Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 24.04.2019
pirmā alga | bankas konts | maksājumu karte

Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

Vasara jauniešiem ir ne tikai atpūtas laiks, bet arī iespēja iegūt darba pieredzi un sakrāt naudu kādām ilgi kārotām lietām. Lai jauniešiem būtu vieglāk atrast darbu brīvlaikā un samazinātu birokrātiskās formalitātes, esam apkopojuši svarīgāko informāciju par vasaras darbu.

Darba iegūšanas process

Nereti jaunieši darbu vasarā iegūst ar vecāku starpniecību, kuri saviem bērniem sarunā vasaras darbu pie saviem draugiem vai paziņām. Tāds variants tiešām ir visai ērts un, iespējams, pat garantē saprotošu darba devēja attieksmi, ja sākumā jaunajam darbiniekam neklāsies tik gludi kā gribētos. Tiesa, te ir arī mīnusi, piemēram, pastāv daudz mazāk iespēju izvēlēties, ko tieši strādāt.

Par skolēnu nodarbinātību vasarā rūpējas arī lielākās pašvaldības. Piemēram, Rīgas, Liepājas, Rēzeknes un citu pilsētu portālos un medijos šim nolūkam ir paredzētas atsevišķas sadaļas un raksti. Tāpat vasaras darba meklējumos kā ierasts palīdzēs specializētie portāli: cv.lv, cvonline.lv un citi.

Tiem jauniešiem vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kuriem vecāki nav sarūpējuši vietu un kam patīk lielāka izvēle, lielisks veids, kā iegūt darbu uz vienu vasaras mēnesi, ir piedalīties Nodarbinātības valsts aģentūras rīkotajos pasākumosTiesa, jāpatur prātā, ka šim NVA piedāvājumam var pieteikties tikai tie skolēni, kuri mācās un turpinās mācības vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs arī nākamajā mācību gadā.

Konts, karte un neierobežoti pārskaitījumi

Īpašais juniora komplekts Jūsu bērna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē.

Lai reģistrētos pasākumam, jāveic tikai pāris soļi:

 • Reģistrējies Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā, izvēloties valsts reģionu, kurā vēlies strādāt;
 • Sagaidi apstiprinājumu no NVA ar Tev piedāvātajām vakancēm;
 • Dodies uz savu Nodarbinātības valsts aģentūras filiāli, ņemot līdzi pasi vai ID karti, CV un ārsta izziņu par medicīnisko apskati.

NVA norāda, ka elektroniski reģistrēties pasākumam skolēni varēs, sākot ar 2019. gada maiju. Tomēr jāatceras, ka skolēna reģistrācija vēl negarantē iesaisti pasākumā, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots un iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka reģistrēto skolēnu skaits pārsniedz piedāvāto darba vietu daudzumu.

Vasaras darba ieguvumi

NVA norāda, ka elektroniski reģistrēties pasākumam skolēni varēs, sākot ar 2019. gada maiju. Tomēr jāatceras, ka skolēna reģistrācija vēl negarantē iesaisti pasākumā, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots un iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka reģistrēto skolēnu skaits pārsniedz piedāvāto darba vietu daudzumu.

Jaunietis vecumā no 15 līdz 18 gadiem vasarā drīkst strādāt ne ilgāk par septiņām stundām dienā un ne vairāk par 35 stundām nedēļā. Nostrādājot pilnu darba laiku visu mēnesi, jaunietis iegūst darba algu vismaz minimālās darba samaksas apmērā (kas šobrīd ir 430 eiro “uz papīra”), kā arī apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darba vidē un apmaksātas obligātās veselības pārbaudes, ja tādas ir nepieciešamas.

Skolēns jau pirms reģistrācijas pasākumam var vienoties ar konkrētu darba devēju par darba vietu un laiku. Ja skolēns nav vienojies ne ar vienu darba devēju, tad viņš pieteikumu reģistrācijas secībā saņems informāciju telefoniski vai e-pasta starpniecību par iespēju piedalīties konkursā uz brīvajām darba vietām.

Darba alga jaunieša kontā

Pēc būtības skolēnu vasaras darbs ne ar ko neatšķiras no “īsta” darba. Piemēram, darba alga par vasaras mēnesī paveikto tiek izmaksāta absolūti legāli, un, lai to saņemtu, jaunietim ir nepieciešams bankas konts. Ja skolēns ir jaunāks par 16 gadiem, SEB bankas kontu savam bērnam jāizveido vienam no vecākiem, ņemot līdzi savu pasi, bērna dzimšanas apliecību un pasi, bet, ja skolēns jau ir sasniedzis 16 gadu vecumu, viņš var izveidot bankas kontu bez vecāku klātbūtnes, uzrādot savus personu apliecinošos dokumentus.

Svarīga informācija vecākiem!

Viens no skolēna (līdz 19 gadu vecumam) vecākiem, jaunietim strādājot vasaras mēnešos, turpina saņemt atvieglojumu par apgādībā esošu personu 200 EUR apmērā, bet jaunietim, strādājot vasaras darbu, tiek piemērots Valsts ieņēmuma dienesta noteiktais neapliekamais minimums mēnesī.

Vairāk par darba iespējām vasarā Tu vari uzzināt Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā.

Elēna Rācenāja,
Biznesa augstskolas “Turība” studente

Konts, karte un neierobežoti pārskaitījumi

Īpašais juniora komplekts Jūsu bērna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē.


 • Bērni un nauda - 31.05.2017

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Klāt skolēnu brīvdienas, kad bērni kļūst aktīvāki un neatkarīgāki. Tas ir īstais brīdis, lai attīstītu prasmes patstāvīgi rīkoties ar naudu, piemēram, norēķinoties maksājumu karti. Tādējādi arī vecākiem nav jāuztraucas, ka bērns nēsā līdzi skaidru naudu, ko var nozagt vai pazaudēt.

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 22.02.2018

  Kabatas nauda bērnam – maksājumu kartē

  Kabatas nauda bērnam – maksājumu kartē

  Vēl nesenā pagātnē nauda bērna ikdienas izdevumiem asociējās ar pilnām kabatām monētu. 

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.