Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 27.04.2017
inovācijas | ražošana

Latvijas ekotehnoloģija iekaro pasauli

Latvijas ekotehnoloģija iekaro pasauli Ekotehnoloģiju uzņēmuma Alina vadītāja Solvita Kostjukova

“Ir pārliecinoša sajūta, ka esmu savā īstajā vietā,” saka Solvita Kostjukova, ekotehnoloģiju uzņēmuma Alina vadītāja, kas iepriekš uzkrājusi pieredzi arī darbā ar zinātniskajiem projektiem.

Viss sākas ar tēva izgudrojumu

Līdz uzņēmuma Alina izveidei Solvita nonāca pateicoties savam tēvam, zinātniekam Jurim Kostjukovam. Proti, kad 2012. gadā ES līmenī sākās diskusijas par nepieciešamību radīt dabai draudzīgākas alternatīvas toksiskos biocīdus un smagos metālus saturošajiem materiālu virsmu pārklājumiem, kas mums ir visapkārt, Juris Kostjukovs nolēma izaicināt pats sevi un šādu alternatīvu atrast.

Kā jau noprotams, tas nav ātrs process – pagāja vairāki gadi laboratorijās, pirms Jura Kostjukova uz minerālmateriālu bāzes radītā tehnoloģija bija gatava nākamajai fāzei – testēšanai, kas ļautu saprast, vai izgudrojums var pārtapt reālā produktā.

Atbildes atrod inkubatorā

Lai izvērtētu, vai jaunajai tehnoloģijai ir biznesa potenciāls, 2015. gada sākumā Solvita Kostjukova kopā ar tēvu un zinātnieku Andri Actiņu iesaistījās Zaļo tehnoloģiju inkubatorā. “Sākumā bija daudz neizpratnes un jautājumu – kādu biznesa modeli veidot, kā izgudrojumu no laboratorijas dabūt līdz tirgum, kā piesaistīt investorus,” atceras Solvita.

Tehnoloģiju inkubators izrādījusies īstā vieta, kur šīs atbildes meklēt, jo tajā vienkopus strādājuši gan citu projektu izstrādātāji, gan mentori, gan lektori un eksperti, tā radot īpašu vidi, kas pamazām ļāvusi noticēt savām iespējām.

“Vēl tagad atceros to dienu, kad sapratām – mūsu idejai ir biznesa potenciāls, un kvalitātes ziņā esam Eiropas līmenī,” saka Solvita. Pēc pusgada inkubatorā viņa kopā ar kolēģiem kā finālisti jau pārstāvēja Latviju Eiropas konkursā Climate Kick Lounchpad.

Komandā kompetences nedrīkst pārklāties

Vienlaikus ar apjausmu par savām iespējām radās nepieciešamība pēc spēcīgas komandas. Solvita norāda – viņa izvēlējās savus biznesa partnerus ļoti mērķtiecīgi, lai kompetences nepārklātos un biznesam rezultātā būtu vairāk jaudas.

“Darbojoties iepriekšējos projektos jau biju nodefinējusi, kādam jābūt manam ideālajam biznesa partnerim, un tieši tādu es atradu savā mentorā – Dāvidā Štēbelī,” stāsta Solvita. Turklāt mentorēšanas procesā abi jau bija pārliecinājušies, ka lieliski spēj sastrādāties.

Solvita Kostjukova uzskata, ka vislabākais veids, kā vadītājam veidot komandu, ir pieaicināt gudrākus un spējīgākus cilvēkus ar tādām prasmēm, kādas pašam nepiemīt. Tā par trešo galveno biznesa partneri uzņēmumā Alina kļuva Ģirts Ozols, kurš kā spēcīgs enkurs notur pie zemes brīžos, kad pārējie grib aizlidot pārāk tālu.

“Šī ir bijusi mana labākā partnerības pieredze,” secina Solvita.

Silīcija ieleja atlikta uz nākotni

Alina komanda cenšas izmantot visus pieejamos atbalsta rīkus – tā konkursa rezultātā iegūts atbalsts no programmas Atspēriens un arī grants no Eiropas tehnoloģiju un inovāciju institūta, kas palīdzējis uzņēmumam kļūt “garšīgiem investoriem”. “Tas nozīmē, ka varējām veikt sertificēšanu un sakārtot dokumentāciju, kas nepieciešama, lai nonāktu tirgū. Ļoti lepojamies, ka esam pirmais tāda veida materiāls, kas ir sertificēts ne tikai Latvijā un Eiropā, bet visā pasaulē,” atklāj Solvita Kostjukova.

Darbojoties Zaļo tehnoloģiju inkubatorā, pirmais, ko viņa ir iemācījusies – biznesā jāskatās globāli, un tieši tāds arī ir Alina nākotnes skatījums. “Būvniecība aktivizējas – turpmākajos 30 gados pasaulē tiks sabūvēts apmēram tikpat daudz kā pēdējos 300 gados, tāpēc mūsu iespējas ir lielas,” saka Solvita. Viņa gan apzinās, ka bez vietējo viedokļu līderu atbalsta citu valstu tirgos uzņēmumam no Latvijas nav nemaz tik viegli iekļūt. Ceļu uz Dānijas tirgu, piemēram, atvērusi tur iegūtā Dānijas ilgtspējīgas inovācijas balva.

Pērn Alina komanda pabijusi arī Silīcija ielejā, kur guvusi vērtīgu pieredzi, vienlaikus saprotot, ka līdz Kalifornijas mērogam vēl mazliet jāpaaugas un šobrīd aktīvi jākoncentrējas uz Eiropu.

Linda Ezerkalna

Izaicinājumos saskatījāt biznesa iespēju?

Sāciet ar Starta komplektu un pirmo gadu lietojiet bez maksas.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.