Switch to mobile version. Augšup

Auto - 17.05.2018
auto līzings | ceļošana

Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

Ceļošana ar automobili sniedz brīvības izjūtu un paver iespēju mainīt plānus tikpat spēji, kā tie iešaujas prātā. Taču, lai ceļā pārsvarā būtu patīkami pārsteigumi, labāk ir sagatavoties. Lūk, daži padomi, kas aiztaupīs pārpratumus un palīdzēs aprēķināt izdevumus.

Apdrošināšana auto un braucējiem

Visiem transportlīdzekļiem, kas piedalās ceļu satiksmē, ir nepieciešama OCTA jeb transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA polise ir spēkā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Islandē.

Savukārt, dodoties uz Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Baltkrieviju, Izraēlu, Irānu, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Melnkalni, Krieviju, Tunisiju, Turciju un Ukrainu, jāiegādājas Starptautiskais apdrošināšanas līgums jeb Zaļā karte.

Ja automobilim ir KASKO jeb brīvprātīgā apdrošināšana, jāpārliecinās, vai polises noteikumi paredz darbību valstī, uz kuru dosities. Sazinieties ar apdrošinātāju!

Pilnīgai drošībai vislabāk iegādāties ceļojuma apdrošināšanas polisi, kas pasargās pēkšņas saslimšanas gadījumā vai iestājoties nelaimes gadījumam.

Ceļojot uz valstīm ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas, var būt nepieciešama vīza un pilnvara automobiļa vadīšanai, ko izsniedz līzinga kompānija. Visprecīzāko informāciju par ceļošanas noteikumiem var saņemt apmeklējamās valsts vēstniecībā Latvijā.

Izmaksas ceļā

Zemu degvielas cenu dēļ ceļošana ar auto atkal ir kļuvusi finansiāli interesanta, it īpaši, ja ceļā dodas vairāki cilvēki! Benzīns un dīzeļdegviela visās valstīs nemaksā vienādi, tomēr 2016. gada vasarā tikai dažās zemēs litra cena pārsniedz 1,35 eiro. Ja tēriņus par degvielu gribas aprēķināt precīzi, var izmantot dažādas informatīvās interneta vietnes: fuel-prices-europe.info, globalpetrolprices.com u.c.

Provizoriskai tāmei var izmantot vienkāršu formulu: sareiziniet auto vidējo degvielas patēriņu ar desmit un iegūto skaitli ar degvielas cenu – tik jums izmaksās 1000 km ceļa.

Ceļotājiem no Baltijas, kuri nav pieraduši maksāt par ceļiem, ir vērts papētīt, cik jāizdod par ātrgaitas šoseju izmantošanu. Dažās valstīs, piemēram, Austrijā, Šveicē, Ungārijā, Rumānijā ir obligāta maksa par jebkādu ceļu izmantošanu un tā var mainīties atkarībā no uzturēšanās ilguma. Precīzu maksas apjomu var noskaidrot, piemēram, mājas lapā highwaymaps.eu.

Uzmanību – zemo izmešu zonas!

Jaunums, par ko daudzi autobraucēji, iespējams, nav informēti, ir pilsētu tīrās jeb zemo izmešu zonas, kurās nav atļauts iebraukt transportlīdzekļiem ar augstiem izmešiem. Šādu zonu lietotājiem, arī ārzemniekiem, nepieciešama izmešu klasi apliecinoša uzlīme.

Pašlaik šāda uz vieglajiem pasažieru auto attiecināma sistēma darbojas Vācijā. Pārskatu par ierobežojumu statusu dažādās valstīs var atrast mājas lapā urbanaccessregulations.eu. Zemo izmešu zonā nav iespējams iebraukt nejauši – par tās sākumu liecina speciāla ceļa zīme.

Noteikumi? Jāievēro!

Godprātīgam autobraucējam šķitīs tikai pašsaprotami svešā zemē rūpīgi ievērot ātruma ierobežojumus un citas norādes, jo īpaši tāpēc, ka sods – ne tikai desmitos, bet simtos eiro – var izrādīties smags trieciens ceļojuma budžetam.

Taču ne vienmēr visu parādīs ceļa zīmes. Piemēram, dažādās valstīs var atšķirties pieļaujamā alkohola koncentrācija asinīs. Labāk to noskaidrot pirms došanās ceļā highwaymaps.eu vai tml. vietnē.

Mobilitātes garantija

Ja automobiļa apkopes tiek veiktas autorizētā servisā, uz to attiecas mobilitātes garantija, un runa nav tikai par jauniem auto! Tās uzdevums ir nodrošināt iespēju turpināt ceļu, ja automobili piemeklējusi tehniska ķibele, neradot ekstra izdevumus.

Garantijas ietvaros veic ekspresremontu, ja nepieciešams, automobili transportē uz servisu, un, kad to nav iespējams salabot ātri, piedāvā maiņas auto, cita veida transportu vai naktsmītnes.
Katra ražotāja mobilitātes garantijas noteikumi tagad ir viegli atrodami internetā, taču ir vērts tos pastudēt pirms došanās ceļā.

Auto pārbaude

Neatkarīgi no mobilitātes garantijas esamības viedi rīkojas tas stūresvīrs, kurš pirms brauciena spēkratu pārbauda servisā. Tas tāpēc, ka, pat ja nesen veikta apkope, pilnībā nevar izslēgt sīkas problēmas. Teiksim, riepa uz ceļa var būt „noķērusi” skrūvi, un spiediens samazinās tik lēni, ka ikdienas maršrutā to nepamana.

Atkarībā no tā, kur inspekciju veic, var atšķirties tajā ietvertie darbi – ar vai bez elektronikas diagnostikas – un cena. Jebkurā gadījumā servisa speciālisti pārbauda ritošās daļas un bremžu stāvokli, tehniskos šķidrumus u.c. Pārbaude ilgst vienu, pusotru stundu un maksā no 20 līdz 50 eiro.

Auto aprīkojums

Dodoties parastā braucienā, nav nepieciešams īpašs aprīkojums. Pietiks ar to, kam automobilī jābūt jebkurā gadījumā – aptieciņa, ugunsdzēšamais aparāts, avārijas trijstūris, atstarojošā veste, rezerves ritenis vai riepu remonta komplekts. Būtiski pārbaudīt, vai tas viss tiešām atrodas automobilī un ir darba kārtībā.

Apdomīgais esošajām lietām pievienos arī kabatas lukturīti, riepu putu baloniņu, „stāvvietas pulksteni” un kādu vējstikla šķidruma pudeli, lai šīs lietas nav jāmeklē pašā nepiemērotajā brīdī. Esot Francijā, obligāts ir alkometrs, ko var iegādāties degvielas uzpildes stacijās. Autoceļojuma neatņemams darbarīks, protams, ir navigators, un vērts pārbaudīt, vai tajā uzstādītas autoceļu karšu jaunākās versijas.

Pārējais atkarīgs no braucēju individuālajām vajadzībām un ceļošanas stila. Kādam ceļotājam var izrādīties noderīga „piepīpētājā” iespraužama USB ligzda vai strāvas pārveidotājs, lai var izmantot datoru vai citas elektroierīces. Cits, kurš grib ceļot īpaši taupīgi, novērtēs ērtības, ko sniedz līdzi paņemts guļammaiss un spilvens.

Veiksmīgu ceļu!

Ilmārs Līkums

Finansējums auto iegādei

Ja apsverat auto iegādi, aicinām uzzināt par savām iespējām saņemt līzinga finansējumu.Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Līzinga finansējums
jaunu un lietotu
auto iegādei

Līzinga finansējums
jaunu un lietotu
auto iegādei

 • Procentu likme tiek noteikta individuāli
 • Pirmā iemaksa – sākot no 10 %
 • Līzinga termiņš – līdz 5 gadiem
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.