Switch to mobile version. Augšup

 • Sākumlapa
 • Bankas kartē – gan nauda, gan noslēpumi

Bankas kartes - 10.08.2015
maksājumu karte | banka

Bankas kartē – gan nauda, gan noslēpumi

Bankas kartē – gan nauda, gan noslēpumi

Gandrīz katra Latvijas iedzīvotāja naudas makā var atrast vismaz vienu maksājumu karti, dažiem divas, citiem – vēl vairāk. Ar tām ērti un droši var norēķināties ne tikai veikalā, bet arī tirgū. Tomēr reti kurš zina vai atceras, kad tās parādījās Latvijā, vai to, cik reižu dienā nopīkst maksājumu karšu lasītājs. 

SEB bankas speciālisti atklāj vēl vairākus interesantus faktus par bankas kartēm, kas mūsdienās kļuvušas par ierastu un neaizstājamu norēķinu līdzekli.

Vairāk nekā pusmiljons karšu

Savas darbības laikā SEB banka Latvijā ir izsniegusi aptuveni 570 000 maksājumu karšu. Tikai 2014. gadā vien banka izgatavojusi vairāk nekā 120 000 atjaunoto maksājumu karšu. Klientu ērtībai no pagājušā gada tiek izsniegtas jaunās Mastercard norēķinu kartes ar pagarinātu derīguma termiņu – četri gadi.

Arvien lielāku popularitāti gūst arī SEB bankas Stila karte. Pēdējā pusgada laikā ir izgatavotas 183 individuāla dizaina kartes, izmantojot fotogrāfiju no bankas attēlu kataloga, bet 240 klienti izvēlējušies fotogrāfiju no savas galerijas.

Stila karte nav vienīgā neparastā karte, ko piedāvā SEB banka. SEB banka ir pirmā un pagaidām vienīgā banka Baltijas valstīs, kas piedāvā starptautisko bezkontaktu karti „Dinamo”. Bezkontaktu nozīmē to, ka, maksājot ar šo karti, tā nav jāievieto maksājumu terminālī, kā arī nav nepieciešams ievadīt PIN kodu – pietiek vien ar pieskārienu maksājuma terminālim. Pagaidām ar šo karti iespējams norēķināties divās vietās Latvijā: „Dinamo” mājā „Arēnā Rīga”, kā arī SEB Finanšu centrā Valdlaučos. Bezkontaktu kartes pagaidām īpašu popularitāti ir guvušas ārzemēs, bet nākotnē arī Latvijā būs arvien vairāk vietu, kurās varēs norēķināties ar bezkontaktu karti.

Ik minūti – 13 maksājumi ar karti

Pārsvarā, protams, ar SEB bankas kartēm maksājumi tiek veikti klasiskajā formā, turklāt vidēji dienā tas notiek 19 000 reižu. Tas nozīmē, ka katru stundu valstī tiek veiktas 784, bet minūtē 13 maksāšanas operācijas. Tātad gada laikā kartes tiek izmantotas vairāk nekā 6,5 miljonus reižu.

Kopumā tendence ir skaidra: iedzīvotāji tā vietā, lai savā maciņā meklētu banknotes un monētas, izvēlas ērtāku risinājumu – maksājumu karti. 2014. gada beigās SEB bankā elektronisko norēķinu īpatsvars pret skaidras naudas darījumiem sasniedza 37%, savukārt Lietuvā šis rādītājs bija 34%, bet Igaunijā – jau 52%.

Liels karšu skaits neatceļ (vismaz pagaidām) nepieciešamību izmantot skaidru naudu. SEB bankas tīklā šobrīd darbojas 226 bankomāti, tostarp 61 naudas iemaksas/izmaksas bankomāts un 165 naudas izmaksas bankomāti.

Maksājumu kartes novērtē arī tirgotāji

Maksājumu karšu popularitāti nevar ignorēt arī tirgotāji. Pēdējos gados turpina pieaugt to tirdzniecības vietu skaits, kurās pircējiem tiek nodrošināta iespēja samaksāt ar karti, – iepriekšējā gada laikā SEB elektronisko norēķinu tīklam pievienojušies gandrīz 500 jauni partneri, kas savās tirdzniecības vietās klientiem nodrošina iespēju norēķināties ar maksājumu kartēm.

Patlaban SEB banka sadarbojas ar vairāk nekā 3000 tirgotājiem, nodrošinot iespēju norēķināties ar maksājumu kartēm vairāk nekā 7000 tirdzniecības vietās un uzturot aptuveni 8300 norēķinu iekārtas (POS termināļus). Loģiski, ka maksājumu karšu transakciju apjoms SEB bankas POS termināļu tīklā pērn audzis par 10%, bet apgrozījums kases sistēmās – pat par 26%, kopumā sasniedzot 1,008 miljardus eiro.

Jānis Meistars,
žurnālists


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.