Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 29.05.2017
darbs | ienākumi | plānošana

3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

Lai gan pieņemts uzskatīt, ka uzņēmēja gars nav Latvijas iedzīvotāju raksturīgākā īpašība, ik gadu vairāki tūkstošu cilvēku izlemj pierādīt pretējo, dibinot uzņēmumus un īstenojot savas ieceres.

Sava uzņēmuma veidošana un vadīšana ir ne tikai apsveicama uzdrīkstēšanās, bet arī nemitīgs mācību process, lai katrā jaunā situācijā atrastu labāko risinājumu sava biznesa attīstīšanai un turpināšanai. Izvērtējot ap 1500 jaunu uzņēmumu sniegtās atbildes SEB bankas Baltijā veiktajā aptaujā, kļūst skaidrs, ka fokusējoties uz galveno – sava uzņēmuma darbības nodrošināšanu, virkne lietu paslīd garām, vai arī tām netiek veltīts pienācīgi daudz laika.

Piemēram, aptauja rāda, ka tā vietā, lai domātu par produktivitātes celšanu, uzņēmēji plāno palielināt darbinieku skaitu (Latvijā tie ir 42% no aptaujātajiem). Tāpat ikdienas pienākumu dunā bieži tiek aizmirsts par nepieciešamajām investīcijām inovācijās sava produkta un servisa uzlabošanai. Izteikta tendence visās Baltijas valstīs – lielākā daļa jauno uzņēmēju primāri fokusējas uz vietējā tirgus apgūšanu, neapsverot iespējas darboties ārpus savas valsts robežām, kas, pateicoties dažādām tehnoloģijām un vienotajam ES tirgum, sen vairs nav tik grūti pārkāpjama robeža, kā tas bija pirms desmit un vairāk gadiem.

Savs uzņēmums – lai nopelnītu vairāk

Kā svarīgākos iemeslus, kāpēc dibināt savu uzņēmumu, Baltijas iedzīvotāji galvenokārt min divus – vairāk naudas un lielāka brīvība. Interesanti, ka Latvijā un Lietuvā biežāk uzņēmumus veido tieši lielākas peļņas motivēti, kamēr Igaunijā – lai iegūtu neatkarību.

Taču ar uzņēmuma dibināšanu viss tikai sākas un, iespējams, daļa uzņēmumu pēc kāda laika beidz pastāvēt, jo nav rēķinājušies ar visiem izaicinājumiem – lai cik optimistiski gribētos raudzīties nākotnē, ne vienmēr ar sava uzņēmuma palīdzību mērķi ir sasniedzami tik ātri un vienkārši.

Kļūšana par uzņēmēju negarantē peļņu un pat var nest zaudējumus. Tāpēc, pirms izšķirties par soli atstāt algotu darbu un kļūt pašam sev par priekšnieku, jāuzdod sev vairāki būtiski jautājumi. Vai man ir pieņemama neprognozējamība pretstatā stabilai ikmēneša algai? Vai man ir līdzekļi, no kuriem dzīvot, kamēr veidošu savu biznesu? Ko es darīšu neveiksmes gadījumā?

Vēl jāapsver, vai esat gatavs iet uz visu banku un veltīt uzņēmējdarbībai visus resursus, nevis tikai pamēģināt ar to nodarboties brīvajā laikā. Par jauno uzņēmēju visbiežāk pieļautajām kļūdām varat lasīt Infotelpas rakstā “Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam”.

Iespēja organizētu savu laiku un darba apjomu

Mūsdienās ir diezgan daudz profesiju, kuru pārstāvjiem nav noteiktā laikā jāatrodas birojā – viņi savu darbu var darīt jebkur. Tāpēc aizvien vairāk kļūst cilvēku, kas izvēlās nevis strādāt kādā uzņēmumā, bet kļūt par pašnodarbinātajiem. Prognozes liecina, ka pašnodarbināto skaits visā pasaulē tuvāko 10 gadu laikā varētu augt 50 reizes.

Bieži vien tas nozīmē turpināt darīt visu kā ierasts, tikai papildus vēl jātiek galā ar grāmatvedību un nodokļu lietām. Tā noteikti nav raķešu zinātne, tomēr sākumā var nebūt viegli saprast, kādu nodokļu nomaksas formu izvēlēties un kā veidot attiecības ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Vairāk par pašnodarbinātajiem un nodokļiem varat izlasīt Infotelpas rakstā.

Daudziem pašnodarbinātajiem ir pieticīgas ambīcijas, proti – lai pietiek sev un ģimenei, tāpēc viņu fokuss ir tikai uz vietējo tirgu. Taču, ja esat sajutis sevī uzņēmēja/līdera potenciālu, kāpēc nedomāt tālāk un plašāk? Varbūt jūsu piedāvātajam pakalpojumam ir labas izredzes arī ārvalstīs? Digitālais laiks, kurā dzīvojam, ļauj uzņēmumiem daudz vieglāk uzsākt eksportu, turklāt, ja līdz šim eksporta fokusā bijis produkts, tad šobrīd par aizvien izteiktāku tendenci kļūst pakalpojumu eksports.

Varianti var būt ļoti dažādi – sākot no grafiskā dizaina kompānijas, kam galvenie klienti ir Beļģijā un Francijā, beidzot ar izstāžu aprīkotājiem, kas savus pakalpojumus piedāvā ārpus mūsu valsts robežām.

Sirdslieta kā darbs

Šis ir iemesls šķietami izklausās visaizraujošāk (ir taču neskaitāmas reizes dzirdēts – ļauj, lai tavs darbs ir tavs hobijs), taču ar to jābūt visuzmanīgākajam. Pats galvenais jautājums – vai sirdslietai tiešām ir biznesa potenciāls? Un ne mazāk svarīgs – vai jūs varat un gribat veidot uzņēmēja karjeru?

Ja pašam ir grūti izvērtēt, vai biznesa ideja ir perspektīva, ļoti laba doma ir izmantot kādus no jaunajiem uzņēmējiem pieejamiem atbalsta rīkiem. Piemēram, doties uz kādu no Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatoriem, kur vēl tikai idejas stadijā jums būs iespēja iegūt vērtīgas atsauksmes no mentoriem un ekspertiem. Maldīgi domāt, ka inkubatori paredzēti vien inovatīvu ideju atbalstam – turp vajag doties arī ar tradicionālu ideju, jo bieži vien produktam vai pakalpojumam pašam nav jābūt inovatīvam, lai atrastu veidus, kā to inovatīvi piedāvāt tirgū.

Varbūt pašai idejai nav ne vainas, taču jūsu ieplānotie pārdošanas kanāli izskatās nepārliecinoši. Varbūt jums nav skaidrs, kā ideju noformulēt biznesa plānā, lai dotos pie potenciālajiem investoriem. Lai gan latviešus parasti uzskata par introvertiem cilvēkiem, šis nu reiz ir tas brīdis, kad nepieciešams atstāt savu komforta zonu un jautāt, klausīties, analizēt. LIAA ir arī īstā vieta, kur doties noskaidrot visu, kas saistīts ar eksportu. Jāpiebilst, ka lielākā daļa atbalsta pasākumu jaunajiem uzņēmumiem tiek nodrošināti bez maksas.

Ar plašākiem aptaujas rezultātiem varat iepazīties SEB bankas mājas lapā.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 


 • Bizness - 04.08.2017

  Uzņēmuma budžeta plāns – lai laicīgi paredzētu sarežģījumus

  Uzņēmuma budžeta plāns – lai laicīgi paredzētu sarežģījumus

  Budžeta plāna izveide ļauj ne tikai identificēt pašreizējo situāciju un izvirzīt mērķus turpmākajam gadam, bet arī jau laikus apzināt iespējamos sarežģījumus un risinājumus. Esam apkopojuši kādam jau zināmas un kādam pavisam jaunas lietas, kas atvieglos budžeta plānošanu.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 22.03.2018

  Kur rodas idejas biznesam?

  Kur rodas idejas biznesam?

  Droši vien katrs no mums ir skatījies filmas un lasījis intervijas ar slaveniem miljonāriem un domājis – nez, kā viņi nonāca pie savas biznesa idejas, tik labas un reizē peļņu nesošas? Patiesībā ir pat vairāki veidi, kā bizness var sākties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.