Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 14.04.2016
maksājumu karte | atbildība

Bērna pieredze – pirmais tālrunis

Bērna pieredze – pirmais tālrunis

Bērna pirmā mobilā tālruņa iegāde vecākiem nereti mēdz izvērsties diezgan izaicinošā piedzīvojumā. Kā atrast pietiekami lētu un izturīgu, bet vienlaikus bērnam tīkamu telefonu? Kādu pieslēgumu izvēlēties, un kā kontrolēt rēķinus?

Vienas pareizās atbildes uz šiem jautājumiem nebūs, jo izvēle atkarīga no bērna vecuma, iemaņām tālruņa lietošanā, apzinīguma un, protams, vecāku rocības. Taču gadu gaitā krātie novērojumi un dažādu aptauju dati ļāvuši nonākt pie secinājumiem, kas palīdzēs nenovirzīties no ceļa piemērotākā tālruņa meklējumos.

Telefona izvēle

Pirmsskolas vecuma bērniem, ja viņiem vispār vajadzīgs tālrunis, noderēs specializētais telefons, kurā var uzstādīt ātros zvanus vecākiem un iedarbināt SOS signālu briesmu gadījumā. Aptuveni 50–90 eiro vērtie aparāti piedāvā maz izklaides iespēju, tādēļ par rotaļlietu tas nekļūs.

Noderēs arī vecāku kādreiz lietotie pogu telefoni, kas ir darba kārtībā, taču aizmirsti droši vien guļ katrā mājā. Vienīgi jāpārbauda, vai to akumulators nav kļuvis par vāju, un vajadzības gadījumā tas jānomaina, lai bērns dienas gaitā nepaliktu bez sakariem.

Minētos telefonus var lietot arī pirmajos skolas gados, taču jārēķinās, ka kādā dienā mazais palūgs sev dāvanā viedtelefonu. Bērniem socializēšanās ir ļoti svarīga, pat nepieciešama, bet specializētās saziņas lietotnes un sociālie tīkli mūsdienās ir vieni no galvenajiem komunikācijas kanāliem. Jāpatur prātā arī atvases psiholoģiskais komforts – lai viņš klasē netiek izsmiets par aizvēsturisku tālruni.

Ierīces modelis atkarīgs no vecāku pirktspējas, bet tam noteikti nevajadzētu būt pārāk lielam. Ekrāna izmērs līdz 4,5 collām būs pilnīgi pietiekams, citādi to būs grūti noturēt mazajās plaukstās un ielikt kabatā. Mazāks, masīvākā korpusā ietērpts tālrunis arī būs izturīgāks par glaunajiem, plānajiem un no abām pusēm stiklotajiem modeļiem.

Bērniem patīk fotografēt un dalīties ar attēliem sociālajos tīklos, tādēļ meklējiet tālruni, kuram ir vismaz 5 megapikseļu fotokamera. Labu, bērna prasībām atbilstošu viedtālruni var iegādāties, nepārsniedzot 150 eiro budžetu.

Pieslēgums

Domājot par finansiālo izdevīgumu, visprātīgāk būtu iegādāties priekšapmaksas karti. Bērns sarunās un īsziņās var iztērēt tikai tik daudz naudas, cik vecāki atļāvuši, tādēļ rēķinā nepatīkamu pārsteigumu nebūs. Lai nepiemirstos papildināt bērna priekšapmaksas kartes kredītu, internetbankā var uzstādīt regulāro maksājumu. Piemēram, katru nedēļu vai reizi divās nedēļās ieskaitot fiksētu naudas summu. Tas samazinās priekšapmaksas kartēm raksturīgo risku atskārst, ka zvanu kredīts ir iztērēts, brīdī, kad ļoti vajag piezvanīt vecākiem.

Daži mobilo sakaru operatori piedāvā lētus pieslēgumus īpaši bērniem. Tiem var būt fiksēts zvanu minūšu un īsziņu skaits un iespēja piezvanīt vecākiem pat tad, ja limits iztērēts. Citi operatori piedāvā izmaksu kontroli, kas nosūtīs, piemēram, uz tēta tālruni SMS, ja kādam uz viņa vārda reģistrētam numuram būs iztērēta atļautā naudas summa.

Piemērotākais pieslēguma veids īpaši jāizvērtē un ar bērnu jāizrunā telefona lietošana, ja ģimene bieži ceļo pa ārzemēm vai ja uz dzīvi ārpus Latvijas pārcēlušies, piemēram, māsīca un brālēns vai draugi, ar kuriem, iespējams, bērns varētu vēlēties sazināties. Ceļojuma laikā arī interneta lietošana, ja tāds ir bērna tālrunim pieslēgts, jāpieskata sevišķi rūpīgi, lai rēķini pēc tam nesagādātu finansiāli nepatīkamus pārsteigumus par ārzemēs pārtērēto datu apjomu.

Internets

Nav noslēpums, ka bērni viedtelefonu vairāk izmanto datorspēlēm un sociālajiem tīkliem nekā mācībām. Tādēļ sākumskolas audzēkņus nevajadzētu izlutināt ar mobilo internetu. Pirmajos gados pietiks ar skolā un mājās pieejamo Wi-Fi. Tas arī ļaus vecākiem samazināt izmaksas par mobilajiem sakariem.

Pirms laist bērnu ārpus mājas ar viedtālruni kabatā, ir būtiski izskaidrot viņam, kā notiek datu pārraide un kādām vajadzībām var izmantot publiskos piekļuves punktus internetam. Proti, piekodināt publiskā Wi-Fi izmantošanas gadījumā nekur neievadīt savas paroles un nepārsūtīt informāciju, kas svešām acīm nav jāredz. Jo īpaši to, kas attiecas uz naudas lietām. Ja bērnam jau ir sava maksājumu karte, jāseko, lai viņš tālrunī neglabā un nepārsūta ne kartes numuru, ne PIN kodu. Savukārt mikropirkumus internetā un sociālajos tīklos pirmās reizes vajadzētu veikt kopā ar vecākiem, lai bērns apgūtu drošu iepirkšanos tīmeklī un iemācītos atšķirt drošas vietnes no nedrošām.

Uzraudzība

Lai arī viedtelefons bērnam palīdz ātrāk pieaugt un stiprina sajūtu, ka vecāki viņam uzticas, pilnīgi bez uzraudzības tīmekļa plašumos skolēnu atstāt nevajadzētu. Internetā ir pārāk viegli pieejama viņam nelabvēlīga informācija. No tiem mudž pat populārā videovietne YouTube. Tādēļ ar bērnu nepārtraukti jāstrādā, rādot, kur atrast viņam piemērotu saturu.

Papildu drošībai var bērna tālrunī vismaz sākumā ielādēt kādu no vecāku kontroles programmām. No bezmaksas lietotnēm labas ir Care4teen, MMGuardian un Net AddictFree. Par dažiem eiro mēnesī pieejami Funamo, MobileMinder un NetNanny. Tie ļaus vecākiem savā datorā vai tālrunī novērot, kur telefons atrodas, pārbaudīt, ar ko atvase nodarbojusies stundu laikā, kā arī paša izvēlētā laikā bloķēt piekļuvi dažādam saturam, piemēram, spēlītēm vai YouTube kanālam. Dažas lietotnes ļauj arī ielūkoties, kādas ziņas bērns sūtījis un saņēmis.

Jānis Vēvers,
tehnoloģiju žurnālists

Konts, karte un neierobežoti pārskaitījumi

Īpašais juniora komplekts Jūsu bērna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.