Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 24.04.2019
pirmā alga | bankas konts | maksājumu karte

Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

Vasara jauniešiem ir ne tikai atpūtas laiks, bet arī iespēja iegūt darba pieredzi, kā arī sakrāt naudu sev ilgi kārotām lietām. Lai jauniešiem būtu vieglāk atrast darbu brīvlaikā un samazināt birokrātiskās formalitātes, esam apkopojuši svarīgāko par vasaras darbu.

Darba iegūšanas process

Nereti jaunieši darbu vasarā iegūst pateicoties saviem vecākiem, kuri saviem bērniem sarunā vasaras darbu ar saviem draugiem vai paziņām. Tāds variants tiešām ir visai ērts un, iespējams, pat garantē to, ka darba devēja attieksme būs saprotoša, ja no sākuma jaunajam darbiniekam neklāsies tik gludu kā gribētos. Tiesa, te ir arī mīnusi, piemēram, daudz mazāk iespēju izvēlēties, ko tieši strādāt.

Par skolēnu nodarbinātību vasarā rūpējas arī lielākās pašvaldības. Piemēram, Rīgas, Liepājas, Rēzeknes un citu pilsētu portālos un medijos šim nolūkam ir paredzētas atsevišķas sadaļas un raksti. Tāpat vasaras darba meklējumos kā ierasts palīdzēs specializētie portāli: cv.lv, cvonline.lv un cīti.

Tiem jauniešiem vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kam vecāki nav sarūpējuši vietu un kam patīk lielāka izvēle ir lielisks veids, kā iegūt darbu uz vienu vasaras mēnesi, piedaloties Nodarbinātības valsts aģentūras rīkotajos pasākumos. Tiesa, jāpatur prātā, ka šim NVA piedāvājuma var pieteikties tikai tie skolēni, kas mācās un turpinās mācības vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs arī nākamajā mācību gadā.

Lai reģistrētos pasākumam, izpildi tikai pāris soļus:

 • Reģistrējies Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā, izvēloties valsts reģionu, kurā gribi strādāt
 • Sagaidi apstiprinājumu no NVA ar Tev piedāvātajām vakancēm.
 • Dodies uz savu Nodarbinātības valsts aģentūras filiāli, ņemot līdzi pasi vai ID karti, CV un ārsta izziņu par medicīnisko apskati.

NVA norāda, ka elektroniski reģistrēties pasākumam skolēni varēsб sākot ar 2019. gada maiju. Tomēr jāatceras, ka skolēna reģistrācija vēl negarantē iesaisti pasākumā, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, un iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka reģistrēto skolēnu daudzums pārsniedz piedāvāto darba vietu skaitu.

Vasaras darba ieguvumi

Protams, vasaras darbs ir ļoti laba iespēja nopelnīt naudu, kuru varēs iztērēt “tikai un vienīgi sev”. Tas ir arī savdabīgs tests, kas ļauj pārbaudīt, vai (un cik lielā mērā) jaunietis ir gatavs atbildībai un jaunajam grafikam. Visbeidzot, kādam noteikti izdosies iekārtoties tieši tajā vietā, kur skolēns vēlētos strādāt studiju laikā vai pat profesijas iegūšanas. Un šī neliela pieredze var palīdzēt saprast, vai sapņu darbs tiešām saista.

Jaunietis vecumā no 15 līdz 18 gadiem vasarā var strādāt ne ilgāk kā septiņas stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā. Nostrādājot pilnu darba laiku visu mēnesi, jaunietis iegūst darba algu vismaz minimālās darba samaksas apmērā (kas šobrīd ir 430 eiro “uz papīra”), kā arī apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darba vidē un apmaksātas obligātās veselības pārbaudes, ja tādas ir nepieciešamas.

Skolēns jau pirms reģistrācijas pasākumā var vienoties ar konkrētu darba devēju par darba vietu un laiku. Ja skolēns nav vienojies ne ar vienu darba devēju, tad pieteikuma reģistrācijas secībā saņems informāciju telefoniski vai e-pasta starpniecību par iespēju piedalīties konkursā uz brīvajām darba vietām.

Darba alga jaunieša kontā

Pēc būtības skolēnu vasaras darbs ne ar ko neatšķiras no “īsta” darba. Piemēram, darba algu par vasaras mēnesī paveikto tiek izmaksāta absolūti legāli un, lai to saņemtu, jaunietim ir nepieciešams bankas konts. Ja skolēns ir jaunāks par 16 gadiem, SEB bankas kontu savam bērnam jāizveido būs vienam no vecākiem, ņemot līdzi savu pasi, bērna dzimšanas apliecību un pasi, bet, ja skolēns jau ir sasniedzis 16 gadu robežu, viņš bankas kontu var izveidot bez vecāku klātbūtnes, ņemot līdzi savus personu apliecinošos dokumentus.

Svarīga informācija vecākiem!

Viens no skolēna (līdz 19 gadu vecumam) vecākiem, jaunietim strādājot vasaras mēnešos, turpina saņemt atvieglojumu par apgādībā esošu personu 200 EUR apmērā, bet jaunietim, strādājot vasaras darbu, tiek piemērots Valsts ieņēmuma dienesta noteiktais neapliekamais minimums mēnesī.

Vairāk par darba iespējām vasarā Tu vari uzzināt Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā.

Elēna Rācenāja,
Biznesa augstskolas “Turība” studente

Bērna nauda kartē – drošāk, ērtāk un par brīvu

Ar komplektu junioriem bankas kartes izmantošana, mobilā lietotne un pārskaitījumi bez mēneša maksas.


 • Bērni un nauda - 31.05.2017

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Klāt skolēnu brīvdienas, kad bērni kļūst aktīvāki un neatkarīgāki. Tas ir īstais brīdis, lai attīstītu prasmes patstāvīgi rīkoties ar naudu, piemēram, norēķinoties maksājumu karti. Tādējādi arī vecākiem nav jāuztraucas, ka bērns nēsā līdzi skaidru naudu, ko var nozagt vai pazaudēt.

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 22.02.2018

  Kabatas nauda bērnam – maksājumu kartē

  Kabatas nauda bērnam – maksājumu kartē

  Vēl nesenā pagātnē nauda bērna ikdienas izdevumiem asociējās ar pilnām kabatām monētu. 

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.