Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 22.04.2016
drošība | Facebook

Facebook: kā pasargāt sevi no nevēlama satura?

Facebook lietotāju skaits pieaug un līdz ar to palielinās arī  nevēlama satura izplatītāju un krāpnieku aktivitāte šajā sociālajā tīklā. Kritiska domāšana un dažu Facebook uzstādījumu maiņa palīdzēs ievērojami mazināt kaitniecīga satura izplatību un ļaus izvairīties no nepatīkamām situācijām.

Aplūkosim vairākas situācijas, kad Facebook tiek publicēts aizdomīgs vai pat klaji nevēlams saturs jeb spams. To varētu dalīt divās daļās: klaji redzams spams, kas vairāk ir kaitinošs, un mēģinājumi veidot uzticību, panākot vēlamo lietotāja darbību: sekot lapai, dalīties ar ierakstu, apmeklēt krāpnieku lapu utml.

Nereti tiek izmantoti dažādi notikumi, balvas vai slavenības, kurām tiek izveidotas lapas, piesaistot sekotājus, un pēc tam šīs lapas pārveidojot par viltus lapām ar daudziem sekotājiem. Tieši sekotāju skaits ir viens no kritērijiem, kas veido lietotāju uzticību. Daudzas krāpnieku lapas paļaujas uz “bezmaksas piedāvājumu”, kas pievilinās sekotājus.

Liela daļa lietotāju Facebook lieto mobilā tālrunī, un tajā ir grūtāk pamanīt, kādas lapas tiek atvērtas. Veltiet tam īpašu uzmanību. Patiesās saites tiek slēptas ar saīsinātām saitēm (piemēram, bit.ly vai goo.gl), tas mazina caurspīdīgumu. Tas gan nenozīmē, ka visas īsās saites ir kaitnieciskas. Šādas saites var parādīties domubiedru grupās vai aizdomīgās lapās, par kuru satura patiesumu ir grūtāk pārliecināties.

Vērts atgādināt, ka Facebook nekad neziedos par Jūsu Share/Like aktivitāti labdarības organizācijām, tas ir kārtējais triks, kuru izmanto krāpnieki, lai varētu palielināt sava ieraksta aktivitāti. Jo vairāk ir šādu notikumu, jo plašāk ieraksts tiks parādīts citiem lietotājiem, pieaugs lapas popularitāte. Tādā veidā Jūs veicināt krāpnieku sekmes.

Krāpnieki kļūst gudrāki un sāk izmantot pielāgotu saturu arī latviešu valodā, palielinot ticamību, ka lietotājs tiešām ir pats šo saturu veidojis un iesaka citiem. Piemēram, gan Facebook, gan ārpus tā mēdz būt daudz vilinošu piedāvājumu par iespējām nopelnīt daudz naudas ar darbu no mājām, bet tam apakšā slēpjas dažādas krāpniecības izpausmes. Ar īpašu uzmanību ievadiet maksājumu kartes datus vai Paypal konta informāciju nezināmās lapās vai bezmaksas spēlēs.

Krāpnieku lapas un aplikācijas: kā tās darbojās?

Šīs Facebook lapas, savācot noteiktu lietotāju skaitu, var tālāk pārdot, publicēt reklāmu utml. Piemērs Latvijā ir Facebook lapa “Balvu lapa”. Cerot uz laimestu, tās ierakstus komentē un pārpublicē simtiem cilvēku. Diemžēl neviena laimīgā uzvarētāja gan nav, bet ir 15 tūkstoši sekotāju, kuri par katru ierakstu nodrošina aptuveni 1,5-2 tūkstošus share. Lapas vienīgais mērķis ir reklamēt kādu kazino aplikāciju un vieglu naudu internetā. Šādas lapas ir mazāk kaitīgas, jo paļaujas uz lietotāju nekritisko domāšanu, savukārt daudz lielāku ļaunumu var nodarīt aplikācijas.

Visbiežāk neatļauta satura publicēšanu veic tieši aplikācijas, kuras ir izveidotas, lai automātiski izvietotu nevēlamu saturu dažādās Facebook sadaļās: draugu jaunumos, domubiedru grupās u.c. Ja sastopaties ar aizdomīgām publikācijām, kuras Jūsu draugs visdrīzāk neizvietotu, sazinieties ar viņu (vēlams ārpus Facebook). Iespējams, ka Jūsu draugs pats nemaz nezina par šādu aktivitāti.

Facebook konts pats neveiks neatļautas darbības. Tikai iepriekš sniegta atļauja citām Facebook aplikācijām ļauj publicēt saturu Jūsu kontā. Dažas ārējas mājaslapas liek autorizēties ar Facebook vai piekļūt Jūsu profila datiem un draugu sarakstam, nodrošinot piekļuvi kādas aptaujas datiem, smieklīgam video vai Jūsu draugu it kā atsūtītam rakstam. Šajā brīdī ir svarīgi izlasīt apstiprinājuma logā, kādas atļaujas Jūs sniedzat, un vairākkārt izvērtēt, vai tiešām jums to vajag.

Lai arī Facebook konta autorizācija citās mājaslapās šķiet ātrākā iespēja tikt pie satura bez vajadzības atcererēties papildu paroli, šādos gadījumos labāk ir izveidot atsevišķu mājaslapas kontu vai Facebook autorizācijas logā papildu drošībai norādīt piekļuves tiesības “Only me”. Šādi spamošanas gadījumā saturu redzēsiet tikai Jūs, un tas neietekmēs Jūsu sekotājus.

Kā aizsargāt sevi un kā rīkoties spama gadījumā?

Pirmais solis ir izskatīt esošās pieejas un Facebook konta uzstādījumus. Sadaļā "Apps" var redzēt sarakstu ar aplikācijām, kurām ir piešķirtas dažādas pieejas Jūsu kontam. Tur varat dzēst vai labot aktivizētās pieejas. Aplikācija var ilgstoši sēdēt tur aizmirsta, līdz kādā brīdī sākt “spamot”. Savukārt nevēlamās lapas, kuru ierakstus pārpublicē Jūsu sekotāji, var bloķēt, lai turpmāk šo saturu neredzētu. To var izdarīt uzstādījumu sadaļas “Blocking” apakšdaļā Block pages, norādot lapas nosaukumu.

Ja konts jau ir sācis veikt neatļautas darbības, obligāti nomainiet paroli un steidzami iztīriet no aplikāciju saraksta visas aizdomīgās aplikācijas. Dzēšot aplikāciju, jūs varat dzēst visu saturu, ko šī aplikācija ir izveidojusi.

Populārs spama veids ir citu draugu atzīmēšana Facebook ierakstā, jo tas tālāk būs redzams Jūsu draugiem. Dažkārt arī draugi izlemj publicēt saturu, kurā piemin Jūsu vārdu, bet Jūs nevēlaties šāda satura parādīšanu savā laika joslā. Lai risinātu šo problēmu, ir iespēja mainīt Facebook uzstādījumus par atzīmēšanu un par to, kas parādās Jūsu laika joslā. Sadaļā “Timeline un Tagging settings” ierobežojiet cilvēkus, kuri drīkst Jūs atzīmēt, kā arī norādiet, ka pirms publicēšanas vēlaties apstiprināt šī ieraksta publicēšanu Jūsu jaunumos. Šos uzstādījumus vislabāk ir mainīt laicīgi, pirms šī iespēja tiek ļaunprātīgi izmantota.

Papildu informāciju par Facebook drošību varat atrast portāla drošības sadaļā vai sekojot jaunumiem lapā “Facebook Security”. Nepaļaujieties uz līdzīga nosaukuma viltotām lapām, uzticieties tikai lapām, kuras ir atzīmētas ar zilu drošības ikonu gan lapā, gan komentāros. Arī SEB bankas Facebook lapai ir šāda nozīmīte pie lapas nosaukuma, norādot, ka Facebook ir apstiprinājis šīs lapas patiesumu.

Papildu drošību sniegs iespēja ieslēgt brīdinājumus par konta aktivitāti, piemēram, ja kāds no sveša datora ir ienācis Jūsu kontā, kā arī ieslēgt divu soļu autorizāciju – krāpniekiem nepietiks tikai ar paroli, bet vajadzēs papildu kodu, kas tiek nosūtīts kā sms vai Facebook mobilās aplikācijas paziņojums. Ja atzīmēsiet konkrēto datoru kā uzticamu, tad šāda autorizācija netiks atkārtoti prasīta ilgāku laiku.

Ja konts ir patiešām uzlauzts, tad izmantojiet Facebook īpašo lapu šādiem gadījumiem.

Kopsavilkums

Cilvēki mēdz pat izdzēst Facebook kontu un izveidot jaunu, tomēr nemainot savu uzvedību sociālos medijos, Jūs saskarsieties ar problēmām atkārtoti. Pārrunājiet internet drošības tēmu un kritisku attieksmi pret internetā publicēto gan ar jaunākiem lietotājiem, gan arī ar līdzcilvēkiem. Informējiet draugus, lai novērstu nepatīkamas situācijas un palīdzētu, ja tādas ir gadījušās. Veltiet pāris minūtes laika, lai nostiprinātu Jūsu Facebook drošību.

Izvērtējiet un sekojiet līdzi, kas notiek Jūsu profilā – nepārpublicējiet dažādus nepārbaudītus faktus, novecojušas ziņas no nezināmiem portāliem, kā arī neatbalstiet like/share konkursus.

Edgars Koroņevskis,
SEB bankas digitālā mārketinga vadītājs

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.