Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 10.02.2016
Maksājumu kartes | nauda

Skaidras naudas sūrais liktenis

Cik cilvēku, tik ieradumu. Dažkārt šos ieradumus vērts pārskatīt un, iespējams, mainīt. Piemēram, vai skaidras naudas nēsāšana makā ir drošs risinājums ikdienai?

Skaidru naudu nenoliedzami ir patīkami turēt rokās – tas psiholoģiski sniedz komforta sajūtu, ka nauda pieder tieši man. Tomēr dažās dzīves situācijās nauda kontā jeb, kā mēs ikdienā sakām, – kartē tomēr ir labāks risinājums. Piedāvājam dažus iespējamus scenārijus.

Labs ķēriens garnadzim

Zane ik dienu pārvietojas ar sabiedrisko transportu vienā no populārākajiem maršrutiem, tāpēc autobusi bieži ir pārpildīti. Kādu dienu jau pēc izkāpšanas viņa secināja, ka no somiņas pazudis naudas maks. Pašu garnadzi Zane neredzēja, tāpēc policijā viņu brīdināja, ka ir diezgan maz cerību maku, un jo īpaši tajā turēto naudu, kādreiz atgūt.

Skaidra nauda nozagtā makā ir neatgriezenisks zaudējums. Tas var būt īpaši sāpīgi, ja šī nauda tika glabāta kādam sen iecerētam pirkumam vai dāvanai. Turpretī maksājumu karti bez PIN koda pirkumiem veikalā izmantot nav iespējams. Ja arī kādā interneta veikalā ar to vēl var norēķināties, diezin vai garnadzis to pagūs, jo kartes īpašnieks, izmantojot telefonbanku, jau būs operatīvi karti bloķējis.

Pensija drošībā

Olafs katru mēnesi pensijas dienā dodas uz bankomātu. Viņš izņem visu tikko pārskaitīto pensiju un glabā to mājās. Viņam ir divi maki – lielais un mazais. Mazo viņš nēsā līdzi ikdienā, ieliekot tajā naudu no lielā maka tikai tik, cik vajag konkrētās dienas vajadzībām. Viņam tā ir drošāk. Bet kādu dienu, kad Olafs ciemojās pie bērniem, viņam piezvanīja, ka kaimiņa dzīvoklī izcēlies ugunsgrēks un tas nopietni skāris arī Olafa mājokli...

Glabājot naudu kontā, ir krietni ērtāk norēķināties veikalā par ikdienas pirkumiem. Arī rēķinus maksāt skaidrā naudā nav izdevīgi, jo parasti katram šādam darījumam tiek ieturēta komisijas maksa. Vecākās paaudzes cilvēkiem internetbankas apgūšanā noteikti var palīdzēt bērni vai mazbērni. Par daudziem rēķiniem var vispār nedomāt, aktivizējot rēķinu automātisku apmaksu savā bankā. Latvenergo, Lattelecom un mobilo operatoru rēķinus bez komisijas maksas var samaksāt arī SEB bankomātos. Tomēr rēķinu saņemšana nav pats nepatīkamākais brīdis mūsu dzīvē, lai arī, kādreiz jokojot, mēdzam tā teikt.  

Nepārvaramā vājība

Anda katru sestdienu iet iepirkties uz Vidzemes tirgu. Nereti viņa ielūkojas arī turpat esošajā krāmu tirdziņā, un šoreiz nebija iespējams atturēties no māla šķīvju valdzinājuma. Prieks par jaunieguvumu pamodināja azartu. Tā sauktais vintāžs ir Andas vājība. Tā nemanot līdz pēdējam centam pazuda 50 eiro, kas tobrīd atradās makā, lai gan tas bija viss konkrētās nedēļas nogales budžets, vairāk viņa nevarēja atļauties tērēt.

Tirgus nu reiz ir tā vieta, kur ne visi tirgotāji pieņem maksājumu kartes, tāpēc, ja vēlaties ko iegādāties, jābūt līdzi skaidrai naudai. Tomēr, ja nekritiski paņemsiet līdzi uz tirgu vairāk, nekā plānojat iztērēt, jūs riskējat to izdot par lietām, ko nemaz negrasījāties pirkt. Vislabākais risinājums, dodoties iepirkties tur, kur maksājumu kartes nepieņem, paņemt līdzi tikai tik daudz skaidras naudas, cik esat plānojuši vai varat atļauties tērēt, un ne centa vairāk. Savukārt, ja kāda tikko ieraudzīta lieta pēkšņi šķiet tik vilinoša, gājiens līdz tuvākajam bankomātam, iespējams, būs lieliska pastaiga, lai izvēdinātu galvu un trīsreiz pārdomātu šī pirkuma nepieciešamību. Iemesls lēmumu mainīšanai var būt arī sava konta bilances apskate bankomātā, kas atgādinās, ka neparedzētiem pirkumiem šis nav īstais brīdis.

Bonusi par karšu lietošanu

Aldis novērtēja iespēju iepirkties internetā pēc tam, kad nopirka biļeti uz Tallinu autoostas kasē, samaksājot par to 36 eiro skaidrā naudā. Dažas dienas vēlāk viņš ieraudzīja akcijas biļešu piedāvājumu par 17 eiro, iegādājoties tās internetā.

Drošība un prātīgi paradumi naudas tērēšanā nav vienīgais ieguvums naudas turēšanai kontā un elektronisku maksājumu veikšanai. Tie ir arī dažādi bonusi, piemēram, atlaides tirdzniecības vietās, lietojot atsevišķas maksājumu kartes. Ir iespēja pelnīt arī punktus kādam citam pirkumam, piemēram, aviobiļetei. Laicīgi pērkot aviobiļetes un autobusa biļetes internetā, bieži vien tās ir pieejamas daudz lētāk.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Saistīti raksti

 
 • Bankas kartes - 29.01.2016

  Maksājumi ar karti palīdz ietaupīt laiku

  Maksājumi ar karti palīdz ietaupīt laiku

  Dzīves temps nepārtraukti paātrinās, tāpēc laiks kļūst par arvien lielāku vērtību. Cilvēki vēlas ātru rezultātu vienmēr, arī iepērkoties, un neviens vairs negrib pavadīt liekas minūtes veikala rindā. Ietaupīt laiku dažreiz palīdz pāris vienkārši lēmumi.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 12.09.2018

  Maksājumu kartes – veselībai drošāks norēķinu līdzeklis

  Maksājumu kartes – veselībai drošāks norēķinu līdzeklis

  Uz banknotēm baktēriju ir 9 reizes vairāk nekā uz maksājumu kartēm. To apstiprināja SEB bankas iniciētais un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR veiktais eksperiments.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.