Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 28.12.2019
maksājumi | iepirkšanās

Bezkontakta kartes ir desmitgades lielākā inovācija

Bezkontakta kartes ir desmitgades lielākā inovācija Foto: Dieter de Vroomen on Unsplash

Bezkontakta kartes ir būtisks tehnoloģisks izrāviens, kas apvieno maksājumu ērtību, ātrumu un drošību. Bezkontakta tehnoloģijas ieviešana bija atbilde uz pircēju un tirgotāju vajadzību padarīt maksājumus neredzamākus un ērtākus, neaizmirstot arī par drošību.

Tagad bezkontakta kartes lietotāja rokās ir “vadības pults”, jo katrs pats var izvēlēties, kā to izmantot, – ieslēgt vai izslēgt šo funkciju, kā arī izlemt, vai atstāt drošības limitu 50 eiro apmērā, vai samazināt to.

Tādējādi katram kartes lietotājam ir iespēja pārvaldīt riskus, kas varētu rasties saistībā ar nesankcionētu kartes lietošanu līdz ar ērtību, ko visām iesaistītajām pusēm sniedz bezkontakta norēķinu tehnoloģijas.

Pirmās bezkontakta kartes tika ieviestas jau 2003. gadā, bet plašāku popularitāti ir ieguvušas kopš 2013. gada, attīstoties karšu pieņemšanas infrastruktūrai. Lai arī maksājumu karšu dzimtene ir ASV, bezkontakta kartes kļuva populāras tieši Eiropā. Jaunas tehnoloģijas ieviešanai ir nepieciešama gan karšu izsniedzēju, gan tirgotāju un lietotāju uzticība. Bezkontakta karšu izsniedzēji sākotnēji, kamēr nebija pietiekama karšu pieņemšanas iekārtu pārklājuma, nevēlējās ieguldīt NFC (near field communication) tehnoloģijas bezkontakta kartēs. Savukārt tirgotāji nevēlējas ieguldīt bezkontakta pieņemšanas ierīču tehnoloģijās, kamēr apgrozībā nebija ievērojama skaita bezkontakta karšu.

Mastercard un Finanšu nozares asociācijas pētījums liecina, ka gandrīz pusei (51%) Latvijas iedzīvotāju ir bezkontakta kartes, valstī kopumā ir izsniegts jau vairāk nekā 800 000 bezkontakta karšu.

Šīs tehnoloģijas ieviešanas pirmrindnieces ir Polija, Slovākija un Lielbritānija. Piemēram, 10 gadu laikā, kopš ieviesta bezkontakta tehnoloģija, ir izsniegts vairāk nekā 40 miljonu bezkontakta karšu, sasniedzot rekordaugstu rādītāju – saskaņā ar Polijas Centrālās bankas statistiku par 2018. gada 3. ceturksni 83% visu maksājumu karšu ir aprīkotas ar šo funkciju. Eiropas Centrālās bankas pētījums liecina, ka bezkontakta kartes ir populāras arī Francijā, Spānijā un Čehijā. Klientu un tirgotāju pieprasījums un infrastruktūras gatavība padara bezkontakta maksājumu par jaunu maksājumu normu.

Pamatojums meklējams maksājumu karšu vēsturē

Maksājumu karšu vēsture aizsākās reizē ar kredītkartēm. Pirmās maksājumu kartes, kas tika ieviestas 1946. gadā, bija no kartona. Vēlāk ieviesa plastikāta kartes, kas bija līdzīgas mūsdienu veikalu lojalitātes kartēm, kur šī pati informācija tika iestrādāta magnētiskajā lentē, kuru varēja nolasīt tikai iekārtas. Augot karšu lietotāju skaitam, kartes nonāca krāpnieku uzmanības lokā, un šis faktors veicināja karšu industrijas attīstītību un karšu maksājumu tehnoloģijas pilnveidošanu, jo radās nepieciešamība vienmēr būtu soli priekšā krāpnieciskajām shēmām. Kartes ar magnētisko lenti ar pieņemamiem sistēmas riskiem un patērētāju aizsardzību Eiropā izdzīvoja līdz pat 2002. gadam, kad masveidā tika ieviestas viedkartes.

Baltijas valstis vienas no pirmajām Eiropā piedāvāja šīs kartes klientiem. Viedkartei bija jauns drošības līmenis – karte vairs nebija tikai informācijas sniedzēja, bet klienta rokās kļuva par informācijas apstiprinātāju.

Kartes un maksājumu drošība ietver labākās prakses, standartu un drošības procedūras ar skaidriem noteikumiem, kas ir veidojušies vairāk nekā 40 gadu garumā un joprojām tiek uzlaboti un uzraudzīti. Par to rūpējas lielākās karšu organizācijas, finanšu institūcijas un ražotāji. Karšu maksājumu sistēma novērš iespēju kopēt viedkartes, tostarp arī bezkontakta tehnoloģijas.

Kā notiek bezkontakta kartes darījums

 1. Veikala norēķinu sistēma ievada bankas POS terminālī pirkuma summu, un pircējs pietuvina tam bezkontakta karti līdz 4 cm attālumam.
 2. Uz karti tiek nosūtīta informācija par pirkuma summu.
 3. Karte pārbauda pirkuma summu un pircējam pieejamo tiešsaistes limitu.
 4. Ja darījums tiek apstiprināts kartē, tā nosūta uz termināli pirkuma apstiprinājumu un to apstiprinošu kriptogrammu.
 5. Kartes dators ģenerē kriptogrāfisku sertifikātu, ar kuru terminālis, izmantojot Mastercard un Visa izsniegtās publiskās atslēgas, var pārliecināties, vai karte nav viltota.
 6. Autorizācijas pieprasījums ar kartes ģenerēto kriptogrammu, kas tiek izveidota tieši šim darījumam, iekļaujot darījuma summu, no pieņēmējbankas tiek nosūtīts uz izdevējbanku, kas lemj par maksājuma autorizāciju.
 7. Izdevējbanka pārbauda kartes parakstītos autorizācijas datus un, ja tie ir korekti un klientam ir pieejams prasītais naudas atlikums, apstiprina maksājumu un nosūta atbildi uz termināli.
 8. Terminālis izdrukā pircējam darījumu apliecinošu čeku un pieņēmējbanka saglabā apstiprināto darījumu savās sistēmās.
 9. Dienas beigās pieņēmējbanka sadala darījumus pa izdevējbankām un nosūta tos apmaksai, izmantojot gan vietējās (Worldline), gan starptautiskās (Mastercard un Visa) maksājumu sistēmas.

Kartes lietotājs ir noteicējs

Bezkontakta karte saglabā viedkartes tehnoloģisko drošību, sniedz klientam fundamentālu ērtību, nodrošinot bankas atbalstu kartes nozaudēšanas gadījumā un iespēju atgūt zaudēto naudu. Tas pat nav salīdzināms ar neērtībām, ko rada skaidras naudas nozaudēšana. Klientam ir dota arī iespēja aizsargāt sevi – izvēlēties, vai, kā, un kad izmantot bezkontakta maksājumus, noteikt bezkontakta maksājuma limitu un sev piemērotāko kartes lietošanas un maksājumu uzraudzības veidu, piemēram, automātiskas SMS vai aplikācijas paziņojumus par maksājumiem.

Ko varam gaidīt nākotnē

Maksājumu karte ir stabils maksāšanas rīks ar pilnvērtīgi pieejamu infrastruktūru, un arī tuvākajā laikā tā nekur nepazudīs. Sekojot patērētāju vajadzībām un uzlabojot viņu kopējo pieredzi, nākotnē maksājumi tiks padarīti pircējiem vēl draudzīgāki, ātrāki, personalizētāki un vienkāršāki. Kļūs aizvien aktuālāki arī maksājumi ar viedtālruņiem vai citām valkājamām NFC tehnoloģijām. Šo tendenci var vērot attīstāmies ASV un arī Eiropā, piemēram, "Amazon Go" un "Barclays Grab+Go" jau tagad piedāvā klientiem ar inovatīvas iepirkšanās tehnoloģijas palīdzību norēķināties preces izvēles brīdī, nevis stāvēt rindā pie kases. Tuvākajos gados tirdzniecības vides digitalizācija turpināsies, pārejot no "check-out" uz caurskatāmu "check-in" principu – maksājums veikalā, kā iepriekš minēts, notiks jau preces izvēles brīdī, proti, pircējiem, lai norēķinātos par pirkumu, nebūs jāstāv rindā pie kases vai jādodas uz pašapkalpošanās kasēm.

Jauno tehnoloģiju ieviešana ir veiksmīga tikai tad, ja visas puses novērtē to priekšrocības un neatkarīgi no pieejamajiem tehniskajiem risinājumiem ir gatavas ieguldīt tajās. Mūs kā pircējus noteikti gaida pavisam jauna un interesanta iepirkšanās pieredze.

Zanda Brīvule-Jansone,
Worldline Baltics vadītāja

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 

 • Bankas kartes - 20.09.2016

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Bezkontakta maksājumu kartes no tradicionālajām atšķir iespēja ātri un ērti norēķināties par nelieliem pirkumiem, neievietojot karti terminālā un neievadot PIN kodu. Tiek prognozēts, ka līdz 2020. gadam lielākā daļa karšu būs ar bezkontakta funkciju.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 28.12.2019

  6 mīti par bezkontakta maksājumiem

  6 mīti par bezkontakta maksājumiem

  Lai arī bezkontakta maksājumi ir tikpat droši kā ar PIN kodu aizsargātie, sabiedrībā par tiem joprojām pastāv dažādi aizspriedumi. Kā ir patiesībā? Mastercard sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju un banku speciālistiem ir apkopojusi un atspēko mītus par bezkontakta kartēm.

  Lasīt vairāk


 • Mastercard norēķinu karte

  Mastercard norēķinu karte

  Ar bezkontakta karti samaksāt par pirkumiem var ātri un vienkārši – tikai pietuvinot to maksājumu terminālam. Pirkumus līdz 50 EUR iespējams apmaksāt, neievadot PIN kodu. Bezkontakta karti Jūs varat izmantot darījumiem bankomātos, kā arī pirkumiem internetā.

  Lasīt vairāk

 • Mastercard Standard kredītkarte

  Mastercard Standard kredītkarte

  Ar bezkontakta karti samaksāt par pirkumiem var ātri un vienkārši – tikai pietuvinot to maksājumu terminālam. Pirkumus līdz 50 EUR iespējams apmaksāt, neievadot PIN kodu. Bezkontakta karti Jūs varat izmantot darījumiem bankomātos, kā arī pirkumiem internētā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.