Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 06.04.2020
agro | tehnika

Ir lietas, ko nevar atcelt – lauksaimniekiem joprojām ir pieejams finansējums

Ir lietas, ko nevar atcelt – lauksaimniekiem joprojām ir pieejams finansējums

Pērn SEB banka finansējusi lauksaimniecības nozares uzņēmumus par teju 8,5 miljoniem eiro. Arī šobrīd, neraugoties uz sarežģīto situāciju pasaulē un Latvijā, lauksaimniecības uzņēmumi var pretendēt uz bankas atbalstu un finansējumu.

Gada sākumā eksperti prognozēja, ka lauksaimniecība būs viena no šogad straujāk augošajām nozarēm, — šī prognoze varētu saglabāties.

Neskatoties uz šā brīža situāciju, lauksaimniecības uzņēmumiem lielākoties dīkstāve nedraud, jo koronavīruss neapdraud mājlopus un augus. Tomēr par izaicinājumu var kļūt pieprasījuma kritums pēc dārgākiem produktiem, piegādes jautājumi un sezonas darbinieku trūkums. Tāpēc lauksaimniekiem šobrīd ir būtiski saprast, vai viņiem ir iespēja pretendēt uz banku finansējumu, lai īstenotu savus izvirzītos mērķus un spētu veiksmīgi pielāgoties jaunajai situācijai.

Pērn SEB banka lauksaimniekiem piešķīrusi teju 8,5 miljonus eiro

Kamēr eksperti lēš iespējamās Covid-19 izraisītās krīzes ekonomiskās sekas, var diezgan droši teikt, ka ietekmi izjutīs visas nozares. Arī lauksaimniekiem atkarībā no darbības jomas jau tagad jātiek galā ar dažādiem izaicinājumiem. Tomēr ir plāni, kurus nevar atlikt.

Lai gan ik pa laikam dzirdams viedoklis, ka bankas lauksaimniekus kreditē mazāk vai atsevišķās nozarēs atbalstu samazina, SEB līzinga pērnā gada dati liecina par pretējo.

Kopumā finansēti 95 lauksaimniecības nozares uzņēmumu darījumi 8 432 967 eiro apmērā, un tie veido 6,5% no kopējā līzinga portfeļa. Turklāt 27 no šiem darījumiem banka piemērojusi samazināto komisijas maksu.

Arī šogad, neskatoties uz to, ka īsā laikā visā pasaulē ir mainījusies ekonomiskā situācija un pieaugusi spriedze, SEB banka turpinās izsniegt kredītus tiem lauksaimniecības uzņēmumiem, kuri vēlēsies īstenot izvirzītos mērķus vai operatīvi tikt galā ar jaunajiem izaicinājumiem.

Joprojām viena no straujāk augošajām nozarēm

Lai gan ir grūti prognozēt pandēmijas izraisītās krīzes ilgtermiņa sekas, tomēr lauksaimniekiem joprojām ir vērā ņemamas iespējas ne tikai izdzīvot, bet atsevišķās jomās arī turpināt attīstību.

Vēl nesen SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norādīja, ka 2019. gadā no visām tautsaimniecības nozarēm straujāko kāpumu uzrādījusi tieši lauksaimniecība, augot par 12,8%. Tas ir atbilstošs rezultāts, ja ņemam vērā, ka 2018. gadā nozarei par labu nenāca sliktie laikapstākļi.

2019. gadā laikapstākļi bija labvēlīgi, ražas apjomi pārsniedza iepriekšējā gada līmeni un, piemēram, graudkopībā uzrādīja jaunas rekordražas. Nozare ir turpinājusi attīstīties, lauksaimnieki kļuvuši produktīvāki, pieaugušas apstrādātās zemes platības.

Koronavīruss ietekmēs arī lauksaimniecības nozari, bet, iespējams, mazākā mērā. Izaicinājumu netrūks. Laikapstākļus nevar prognozēt neviens. Daudz ko noteiks darbinieku pieejamība un iespēja nogādāt produkciju līdz patērētajam. Tomēr SEB bankas ekonomists D. Gašpuitis prognozē, ka kopumā ir pamats sagaidīt labus rezultātus arī šogad.

Linda Ezerkalna

Akcijas piedāvājums un Latvijā aktuālās agro tehnikas apskats

ar auto ekspertu Normundu Avotiņu

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.