Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 17.10.2016
maksājumu karte | internetbanka

Neļaujiet krāpniekiem tērēt jūsu naudu

Neļaujiet krāpniekiem tērēt jūsu naudu

Bankas un interneta maksājumu kompānijas dara visu, lai maksājumu karšu lietošana būtu droša. Tomēr karšu datu izkrāpšanas gadījumi visā pasaulē notiek. Tāpēc piedāvājam dažus padomus, kā liegt iespēju krāpniekiem iztērēt jūsu nopelnīto naudu.

Gan bankas, gan Valsts policija regulāri vēršas pie iedzīvotājiem ar aicinājumu rūpīgi sargāt savu maksājumu karšu informāciju un internetbankas pieejas datus. Tas jāatgādina pastāvīgi. To šajā rakstā darām arī mēs.

Nevienam nedot datus

Nevienam, pat darba devējam, nav nekādu tiesību jums pieprasīt maksājumu kartes datus, jo algas pārskaitīšanai uz jūsu kontu viņiem pietiek ar vārdu, uzvārdu un bankas konta numuru. Arī banka jums nekad neprasīs atsūtīt maksājumu karšu numurus vai PIN kodus. Ja saņemat it kā bankas vārdā sūtītu vēstuli ar šādu lūgumu, ziniet, ka visdrīzāk to sūtījuši krāpnieki, un ziņojiet savai bankai vai policijai.

Nedodiet nevienam savu maksājumu karšu numurus, PIN kodus un piekļuves datus internetbankām. Šī informācija ir paredzēta tikai un vienīgi jums. Nepārsūtiet datus e-pastā un nekādā gadījumā neturiet uz lapiņas uzrakstītu PIN kodu kartes tuvumā. Tas ļaundariem ir drošs ceļš pie jūsu naudas.

PIN – jo sarežģītāk, jo labāk

Neizmantojiet elementāru kartes PIN kodu. SEB bankā bez maksas Jūs varat nomainīt kartes PIN kodu uz personīgi izvēlētu ciparu kombināciju jebkurā bankomātā. Lai arī mūsu ikdienā jau tā prātā mudž no ciparu un burtu virtenēm un neskaitāmām parolēm, pacentieties par PIN kodu uzstādīt un iegaumēt kombināciju no četriem dažādiem, nevis vienādiem cipariem. Vēlams, lai tie nebūtu arī sakārtoti secīgi, piemēram, 1234. Šo kombināciju, kā arī četras nulles vai četrus devītniekus negodīgi cilvēki pārbaudīs pašus pirmos, ja viņu rokās nonāks jūsu karte. Savukārt, ievadot PIN kodu bankomātā, piesedziet ciparnīcu ar plaukstu, lai jūs nevar novērot aiz muguras stāvošie.

Uzstādiet limitus

Uzstādiet maksājumu kartei dienas limitu. Finansiāli nepatīkami būtu kādu dienu konstatēt, ka konts ir tukšs, lai arī neko neesat pirkuši. Lai no tā izvairītos, savā internetbankā nosakiet maksājumu kartēm limitus – cik daudz skaidras naudas dienā drīkst izņemt, cik daudz drīkst iztērēt elektroniskos norēķinos, interneta pirkumos. Pat ja kartes dati būs nonākuši ļaundaru rokās, naudas aizplūšanu paspēsiet laikus konstatēt un novērst. Ja kontā glabājat lielāku naudas summu, sadaliet to. Daļu noguldiet krājkontā, kas nav piesaistīta maksājumu kartei. Tādējādi šai naudai varēsiet piekļūt tikai caur internetbanku vai filiālē.

Sekot notikumiem

Pieprasiet ziņojumus par izdevumiem. Pieslēdziet pakalpojumu SMS banka, lai saņemtu informatīvas īsziņas par jebkādām izmaiņām jūsu bankas kontā – gan par ienākošajiem, gan izejošajiem maksājumiem. Ja kāds mēģinās veikt pirkumu no jūsu maksājumu kartes, nekavējoties saņemsiet par to informatīvo īsziņu.

Droši iepirkties

Pirkumus internetā veiciet tikai e-veikalos ar labu reputāciju. Pat ja vajadzīgā produkta cena mazpazīstamā veikalā vilina, bet tas neatbalsta Verified by Visa vai Mastercard SecureCode sistēmas, neļaujieties kārdinājumam ievadīt savas maksājumu kartes datus. Pastāv liels risks, ka šādu lapu autori tos izmantos ļaunprātīgi un iepirksies par jūsu naudu paši. E-veikala reputāciju, arī ārzemju, var noskaidrot samērā viegli. Ierakstiet meklētājprogrammā tās vārdu un palasiet citu lietotāju atsauksmes. Ja tādas neizdodas atrast, nesteidzieties kļūt par nezināma veikala pirmo klientu un, iespējams, upuri. Pērkot Latvijas e-veikalos, varat izmantot iespēju apmaksāt rēķinu no internetbankas. Tad jums nebūs jāuzrāda savas kartes dati.

Vietai ir nozīme

Darījumus internetbankā veiciet tikai tur, kur skaidri zināt – lietot internetu ir droši. Konta apskatīšanai pēc iespējas izmantojiet savu personālo datoru vai viedierīci, kura pieslēgumu internetam sargā parole. Nekādā gadījumā šai vajadzībai neizmantojiet publiskos brīvas piekļuves Wi-Fi punktus, jo tad citi lietotāji varēs brīvi nolasīt visu datu plūsmu. Arī jūsu ievadītās paroles. Protams, internetbankas lietošanai nevajadzētu izmantot arī publiski pieejamus datorus, piemēram, tirdzniecības centros vai lidostās. Pēc internetbankas lietošanas aizveriet pārlūkprogrammu.

Jānis Vēvers,
tehnoloģiju žurnālists

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses

 • Bankas kartes - 20.09.2016

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Bezkontakta maksājumu kartes no tradicionālajām atšķir iespēja ātri un ērti norēķināties par nelieliem pirkumiem, neievietojot karti terminālā un neievadot PIN kodu. Tiek prognozēts, ka līdz 2020. gadam lielākā daļa karšu būs ar bezkontakta funkciju.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 11.01.2019

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Pircēji Latvijā un visā pasaulē novērtē Ķīnas internetveikala AliExpress.com plašo piedāvājumu,  un zemās cenas, aktīvi iepērkas tur ikdienā un īpaši – pirmssvētku laikā. Tomēr, lai iepirkšanās nenestu pircējam zaudējumus un viņš negūtu sliktu pieredzi, jāņem vērā vairākas nianses.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.