Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 29.01.2016
nauda | kredīts | karte

Maksājumi ar karti palīdz ietaupīt laiku

Maksājumi ar karti palīdz ietaupīt laiku

Dzīves temps nepārtraukti paātrinās, tāpēc laiks kļūst par arvien lielāku vērtību. Cilvēki vēlas ātru rezultātu vienmēr, arī iepērkoties, un neviens vairs negrib pavadīt liekas minūtes veikala rindā. Ietaupīt laiku dažreiz palīdz pāris vienkārši lēmumi.

Rīdziniece Laura atzīst, ka nejūtas priecīga, redzot, ka rindā pie kases pirms viņas stāvošie sāk savā makā meklēt skaidru naudu. Kā joko pati sieviete, kad rindā ir vairāki tādi, pat saldējums paspēj izkust, gaidot iespēju norēķināties. Vēl sliktāk ir, ja aukstā laikā pie kases gaida mazā meitiņa, sakarstot un riskējot tikt pie iesnām vai kā nopietnāka.

Skaidra nauda neparedzētiem gadījumiem

“Atceros situāciju, kad vienam vīrietim pie kases no maka izkrita visas monētas, tāpēc nācās gandrīz vai pašu kases aparātu pārcelt, kamēr viņš savāca vajadzīgo summu. Viss kases darbs bija izjaukts, rinda kļuva arvien garāka, bet cilvēki – nepacietīgāki. Dzirdot vārdus “pameklējiet precīzāk” vai “vēl viens eiro trūkst”, saprotu, ka veikalā nāksies pavadīt ilgāku laiku. Man tas šķiet pārāk nogurdinoši. Man makā skaidra nauda ir tikai neparedzētiem gadījumiem”, stāsta Laura.

Pēc Lauras domām, maksāt ar karti ir ātrāk un ērtāk. Viņa aicina iedomāties, kā tiktu ietaupīts laiks, ja vienu dienu visi lietotu tikai kartes. “Norēķinoties ar karti, varam uzreiz ievietot to karšu terminālī un mierīgi likt preces maisos, uzreiz pēc tam ievadot kartes kodu. Savukārt skaidru naudu gan pircējs, gan pārdevējs skaita pirms un pēc pirkuma veikšanas, turklāt tā vēl jāšķiro banknotēs un monētās”, skaidro rīdziniece.

Kā mainījās pirkšanas ieradumi pēc eiro ieviešanas

Speciālisti apgalvo, ka latvieši, salīdzinot ar kaimiņiem igauņiem mazliet biežāk izņem skaidru naudu no konta un apmaksā pirkumus ar to. Tiesa gan, situācija pakāpeniski mainās visās Baltijas valstīs – ik gadu ar kartēm veikto norēķinu skaits pieaug vidēji par 12-13 procentiem.

„Visās trīs Baltijas valstīs eiro ieviešana ir veicinājusi karšu norēķinu popularitātes palielināšanos. Jaunas valūtas ieviešana bija viens no impulsiem, kas sekmēja, lai arvien lielāks cilvēku skaits norēķinātos ar karti par ikdienas pirkumiem. Mēs atceramies, ka pirmajās divās nedēļās pēc eiro ieviešanas, kad maksāt par pirkumiem varēja divās valūtās, pie kasēm veidojās pamatīgas rindas, īpaši tiem, kas maksāja skaidrā naudā. Līdz ar to, lai izvairītos no rindām, cilvēki arvien biežāk izvēlējās izmantot karti, un ir sajūta, ka tāds norēķinu veids tiešām ir ērtāks,” skaidro SEB bankas ekonomists Edmunds Rudzītis.

Pēc speciālistu vārdiem, makā vērts turēt skaidru naudu tikai neparedzētiem gadījumiem. Ik pa laikam gadās situācijas, kad skaidra nauda ir vienīgais iespējamais norēķinu veids, tāpēc ar nelielu summu kabatā jūs varēsiet justies mierīgāk. Tomēr lielākoties norēķināties ar maksājumu karti ir ātrāk un vienkāršāk. Mūsdienīgi karšu termināli ļauj norēķināties par pirkumu 8-12 sekunžu laikā.

maksājumi ar karti

Kā kontrolēt tēriņus

Pastāv viedoklis, ka, norēķinoties ar maksājumu karti, ir grūtāk kontrolēt savus izdevumus, jo maksājot par preci skaidrā naudā, ir vieglāk apzināties, cik lielu summu mēs atdodam. Taču tagad, kad internetbankā ir tik viegli apskatīties konta atlikumu vai visu darījumu sarakstu, norēķināties ar karti kļūst arvien ērtāk un izdevumi vieglāk kontrolējami.

Turklāt, vēloties nepārtraukti sekot līdzi saviem ieņēmumiem un izdevumiem, iespējams pieslēgt SMS banku un regulāri saņemt īsziņas par konta atlikumu.

Jānis Meistars,
žurnālists
 

Saistīti raksti

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.