēc personas koda maiņas, vecais paraksts tiks anulēts. Tātad – jāmaina arī tas.

Nāksies mainīt arī studenta vai invalīda apliecības, kā arī dažādas personificētas kartes. Ja par jauna dokumenta iegūšanu ir paredzēta kāda nodeva, tā jums būs jāsamaksā – jauns personas kods neatbrīvo no šiem maksājumiem.

Vecie dati nekur nepazudīs

Vēl jau ir virkne citu dzīves laikā iegūtu dokumentu un apliecību, piemēram, atestāts par vidējo izglītību vai augstskolas diploms. Ko darīt ar tiem? Līdzīgi kā uzvārda maiņas gadījumā, arī iegūstot jaunu personas kodu, šie dokumenti nav jāmaina. Tomēr vēlams katrā atsevišķā situācijā painteresēties, kādiem dokumentiem jābūt līdzi, lai nerastos pārpratumi.

Nav arī gluži tā, ka, iegūstot jaunu personas kodu, jūsu vecais personas kods kā uz burvja mājiena pazudīs no zemes virsas

Iedzīvotāju reģistrā tiks saglabāta informācija arī par jūsu veco personas kodu, un autentificētiem lietotājiem (ar drošu elektronisko parakstu vai pakalpojuma izmantošanai atbilstošu internetbanku) būs iespēja portālā Latvija.lv salīdzināt veco un jauno kodu, izmantot bezmaksas e-pakalpojumu Personas kodu atbilstība vienai personai.

 

Ja nolemjat mainīt personas kodu bērnam

Jums ir iespēja mainīt personas kodu arī savam nepilngadīgajam bērnam. Tomēr arī šādā gadījumā jābūt gatavam papildus pārmaiņām un izmaksām – piemēram, ja jūsu pasē ierakstīts bērns ar veco personas kodu, jums nāksies mainīt arī savu pasi.

Brīdis pirms ceļojuma nebūs īstais

Mainīt personas kodu pirms ceļojuma vai, piemēram, pirms vēlēšanām, nav īsti laba doma, jo tā sev tikai sarežģīsiet dzīvi. Protams, ir iespējams izgatavot jaunu pasi arī steidzamā kārtā, taču tas nozīmē papildu izdevumus. Ja zināt, ka jādodas ceļojumā, vai nu atlieciet koda maiņu pēc ceļojuma, vai ierēķiniet nepieciešamo laiku visu dokumentu nomaiņai.

Vecumu pārbaudīt joprojām varēs

Ja nu kāds legālo vecumu nesasniegušais aizdomājies par personas koda maiņu, lai varētu apiet dažādus valstī noteiktos aizliegumus, tad jāskatās patiesībai acīs – veikalos vai kafejnīcās pērkot alkoholu un cigaretes, joprojām būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kur atsevišķā ailē redzami dzimšanas dati.

Linda Ezerkalna

Kredīts patēriņa vajadzībām

Kredīts pārdomātiem pirkumiem

Auto iegādei, ceļojumam vai lielākam pirkumam - mums ir piedāvājums Jūsu vajadzību vai sapņu īstenošanai.Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.