Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 19.11.2014
jauniešiem | studijas

Par kuriem finanšu aspektiem atcerēties, studējot ārzemēs

Par kuriem finanšu aspektiem atcerēties, studējot ārzemēs

Daudzi studenti daļu studiju laika pavada ārzemēs. Iegūtā pieredze ir neapšaubāmi tā vērta, taču līdzās citiem sagatavošanās darbiem, jāņem vērā arī daži ar bankas norēķinu kartēm un maksājumiem internetā saistīti apstākļi.

Lai gan Eiropas Savienībā ir 28 dalībvalstis un daudzās no tām tiek izmantots eiro, banku noteikumi un nepieciešamie dokumenti citās valstīs var atšķirties no noteikumiem Latvijā.

Tādēļ pirms došanās studēt uz ārzemēm būtu svarīgi noskaidrot, kādi ir konkrētās valsts banku noteikumi, lai pēc iespējas izvairītos no iespējamiem sarežģījumiem, uzsākot dzīvi citā valstī.

Pietiekami ietaupījumi

Dodoties uz ārzemēm, ieteicams, lai jums būtu pietiekami lieli ietaupījumi, lai varētu pirmos mēnešus pavadīt bez raizēm. Tādējādi jūs nodrošināsieties pret situācijām, kad pēkšņi vajadzīga nauda, un varēsiet labāk pielāgoties jaunajai studenta dzīvei.

Kādu bankas karti izmantosiet

Padomājiet, kādu bankas karti jūs izmantosiet – vai izvēlēsieties turpināt lietot savu Latvijas bankas karti  vai varbūt vēlēsieties atvērt jaunu kontu ārvalstu bankā. Pirmajā gadījumā jums jānoskaidro, vai konkrētajā valstī jūsu karti pieņems. Piemēram, lielākajā daļā valstu tiek pieņemtas Maestro un Mastercard kartes, taču, izmantojot Visa karti, daudz kur var rasties sarežģījumi.

Bankas prasības konta atvēršanai

Ja vēlaties sākt sadarbību ar kādu ārvalstu banku, noskaidrojiet, kādas ir bankas prasības konta atvēršanai. Bieži vien jaunajā valstī ir vajadzīgs konta izraksts vai pat ieteikuma vēstule no jūsu esošās bankas, tāpēc šāds dokuments būtu jāsagatavo pirms došanās uz ārzemēm. Tādējādi būs mazāk problēmu, jo nepieciešamie dokumenti jums jau būs.

Bankas kartes limiti

Pārbaudiet visus bankas kartes limitus un pielāgojiet tos savām aktuālajām vajadzībām. Limiti ir piemēroti summas ierobežojumiem, izņemot skaidru naudu, veicot maksājumus ar karti vai bankas pārskaitījumus. Limitus varat pārbaudīt internetbankā vai vaicāt savas esošās bankas darbiniekam.

Kartes izmantošanas tiesības

Pārbaudiet, kādas ir kartes izmantošanas tiesības, jo var gadīties, ka karti nevar izmantot ārzemēs vai pirkumiem internetā. To jūs ērti varat pārbaudīt savā internetbankā vai filiālē ar bankas darbinieka palīdzību. Daudzas debetkartes nav paredzētas maksājumu veikšanai internetā. Tāpēc ieteicams izvēlēties debetkarti ar kredītkartes priekšrocībām, proti, karti, ar kuru var norēķināties internetā vai, piemēram, noīrēt automašīnu.

Kur jādodas un kas jādara, ja...

Tā kā cilvēki ārzemēs runā svešvalodās un birokrātijas sistēmas atšķiras, ieteicams jau iepriekš noskaidrot, kur jādodas un kas jādara, ja jūsu bankas karte ir nozagta vai nozaudēta. Atcerieties, ka pirmām kārtām tas nekavējoties jāpaziņo bankai. Citā valstī visērtāk un visātrāk būs piezvanīt uz banku. Pēc jūsu paziņojuma karte tiks bloķēta, lai nodrošinātos pret iespēju, ka to varētu izmantot trešās personas.

Bankas pakalpojumu cenas

Pirms došanās uz ārzemēm, noskaidrojiet, kāda būs maksa par skaidras naudas izņemšanu bankomātos un par bankas pārskaitījumiem. Parasti šī maksa, izmantojot kontu vietējā bankā, būs zemāka nekā izmantojot ārzemju bankas karti. Tāpēc ir vērts apsvērt iespēju atvērt kontu arī valstī, kurā plānojat uzturēties ilgāk.

Naudas pārskaitījumi starp dažādām bankām

Ja jūs saņemat finansiālu atbalstu no vecākiem, visizdevīgāk, ja būsiet vienas bankas klienti. Naudas pārskaitījumi starp dažādām bankām var ilgt vairākas dienas, savukārt vienas bankas ietvaros no konta uz kontu pārskaitījums notiek daudz ātrāk. Ārkārtas situācijā nozīme var būt katrai stundai.

Studēšana ārzemēs neapšaubāmi paplašinās jūsu redzesloku un sniegs jaunu pieredzi. Lai šī pieredze būtu pēc iespējas pozitīvāka, iesakām pirms došanās uz ārzemēm rūpīgi pārdomāt visus finanšu aspektus. Plašāku informāciju meklējiet banku mājaslapās un droši uzdodiet jautājumus bankas darbiniekiem!

Geters Orusalu (Getter Orusalu)
Žurnāliste

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.