Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 18.10.2016
līzings | uzņēmējdarbība

Auto līzings jaudīgākam biznesam

Daudzu uzņēmumu darbs pavisam burtiski nekust ne no vietas, kamēr nav nopirkts automobilis. Izvēloties transportlīdzekli uzņēmumam, dabiski rodas jautājums, kāds auto kompānijai būtu vispiemērotākais. Kā izvēlēties auto iegādes finansējumu, lai tas būtu piemērots, izdevīgs un drošs?

Jauns vai lietots?

Runa nav tikai par tipu – mazo komercauto, furgonu, mikroautobusu, pikapu vai vieglo pasažieru auto – un noteiktām īpašībām kā degvielas patēriņš, sēdvietu skaits, kravas ietilpība un kravnesība. Bieži jautājums ir – jaunu vai lietotu? Vienas pareizās atbildes nav un nevar būt, jo uzņēmumu vajadzības un iespējas ir ļoti dažādas, taču ir daži apsvērumi, kurus vērts ņemt vērā.

Jaunā automobiļa priekšrocības ir moderna tehnika, komforts, drošība, labāka degvielas ekonomija, uzticamu kalpošana un ir draudzīgums dabai. Pērkot jaunu auto, ir vieglāk plānot izdevumus, it īpaši, ja pircējs izvēlas pagarināto garantiju, kas sakrīt ar līzinga periodu. Ja automobili paredzēts ekspluatēt ļoti intensīvi un zināms, ka tam būs liels nobraukums, tas ir svarīgi.

Tikmēr lietota komercauto lielākā priekšrocība ir cena. Pēc piecu gadu lietošanas tā var būt četras, pat piecas reizes zemāka nekā jaunam automobilim. Pircēja uzdevums šajā gadījumā ir rūpīgi novērtēt iespējamo pirkumu.

Latvijā vai ārzemēs?

Tas ir krietni vieglāk, ja automobilis iepriekš pirkts Latvijā un apkopes veiktas servisā pie autorizēta dīlera. Automobiļa iegāde no juridiskās personas arī ļauj grāmatvediski izmantot pievienotās vērtības nodokli, turklāt ar juridisku personu ir vienkāršāk risināt saimniecisku strīdu.

Lietotu vai mazlietotu komercauto var iegādāties arī ārzemēs. Drošības apsvērumu pēc to būtu ieteicams darīt, izmantojot pieredzējušu, labas reputācijas auto tirdzniecības uzņēmu starpniecību.

SEB līzings lietotu auto iegādi finansē uz vienkāršiem noteikumiem: klientam ir pieejams finanšu līzings, minimālā summa ir 3000 eiro, un līzinga termiņa beigās automobiļa vecums nedrīkst pārsniegt 13 gadus.

Papildu drošību SEB līzinga klientam sniedz tas, ka kompānijai nepieciešams iesniegt vērtējumu no sertificētiem ekspertiem, kuri pārbauda automobiļa vēsturi un stāvokli. Līzinga uzņēmums arī vērtē, vai pircējam un pārdevējam nav nodokļu parādu.

Finanšu līzings gan nav vienīgais finansēšanas variants, un turpinājumā par to, kādā veidā atšķiras pakalpojumi.

Finanšu līzings

Finanšu līzings ir pats konservatīvais pirkuma finansēšanas modelis, taču reizē arī pats vienkāršākais un savā ziņā drošākais. Izvēlēto automobili klienta uzdevumā iegādājas līzinga kompānija un iznomā klientam uz noteiktu laiku.

Finanšu līzingu uzņēmuma bilancē atspoguļo kā saistības un pats objekts ir kā pamatlīdzeklis. Pienākot līzinga termiņa beigām, automobiļa vērtība ir izmaksāta par 100% un tas pāriet uzņēmuma īpašumā. Tālāk auto īpašnieks var rīkoties pēc saviem ieskatiem – turpināt auto ekspluatēt, pārdot vai varbūt izmantot kā pirmo iemaksu cita auto iegādei.

Operatīvais līzings

Operatīvais līzings, faktiski noma, dod iespēju transportlīdzekli izmantot noteiktu laiku un termiņa beigās to atdot, nelauzot galvu par tā pārdošanu. Izvēlēto transportlīdzekli iegādājas līzinga kompānija un klientam reizi mēnesī piestāda rēķinu par nomu, ko kā nomu atspoguļo uzņēmuma peļņas zaudējumu aprēķinā kā tekošās izmaksas.

Apsverot šo finansējuma veidu, auto nomātājam jāņem vērā dažas lietas: pirmkārt, operatīvais līzings ir pieejams tikai jauna automobiļa iegādei un, otrkārt, operatīvā līzinga termiņa beigās automobilis nepāriet nomātāja īpašumā.

Treškārt, ir ļoti svarīgi iepazīties ar operatīvā līzinga noteikumiem. Tie var būt sastādīti tā, lai noteiktu iespējami mazu un tāpēc ļoti pievilcīgu ikmēneša maksājumu, taču dažkārt tie var ietvert prasības, kuras klientam neder un reizēm faktiski nav izpildāmas. Īpaša uzmanība būtu jāpievērš līgumā noteiktajam nobraukuma limitam un atlikušai vērtībai līguma termiņa beigās.  

Operatīvo līzingu tā termiņa beigās ir iespējams noformēt par finanšu līzingu un automobiļa atlikušo vērtību var pamazām izmaksāt par 100%. Līzinga līguma termiņa beigās tad auto paliek uzņēmuma īpašumā.

Pilna servisa līzings

Pilna servisa autolīzings darbojas tāpat kā operatīvais un to varētu saukt par “supernomu” jeb par nomu ar paplašinātu pakalpojumu klāstu. Izvēloties pilna servisa līzingu, klientam atkrīt rūpes par automobiļa nogādāšanu uz apkopi, ekstra remontiem, tehnisko apskati Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), apdrošināšanu, ziemas riepām utt. – tas viss ir iekļauts nomas pakalpojumā.

Pilna servisa līzings īpaši izdevīgs var būt lielajiem uzņēmumiem un pašvaldību iestādēm, kuru pamatdarbība nav saistīta ar transportu, tie nevēlas veidot atsevišķu struktūru sava autoparka apkalpošanai un meklē iespēju atvieglot finanšu plūsmu plānošanu. Taču tas var būt izdevīgs arī vidējam un mazajam biznesam,

Papildu tēriņi un nodokļi

Lai par kuru līzinga veidu būtu runa, plānojot maksājumus, vienmēr ir svarīgi ņemt vērā papildu izdevumus, kas rodas automobiļa ekspluatācijas gaitā. To skaitā ir degviela, apdrošināšana, kas līzinga gadījumā ir obligāta, tehniskās apkopes, lietotam auto ekstra remonta izmaksas, otrs riepu komplekts, tehniskā apskate un nodokļi. Par visiem automobiļiem ir jāmaksā Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis, kura apjomu var aprēķināt CSDD mājas lapā. 

Ja komercauto pilna masa nepārsniedz 3500 kg, ar citiem nodokļi to pagaidām neapliek. Ja pilna masa ir lielāka, par to jāmaksā Ceļu nodeva, kuras lielums mainās atkarībā no transportlīdzekļa masas un asu skaita. Uz vieglajiem pasažieru auto un kravas furgoniem ar pilnu masu līdz 3000 kg, kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas, attiecas Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Nodoklis jāmaksā reizi mēnesī, un tā apmērs pašlaik ir atkarīgs no auto dzinēja tilpuma. Elektriskajiem automobiļiem tas ir samazināts un fiksēts – 10 eiro.

Ja uzņēmums vēlas iegādāties vieglo auto, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 eiro, tas tiek uzskatīts par t.s. reprezentatīvo automobili. Par to ir jāmaksā Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, taču izdevumi, kuri saistīti ar ekspluatāciju un uzturēšanu, nomas maksājumi nav norakstāmi nodokļa aprēķināšanas vajadzībām.

Ilmārs Līkums,
žurnālists

Izdevīgs auto līzings uzņēmumiem
Izdevīgs līzings juridiskām personām

Finansējums auto iegādei

Ja vēlaties modernizēt uzņēmuma auto parku, piedāvājam individuālu finansējumu jaunu vai lietotu automašīnu iegādei.

Aizņemieties apdomīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt.

 • Auto - 17.04.2019

  Kā izvēlēties izdevīgāko līzingu

  Kā izvēlēties izdevīgāko līzingu

  Līzings uzņēmējdarbības attīstībai, mājsaimniecībai vai personiskās mobilitātes atrisināšanai var dot spēcīgu grūdienu, taču ir svarīgi izdarīt gudras izvēles. Šoreiz par to, kā izvēlēties piemērotāko līzinga pakalpojumu.

  Lasīt vairāk

 • Auto - 30.05.2016

  Līzinga tirgus Latvijā uz pozitīva viļņa

  Līzinga tirgus Latvijā uz pozitīva viļņa

  Pagājušais gads līzinga nozarē nostiprinājis optimismu – audzis ne tikai pieprasījums pēc lauksaimniecības tehnikas finansēšanas, bet ļoti labi rezultāti ir novēroti arī auto līzinga segmentā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.