Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 12.02.2016
inovācijas | finanšu plānošana

Inovācijas – kā atrast laiku, resursus un drosmi uzņemties risku?

Inovācijas – kā atrast laiku, resursus un drosmi uzņemties risku? Artis Cicens, SEB bankas inovāciju vadītājs

Saskaņā ar Baltic Business Outlook aptauju, katrs trešais uzņēmums Latvijā šogad plāno uzlabot produktus un pakalpojumus, bet katrs desmitais – mainīt savu biznesa modeli. Kā panākt ideju īstenošanu dzīvē?

Vēlme attīstīties un būt inovatīvam, saglabājot piesardzību, ir raksturīga daudziem uzņēmējiem. Lai saprastu, kas tieši veicina uzņēmumu panākumus inovāciju ieviešanā, veicu nelielu izpēti dažādu nozaru mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) segmentā.

Piemēram, 29% MVU segmenta uzņēmumu plāno investēt biznesā. Pārējie - 71%- ir neziņā, vai arī tiem trūkst pārliecības uzņemties risku un ieguldīt resursus uzņēmējdarbības izaugsmē.

Secinājums nav pārsteidzošs – nepieciešamas investīcijas. Ko parasti dara uzņēmējs, pirms pieņem lēmumu investēt?  Lielākoties cenšas saprast - kāds būs ieguvums pret ieguldījumu? Palūkosimies, kā uz šo jautājumu varētu skatīties caur inovāciju prizmu.

Lai atrastu inovatīvu pieeju biznesā, pietiek ar pieredzi un resursiem, kas jau ir pieejami. Atliek sevi iedrošināt un paskatīties uz situāciju pēc iespējas vienkāršāk un praktiskāk.

Kā kliedēt neziņu un uzņemties risku?

Piemēri, kuros naudai nav izšķiroša loma, un rezultāts sasniegts tikai pateicoties pārliecībai  un neatlaidīgam darbam, pierāda, ka pareiza attieksme un efektīva esošo resursu izmantošana ir galvenā veiksmes atslēga.   Nauda ir viens no svarīgākajiem faktoriem brīdī, kad rodas vēlme īstenot ambīcijas īsā laika posmā. Tāpēc uzskatu, ka inovāciju radīšanai jānotiek līdz brīdim, kad tiek ieguldīta nauda pārdošanas veicināšanai vai jaunu tirgu apgūšanai.

Daži ieteikumi pirms inovāciju ieviešanas:

 • paplašināt zināšanas;
 • pieņemt neērtas situācijas, prasot viedokli, atbalstu;
 • ņemt vērā savas un arī citu idejas, iesaistīt klientus;
 • apbruņoties ar pacietību;
 • nezaudēt ambīcijas un sapņus;
 • saglabāt iedvesmu un prieku strādāt;
 • pieņemt neveiksmes – labāk mazas sākumā, nekā lielas pēc tam;
 • eksperimentēt un uzņemties risku - ne tik daudz finansiālu, cik to, kas attiecas uz personīgo komfortu.

Kur iegūt laiku un iedvesmu? Laika nepietiks nekad, tādēļ jāizmanto tas, kas ir, tikai efektīvi un gudri.

Ar ko sākt?

 1. Ja biznesa virziens vai vājais punkts ir noteikts, jāpārliecinās, vai tas ir aktuāls arī jūsu klientam. Noskaidrojiet, kā efektīvāk klientu aizsniegt.
 2. Izmantojiet laiku, lasot par tēmām, kas palīdz paplašināt redzesloku vajadzīgajā jomā. Atliek uzzināt, kur iegūt un kā izmantot vajadzīgo informāciju
 3. Pievērsiet īpašu uzmanību ikdienas sarunām. Uzdodiet jautājumus dažādiem cilvēkiem, lai noskaidrotu, ko viņi domā par jūsu ideju. Jebkurš komentārs var būt noderīgs izpētē.  Centieties piefiksēt idejas un atbildes, lai vēlāk tās varētu izmantot.
 4. Esiet radoši. Nebaidieties eksperimentēt un iztēloties savu biznesu pēc 20 gadiem. Vai, piemēram, kāds tas varētu būt, ja ražošana notiktu Indijā, bet pārdošana ASV. Kad ideja ir skaidra, atliek noskaidrot, kas nepieciešams, lai to īstenotu.
 5. Nekautrējieties iesaistīt ideju apmaiņā darbiniekus, draugus un tuviniekus jau no paša sākuma. Uzaiciniet ekskursijā partneri un apmainieties ar idejām par abiem aktuālu izaicinājumu.  Tādējādi apjautīsiet virzienus, kas spēj iedvesmot ne tikai jūs, bet arī citus cilvēkus.  

Praktiskas atbildes uz šiem un citiem jautājumiem meklēsim ikgadējā Inovāciju forumā. Bet jau tagad atļaušos secināt, ka esam pieraduši uz inovācijām skatīties no augšas, kas nav īsti pareizi. Mans aicinājums ir noticēt, ka iespēja ieviest biznesā ko jaunu nemaksā vairāk par laiku un vēlmi darīt lietas citādi.

Artis Cicens,
SEB bankas inovāciju vadītājs


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.