Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 16.10.2014
studijas | bērni | dzīvības apdrošināšana

Domājot par sava bērna pieaugušo dzīvi

Domājot par sava bērna pieaugušo dzīvi

Pilngadība ir gaidīts, bet vienlaikus arī nedaudz satraucošs notikums, jo tuvākajā nākotnē daudz kas jāpiedzīvo pirmoreiz – studijas, patstāvīga dzīve prom no vecākiem, pirmie lielie pirkumi paša spēkiem, piemēram, auto, pirmā darbavieta u. c. Vecāku dzīvesgudrība un emocionālais atbalsts šajā dzīves posmā jaunietim ir ļoti būtiski, taču nereti tieši finansiālie izaicinājumi sagādā lielākās raizes. Tāpēc vecākiem ir vērts apsvērt, ko iespējams darīt jau patlaban, lai nākotnē palīdzētu savam bērnam sākt patstāvīgu dzīvi.

Pirmais izaicinājums – izglītība

Ir tik daudz lietu, kas jaunietim kļūst aktuālas, sasniedzot vecumu, kad jāsāk domāt par patstāvīgu dzīvi. Viena no būtiskākajām ir tālākā izglītība. Kad kļuvis skaidrs, kādu programmu un mācību iestādi izvēlēties, paliek jautājums – cik tas maksās? Ne visur ir budžeta vietas, un ne visiem studentiem ir spējas un iespējas tajās iekļūt.

Jārēķinās, ka studiju gada maksa kārotajā augstskolā var sasniegt vairākus tūkstošus eiro un studenta dzīves sākšana ir saistīta arī ar citām būtiskām pārmaiņām un izdevumiem – var nākties mainīt dzīvesvietu uz citu pilsētu vai pat valsti un rūpēties par līdzekļiem saviem ikdienas tēriņiem. Pat ja jaunietis studijas apvieno ar darbu, viņa ienākumi var nebūt pietiekami, lai segtu visas vajadzības. Viens no risinājumiem var būt studiju un/vai studējošā kredīts, taču, kā jau ar visiem kredītiem, pēc laika tas būs jāatmaksā, un ne visi var būt gatavi uzņemties šādas saistības.

Pašam sava dzīvesvieta un idejas biznesam

Taču ar studijām viss nebūt nebeidzas. Iespējams, jaunajam cilvēkam pēc studiju beigšanas radusies laba biznesa ideja, kuras īstenošanai ir nepieciešami līdzekļi, bet pašam to nav. Agrāk vai vēlāk jūsu bērnam kļūs aktuāls jautājums arī par savu dzīvesvietu – īres cenas pašlaik nav zemas, savukārt, lai iegādātos mājokli kredītā, nepieciešami ne tikai stabili ienākumi, bet arī pirmā iemaksa.

Risinājums – uzkrājumu veidošana

Kā rīkoties, lai atbalstītu savu bērnu šajās dzīves situācijās? Risinājums var būt laicīga uzkrājuma veidošana. Pat ja bērns vēl ir pavisam mazs, domāt par uzkrājumu viņa nākotnes vajadzībām nekad nevar būt par agru – tieši otrādi, ātrāk sākot, iespējams vairāk arī sakrāt, lai tad, kad patiešām rodas nepieciešamība, līdzekļu trūkums nestātos ceļā jaunā cilvēka mērķiem.

Bankas pašlaik piedāvā vairākas iespējas, kā tikt pie uzkrājuma bērna nākotnei.

Pilngadības depozīts

Vispopulārākais uzkrājuma veids bērnam ir īpašs depozīts, ko dažādās bankās sauc atšķirīgi – piemēram, par pilngadības depozītu. Tas ļauj veikt ikmēneša iemaksas bērna kontā, un visu uzkrājuma laiku kontu brīvi papildināt ar jebkādu summu. Jaunietis naudai varēs piekļūt, sasniedzot 18 gadu vecumu.

 • Kas jāņem vērā?
 • Pilngadības depozītu ar jebkādu summu var brīvi papildināt ikviens radinieks vai draugs, tādējādi palīdzot kopīgam mērķim.
 • Parasti minimālais noguldījuma termiņš šādam uzkrājumam ir trīs gadi.
 • Pilngadības depozītu pārtraukt pirms termiņa iespējams tikai ar bāriņtiesas atļauju.

Uzkrājums ar dzīvības apdrošināšanu

Uzkrājums ar dzīvības apdrošināšanu ir vēl viena iespēja, kā parūpēties par bērna vajadzībām nākotnē. Veicot regulāras iemaksas, var uzkrāt kapitālu kādam konkrētam mērķim, piemēram, sava bērna nākotnei, vienlaikus apdrošinot dzīvību.

 • Kas jāņem vērā?
 • Izmantojot šo uzkrājuma viedu, ģimene iegūs papildu drošību neparedzētās dzīves situācijās, turklāt līgumu iespējams papildināt ar apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem.
 • Ja līgums noslēgts vismaz uz pieciem gadiem, ir iespēja izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus 24% apmērā.
 • Ir iespēja izvēlēties starp uzkrājumu ar garantētu ienesīgumu un ieguldījumu fondos.

Būtiskākie bērna nākotnes mērķi, kuriem nepieciešami līdzekļi:

 • Izglītības iegūšanai gan Latvijas, gan ārvalstu augstskolās.
 • Dzīvokļa īrei vai pirmajai iemaksai, ja nolemts mājokli iegādāties.
 • Sava biznesa sākšanai.
 • Sava pirmā auto iegādei.
 • Citiem svarīgiem un sen lolotiem mērķiem, piemēram, ceļojumam, kursiem u. tml.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.