Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 26.09.2016
biznesa plānošana | jauns uzņēmums

7 iemesli, kas traucē kļūt par uzņēmēju

7 iemesli, kas traucē kļūt par uzņēmēju

Uzņēmēji Latvijā veido mazāk par sesto daļu no visiem strādājošajiem, taču izrādās, ka nerealizētas biznesa idejas ir vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju. Kas viņus attur no kļūšanas par uzņēmējiem?

Pirms kāda laika stāstījām pēc galvenajiem iemesliem, kāpēc Latvijas iedzīvotāji kļūst par uzņēmējiem. Taču iemeslu, kādēļ idejas netiek pārvērstas biznesā, izrādās, ir krietni vairāk. Pavisam nesen SEB banka aptaujā noskaidrojusi, ka vairāk kā puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos būt paši sev priekšnieki un gandrīz tikpat daudziem ir vismaz viena vai pat vairākas nerealizētas biznesa idejas. Turklāt gandrīz trešā daļa cilvēku, kas sapņo par biznesa uzsākšanu, savu ideju lolo jau ilgāk kā trīs gadus.

Visticamāk, starp cilvēkiem, kuri vēlās būt sev priekšnieki (tai skaitā kļūt par pašnodarbinātajiem), ir ievērojama daļa, kas patiešām veiksmīgi par tādiem varētu kļūt. Kāpēc viņi tomēr nerīkojas?

Lūk, septiņi galvenie iemesli, kas Latvijas iedzīvotājus attur no kļūšanas par uzņēmējiem:

1. Starta kapitāla trūkums.

To savās atbildēs kā nepārvaramu šķērsli minējuši gandrīz 70% aptaujāto. Lielākā daļa no tiem, kas vēlētos būt uzņēmēji, uzskata, ka uzlabojoties izredzēm saņemt finansējumu, viņi varētu dot zaļo gaismu savai idejai. Jāņem vērā, ka biznesa idejas ir ļoti dažādas – ja vienas iekustināšanai pietiks ar paša iekrātiem pāris tūkstošiem, tad cita var prasīt ļoti nopietnas investīcijas.

Iespējams, pirms savu ideju atlikt uz nezināmu nākotni, vērts noskaidrot, kādas ir iespējas finansējumu saņemt jau šobrīd – varbūt to ir vairāk, nekā šķiet. Laba vieta, kur doties, lai noskaidrotu savas iespējas, ir valsts atbalsta finanšu institūcija ALTUM. Vairāk par to, kur jauns uzņēmums var iegūt līdzekļus, lasiet Infotelpas rakstā.

2. Nodokļu sistēma un birokrātija.

Gandrīz puse aptaujāto atzīst, ka neuzsāk uzņēmējdarbību, jo Latvijā pastāv uzņēmējam neizdevīga nodokļu sistēma un liels birokrātijas slogs. Pilnīgi iespējams, ka šāds viedoklis iegūts no informācijas masu medijos, nevis no paša vai tuvinieku pieredzes. Tas, ka mūsu valstī darbojas ne mazums veiksmīgu uzņēmumu, tomēr liecina, ka nodokļi un birokrātija nav pietiekams iemesls, lai mestu plinti krūmos. Turklāt jau no nākamā gada gaidāmas uzņēmējiem labvēlīgas nodokļu izmaiņas, kas paredz 0% uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) reinvestētajai peļņai un atteikšanos no UIN avansa maksājuma. Vairāk par nodokļu reformu varat izlasīt šeit.

3. Bailes no neizdošanās.

Salīdzinot ar algotu darbu, uzņēmējdarbībā ir krietni vairāk risku un arī atbildības par saviem lēmumiem. Iespējams, bailes galvenokārt saistītas ar naudu, kuru neveiksmes rezultātā var nākties zaudēt. Tikpat lielā mērā tām var būt psiholoģisks raksturs, kas saistīts ar paša tēlu savās un citu acīs (neviens taču negrib būt neveiksminieks).

Taču, papētot daudzu atzītu uzņēmēju pieredzi, atklājas, ka pirms īstās, veiksmīgās idejas viņiem ir bijušas vairākas neveiksmīgas pieredzes (dažkārt – pat ļoti neveiksmīgas, kad viss bijis jāsāk no nulles). Tas tikai pierāda, ka uzņēmējdarbību vajadzētu uztvert kā nepārtrauktu procesu, nevis mērķi, kurā jātrāpa ar pirmo un vienīgo šāvienu. Lieliska vieta, kur iedvesmoties no citu uzņēmēju pieredzes un pārvarēt savas bailes, ir bezmaksas zināšanu platforma eAkademija.lv.

4. Zināšanu trūkums.

Nereti biznesa uzsākšana tiek salīdzināta ar lēcienu nezināmajā. Tas ir diezgan precīzi – cilvēkam, kas nekad nav bijis uzņēmējs, katru dienu var nākties saskarties ar jaunām un neparedzētām situācijām. Aptauja liecina, ka tie, kas jau ir uzņēmēji, uz pusi biežāk gatavi īstenot vēl kādu ideju, salīdzinot ar tiem, kam tā ir pirmā reize.

Skaidrs, ka visu zināt un paredzēt nav iespējams pat tad, ja cilvēks ir iepriekš bijis uzņēmējs. Tieši tāpēc nav vērts gaidīt kādu maģisku mirkli, kad zināšanu būs pietiekami, bet sākt rīkoties un mācīties procesa laikā. Par laimi, mūsdienās ir lieliskas iespējas iegūt padomus un zināšanas no pieredzējušiem uzņēmējiem, kas piekrituši būt par mentoriem. Kur tos atrast? Iespējams, vērts sākt ar kādu no biznesa inkubatoriem, kuros parasti darbojas vairāki mentori, kas konsultē un palīdz atrast īsto ceļu uz savas idejas veiksmīgu realizēšanu.

5. Bailes no nestabilitātes un neregulāriem ienākumiem.

Nevar noliegt, ka stabils darbs un iesildīta vietiņa izklausās krietni drošāk par lēcienu nezināmajā. Taču, kā to uzskatāmi pierādīja lielā ekonomiskā krīze, pat šķietami visstabilākais darbs nav 100% garantēts – jūs vienmēr būsiet tikai darbinieks, kurš atkarīgs no uzņēmuma vadītāju lēmumiem. Jā, uzņēmējdarbības uzsākšana ir saistīta ar riskiem, taču tā vietā, lai no tiem priekšlaicīgi baidītos un tāpēc neko neuzsāktu, vērts noskaidrot, kādas ir atbalsta organizācijas un rīki, ko varat izmantot, lai jau pašā sākumā nepieļautu muļķīgas un viegli novēršamas kļūdas.

Viens no variantiem ir Latvijas Biznesa eņģeļu asociācija (LatBAN) – tā paver iespēju ne tikai tikt pie finansējuma, bet bieži vien arī pie pieredzējuša mentora, kurš palīdzējis uzplaukt vairākiem biznesiem. LatBAN izveidotājs Juris Birznieks ar ieteikumiem biznesa uzsācējiem nesen dalījās intervijā Infotelpai.

6. Pārliecības trūkums, ka ideja ir īstā.

Tas, ka šaubāties par savu ideju, nebūt uzreiz nenozīmē, ka ideja jāatmet. Ja tas ir jauns produkts vai pakalpojums, pirms lielākām investīcijām vēlams prototipu pēc iespējas vairāk testēt uz potenciālajiem pircējiem – viņu atsauksmes var jūsu sākotnējo ideju pagriezt pat par 180 grādiem. Ja māc šaubas par savas idejas dzīvotspēju, ir vērts doties uz biznesa inkubatoru un iegūt atsauksmes no mentoriem – vai idejai vispār ir biznesa potenciāls.

Ja idejas vēl nav, taču nopietna vēlme uzsākt biznesu ir, nevajadzētu īstenot pirmo kaut cik jēdzīgo ideju, bet meklēt, līdz atrasta īstā. Tas var prasīt pat vairākus gadus, kā tas bija ar Sonarworks – jaunuzņēmumu, kura veidotāji mērķtiecīgi vēlējās sākt uzņēmējdarbību, bet ilgu laiku pavadīja meklējot īsto ideju. Tagad uzņēmuma apgrozījums dažu gadu laikā jau pārsniedzis miljonu eiro.

7. Šaubas par savām spējām.

Varbūt jūs esat ģēnijs jaunu tehnoloģiju izstrādāšanā, taču apzināties, ka jums nav dotību savu ideju pārdot. Vai arī otrādi – jūtat sevī biznesa būvētāja potenciālu, taču trūkst prasmju iecerētā produkta izveidē. Tas ir tikai normāli! Veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir spēcīga komanda, kuras dalībnieki viens otru papildina – kur prasmju trūkst vienam, ar tām pieslēdzas otrs. Lielisks piemērs, kā tas darbojas praksē, ir pašmāju inovatīvais uzņēmums Alina.

Linda Ezerkalna

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 


 • Biznesa uzsācējiem - 29.05.2017

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  Lai gan pieņemts uzskatīt, ka uzņēmēja gars nav Latvijas iedzīvotāju raksturīgākā īpašība, ik gadu vairāki tūkstošu cilvēku izlemj pierādīt pretējo, dibinot uzņēmumus un īstenojot savas ieceres.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 26.12.2020

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Veidot savu uzņēmumu bieži nozīmē mesties nezināmajā, jo tikai retajam ir pieredze un zināšanas, kā tas darāms. Var gadīties tā, ka pārāk daudz uzmanības tiek novirzīts sīkumiem un aizmirsts par pašu būtiskāko – kāpēc biznesa projekts vispār ir uzsākts.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.