Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 13.02.2019
open banking | inovācijas

Kā Baltijas valstīm piesaistīt fintech uzņēmumus

Kā Baltijas valstīm piesaistīt fintech uzņēmumus

Finanšu tehnoloģiju – fintech – uzņēmumi visā Eiropā arvien vairāk interesējas par banku nozari. Pateicoties banku tirgus regulējumu mīkstinošām likuma izmaiņām fintech uzņēmumiem tagad ir lielākas iespējas izstrādāt banku klientiem vairāk personalizētus un inovatīvus piedāvājumus, lai atvieglotu viņiem maksājumu veikšanas kārtību.

2018. gada sākumā SEB banka rīkoja pirmos divus Open Banking (tā dēvē banku tirgus atvēršanos)hakatonus jeb 48 stundu tehnoloģiju maratonus Baltijas valstīs, divos nedēļas nogales pasākumos iesaistot vairāk nekā 30 komandu. 

Mēs saskatījām stratēģiskas sadarbības iespējas ar vairākām komandām un izkristalizējām ideju, ka varam ne vien sadarboties, bet arī finansiāli atbalstīt šādu uzņēmumu izaugsmi.

SEB bankai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze riska kapitāla ieguldījumu veikšanā. Dažu pēdējo gadu laikā banka arvien vairāk uzmanības ir pievērsusi fintech ieguldījumiem, veicot astoņus investīciju darījumus strauji augošos Skandināvijas fintech uzņēmumos. Tā kā esam iecerējuši kļūt par Baltijas valstīs vadošo Open Banking banku, mēs saskatām iespēju izmantot Zviedrijas investīciju pieredzi un kapitālu arī Baltijas uzņēmumu labā.

Sadarbība ar citiem investoriem

Uzņēmumiem jāskatās, vai investors spēj piedāvāt tikai naudu, vai arī kaut ko vairāk – pieredzi, nozīmīgus kontaktus, atkārtotas investīcijas, klientu bāzi u.c. Pateicoties ES fondiem Igaunijā jau šobrīd ir ieplūdis daudz riska kapitāla, lai gan neviens finansējuma avots nav paredzēts tieši finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem. Lai gan mēs saskatām fintech uzņēmumu augošos panākumus, Igaunijā pirmo reizi ir izveidots tieši fintech uzņēmumiem paredzēts investīciju mehānisms. Vienlaikus gan jāatgādina, ka arī SEB banka agrāk ir veikusi riska kapitāla ieguldījumus sadarbībā ar NFT Ventures, kas finansē galvenokārt fintech uzņēmumus un mūsdienās ir lielākie fintech investori Eiropā. Mēs labprāt sadarbojamies arī ar investoriem, kas spēj sniegt būtisku pievienoto vērtību uzņēmumiem.

Sadarbībā ar NFT Ventures un MasterCard mēs atklājām fintech inkubācijas programmu Lighthouse, ko šobrīd ir pabeiguši 15 uzņēmumi piecās valstīs. Nākamais raunds sāksies martā Tallinā. Tā ir pirmā šāda veida programma Igaunijā, un Tallinas raundam mēs izvēlēsimies 5 Baltijas valstu fintech uzņēmumus.

Kā sokas ar konkursu

Pirmajai Lighthouse attīstības programmai pieteicās 25 Baltijas valstu fintech uzņēmumi. Programma vienlaikus bija atvērta arī Zviedrijā un Somijā.

No 15 skandināvu un Baltijas valstu uzņēmumiem, kas piedalījās programmā, 13 uzsāka sadarbību ar bankām, bet astoņiem izveidojās veiksmīga sadarbība ar MasterCard. Programmas laikā seši uzņēmumi uzsāka savstarpējas sadarbības projektus. Viens uzņēmums saņēma investīcijas 1 miljona EUR apmērā, bet vairāku uzņēmumu ieņēmumi sadarbības projektos pieauga tik strauji, ka papildu investīcijas vairs nebija nepieciešamas, tāpēc tagad mēs varam finansēt to ikdienas uzņēmējdarbības izaugsmi.

Pieteikumi dalībai pašreiz atvērtajā Lighthouse raundā līdz 18. februārim jāiesniedz vietnē mclighthouse.com.

Kam visvairāk nepieciešamas inovācijas

Fintech uzņēmumos mēs saskatām stratēģiskās sadarbības partnerus – tā ir gan uzņēmumiem, gan bankas klientiem izdevīga sadarbība. Veiksmīgi sadarbojamies ar vairākiem Baltijas valstu fintech uzņēmumiem maksājumu un klientu lojalitātes jomā, bet vēl ar dažiem uzņēmumiem patlaban notiek sadarbības sarunas.

Mēs aktīvi meklējam arī jaunus sadarbības partnerus, kas sniedz kvalitatīvus pakalpojumus tādās jomās kā:

 • uzlabota finanšu plānošana un mazo un vidējo uzņēmumu finansēšana, e-rēķinu risinājumi un jauni, kvalitatīvi piedāvājumi mazumtirgotājiem, tostarp e-uzņēmējdarbībā;
 • privāto uzkrājumu un investēšanas risinājumi, finanšu pratības veicināšana bērnu un jauniešu vidū;
 • bankas digitālo pakalpojumu nodrošināšana pasaules labākajiem, izmantojot mašīnmācīšanās un mākslīgā intelekta risinājumus klientam neredzamā veidā (kiberdrošība) vai redzamu digitālo pakalpojumu veidā, piedāvājot tos ar tradicionāliem vai inovatīviem kanāliem (virtuālie asistenti, videozvani).

Igaunijas fintech uzņēmumu pozīcijas salīdzinājumā ar Latvijas un Lietuvas fintech uzņēmumiem

Mēs esam gatavi ieguldīt un sadarboties ar jebkuras Baltijas valsts fintech uzņēmumiem, investējot tādu uzņēmumu un vadītāju attīstībā, kas rūpējas par vietējās ekonomikas izaugsmi.
Igaunijā salīdzinājumā ar abām pārējām Baltijas valstīm ir visvairāk „vienradžu“ uz vienu iedzīvotāju. Četru uzņēmumu – Skype, TransferWise, Playtech un Taxify – vērtība ir vairāk nekā 1 miljards dolāru uz miljonu iedzīvotāju. Tas pierāda, ka Igaunijas uzņēmumi prot risināt reālas problēmas un to radītie risinājumi ir pieprasīti visā pasaulē. Īpaši to ir veicinājuši Skype panākumi, jo vairāki Skype bijušie darbinieki ir nodibinājuši sekmīgus tehnoloģiju uzņēmumus. Domājam, ka dažu turpmāko gadu laikā radīsies vēl kādi „vienradži“, turklāt ceram, ka tieši ar mūsu zīmolu, klientu bāzi un kapitālu mēs spēsim sekmēt un gūt vēl vairāk šādu pasaules mēroga panākumu.

Kāpēc igauņi ir radošāki un inovatīvāki nekā to dienvidu kaimiņi un otrādi

Baltijas valstu fintech uzņēmumi piedāvā salīdzinoši daudz konkurētspējīgu risinājumu gan fiziskām, gan juridiskām personām. Gan Igaunijas, gan Lietuvas uzņēmumiem ir veicies diezgan labi. Arī Lietuvas Centrālā banka nu jau ir ieņēmusi „eksperimentālu“ pozīciju un sadarbojas ar fintech uzņēmumiem, aktīvi izsniedzot viņiem darbības licences. Tas liecina, ka Lietuvas fintech nozare ir īpaši atdzīvojusies. Turpretim Igaunijas Finanšu tirgus uzraudzības iestādes nostāja šobrīd ir konservatīvāka.

Lai gan Lietuvā ir reģistrēts skaitliski vairāk fintech uzņēmumu nekā Igaunijā, tikai daži no tiem darbojas vietējā tirgū, turklāt to augstākie vadītāji lielākoties nav no Baltijas valstīm. Finanšu tehnoloģiju uzņēmumam ar globālām ambīcijām Igaunija ir labs izmēģinājuma lauks, un uzsākt sadarbību ar vietējām bankām šeit ir vieglāk nekā Rietumeiropā, ASV vai Āzijas valstīs.

Sīms Lepisks (Siim Lepisk),
SEB Pank (Igaunija) inovāciju vadītājs

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.