Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 30.11.2016
karjera | darbs

Kad nepareizi var būt pareizi

Kad nepareizi var būt pareizi Foto: Kristaps Sadovskis

Lai gan mums šķiet, ka jaunībā izvēli vienmēr izdarām paši, patiesībā diezgan bieži mēdzam pakļauties sabiedrībā eksistējošiem pieņēmumiem, draugu viedoklim vai tuvinieku spiedienam, jo – “tā taču ir pieņemts”! Tomēr daudzi piemēri liecina, ka būt “nepareizam” nenozīmē nebūt veiksmīgam.

Mēs dzīvojam lieliskā brīdī, kad vairāk kā jebkad agrāk individualitāte ir vērtība. Un nav nekādu īpašu šķēršļu sevi realizēt tieši tā, kā sirds vēlās. Vienlaikus, arī mūsdienās eksistē stereotipi, kādai jāizskatās veiksmīgai dzīvei un karjerai. Un ja darīsi savādāk, būsi lūzeris.

Tikai daži piemēri, kā mēdzam domāt:

 • “Pēc vidusskolas beigšanas nevarēju īsti saprast, ko iesākt, taču vecāki vienmēr bija sapņojuši, ka būšu students, tāpēc iestājos turpat, kur lielākā daļa draugu.”
 • “Es nevaru īsti apgalvot, ka daru savu sirdsdarbu, taču mana profesija ir gana prestiža un labi apmaksāta, tāpēc sūdzēties būtu grēks.”
 • “Labprāt kaut ko savā dzīvē mainītu, taču bail zaudēt esošo stabilitāti, bail, ka varētu neizdoties.”

Tomēr darīt savādāk nenozīmē darīt nepareizi. Vieksmīgai dzīvei un karjerai var būt simtiem un tūkstošiem recepšu.

Iedvesmai lai kalpo trīs stāsti – trīs dažādas pieredzes, kas pirms laika bija dzirdamas SEB bankas rīkotajā “Prāta kutināšanā”. Lai gan tās ir atšķirīgas, visām secinājums ir viens – dodoties pa savu ceļu un pilnveidojoties, viss izdosies.

Pašizziņa caur eksperimentiem

Dzīve ik pa laikam piedāvā dažādas iespējas – gan aizraujošas, gan arī mazliet biedējošas. Tomēr neizmēģinot nevar zināt, cik vērtīga katra no tām ir.

Ninai Elektrichkai ļoti patīk izmēģināt jauno. Šobrīd viņa ir gan māksliniece, gan grafiskā dizainere, gan dīdžejs un vēl arī pasākumu organizatore, tomēr birkas viņai īsti nepatīk, tāpēc pati sevi dēvē vienkārši par radošo garu, kas izmanto dzīves piespēlētās iespējas. 

“Viens ir tas, ko māca skolā un kā ir pareizi, bet jārīkojas tomēr tā, kā saka sirds, un process ir jāizbauda,” Nina ir pārliecināta. Viņa uzskata, ka radošā enerģija ir visapkārt un katra paša spēkos ir savu potenciālu attīstīt vai neattīstīt.

Savulaik gan Nina ar mākslu tikpat kā nebija saistīta – beigusi vidusskolu eksaktā novirziena klasē, un viņas pirmais darbs bija saistīts ar grāmatvedību. Taču paralēli viņa ar prieku iemēģināja roku visdažādākajās jomās, kad vien radās tāda iespēja – sāka ar dīdžejošanu (pirmoreiz bez jebkādām priekšzināšanām to darot skolas ballē), tad pievērsās fotogrāfijai un beidzot ieguva bakalaura grādu grafiskajā dizainā. Un iespējas ar to nebeidzās – nāca aizraušanās ar snovbordu un veikbordu, kā rezultātā nu Nina organizē arī sporta un mūzikas pasākumus.

“Galvenais ir atrast savas mīlestības. Sāc ar vienu mīlestību, tad parādās vēl viena, kāda paliek, kāda nē – līdzīgi kā veidojot attiecības ar cilvēkiem,” savu pieredzi rezumē Nina.

Vienvirziena biļete uz nezināmo

“Daudzi cenšas sev radīt komforta zonu un tajā arī peldēt. Taču mēs to ik pa laikam sajaucam, lai mācītos, iepazītu apkārtni un sevi, un baudītu – ceļošana mums ir daudz vairāk par klišejisku vietu apskati,” tā par sevi saka Baiba Rezakova un Jānis Rozītis, kuri veido ceļojumu blogu Dzīves garša.

Baiba savulaik strādājusi reklāmas aģentūrā, kas ir daudzu sapņu darbs. Taču vienā brīdī viņa secinājusi, ka uz darbu vairs neiet ar prieku – iestājusies rutīna. Paanalizējot, Baiba sapratusi, ka pa īstam laimīga jutusies ceļojot, tāpēc kopā draugu Jāni abi vienā dienā nolēmuši doties iepriekš neizplānotā ceļojumā uz nenoteiktu laiku.

Lai to izdarītu, nācās aiziet no stabila un labi apmaksāta darba. Apkārtējie par šādu soli bijuši neizpratnē un arī prāts sākotnēji šādam lēmumam centies pretoties, taču tagad abi ir pārliecināti – pieņemot lēmumu doties nezināmajā, dzīve piedāvās dažādas iespējas, par kurām iepriekš nav iespējams pat nojaust.

Baiba un Jānis nopirka vienvirziena biļetes uz Dominikānas Republiku un devās turp ar telti. “Pilnveidošanās notiek caur situācijām, kad esi vienā līmenī ar vietējiem iedzīvotājiem, kad  uz vietas jārisina nestandarta situācijas nepazīstamā vidē – kur palikt, kā paēst. Jāspej reaģēt uzreiz, nevis rīkoties pēc iepriekšēja plāna,”saka Jānis. Viņš iesaka klausīt iekšējai balsij, kas vēlas kaut kur doties – tam nav obligāti jābūt eļojumam, doties var arī pie jauna projekta vai pie kāda cilvēka uz sarunu.  Un vienmēr jārēķinās – viss var nebūt tā, kā sākumā ieplānots.

Hobijs kļūst par karjeru

Modes blogerei, fotogrāfei un sociālo mediju ekspertei Agnijai Grigulei ir tikai divdesmit viens gads, taču viņa jau ir paguvusi sasniegt diezgan daudz – šobrīd viņai sociālajos medijos ir desmitiem tūkstošu sekotāju, viņa regulāri sadarbojas ar pasaulē zināmiem modes zīmoliem un vienlaikus arī konsultē uzņēmumus un privātpersonas par sociālā mārketinga jautājumiem. Agnija gan atzīst – daudzi neizprot viņas nodarbošanos un tāpēc uzskata to par lieka laika tērēšanu.

Taču negatīvajos komentāros viņa iemācījusies neklausīties, jo ir pārliecināta, ka tos izsaka cilvēki, kas paši neko nav sasnieguši.

Lai gan Agnijai nav bakalaura grāda, viņa uzskata – sapņu un mērķu sasniegšanai augstākā izglītība nav obligāts nosacījums. Savulaik uzsākot darbību sociālajos medijos, viņa nevarēja iedomāties, ka hobijs varētu kļūt par noietnu darbu un tā vietā uzskatīja, ka īstais ceļš ir klasiska modeles karjera ar aģentūrām un kastingiem. Taču tad nāca vilšanās industrijā, kura pieprasīja nemitīgi atbilst dažādiem neizpildāmiem standartiem. Vienlaikus Agnija juta, ka cenšoties kļūt par modeli, pamazām apsīkst arī viņas radošā dzirksts. 

Galu galā izrādījās, ka aģentūras un kontrakti nemaz nav vajadzīgi – pēc kāda laika Agnijas sekotāju skaits Instagram kontā jau bija sasniedzis 10 000 sekotāju un viņu pamazām sāka pamanīt žurnāli un modes zīmoli gan Latvijā, gan pasaulē. Tā sākās viņas tagadējā karjera. “Vienmēr par saviem mērķiem vajag domāt tagadnē – nevis es vēlos, bet es esmu un man ir, tad viss arī izdosies,” uzskata Agnija.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 


 • Biznesa uzsācējiem - 15.12.2020

  7 iemesli uzsākt savu biznesu

  7 iemesli uzsākt savu biznesu

  Par savu biznesu sapņo daudzi, bet savus uzņēmumus nodibina vien daži. Taču iemeslu nodarboties ar biznesu ir daudz: sākot ar izmaiņām ekonomikas vidē un beidzot ar personīgiem motīviem. Dažreiz tā tiešā vārda nozīmē ir vienīgā iespēja nodemonstrēt savu profesionalitāti praksē.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 22.03.2018

  Kur rodas idejas biznesam?

  Kur rodas idejas biznesam?

  Droši vien katrs no mums ir skatījies filmas un lasījis intervijas ar slaveniem miljonāriem un domājis – nez, kā viņi nonāca pie savas biznesa idejas, tik labas un reizē peļņu nesošas? Patiesībā ir pat vairāki veidi, kā bizness var sākties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.