Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 25.10.2016
uzkrājumi | ieguldījumi

Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

Brīdis, kad jūsu kontā ieripo nauda, kas atgūta par attaisnotajiem izdevumiem, ir pacilājošs. Tomēr, lai naudu vienkārši nenotrallinātu, ir vērts jau laikus padomāt, kā ar to rīkosieties.

Ja esat IIN maksātājs, ļoti iespējams, ka arī jums ir iespēja atgūt daļu no iepriekšējā gadā samaksātā nodokļa: esat vairākkārt devies pie zobārsta, maksājis par bērna studijām, vai veicāt regulāras iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā apdrošināšanā. Jo lielāku summu gada laikā esat samaksājis IIN un jo lielāki bijuši jūsu izdevumi par medicīnu, izglītību vai ilgtermiņa uzkrājumiem, jo jūtamāka būs tā summa, ko valsts jums atmaksās. No savas puses jums tikai elektroniski jāaizpilda ienākumu deklarācija, norādot, kādi bijuši jūsu izdevumi, un pēc laika konkrēta naudas summa nonāks jūsu kontā.

Nauda pazūd ikdienas tēriņos

Lai kāda summa tā būtu – 50 vai 500 eiro, tikai jūsu pašu rokās ir izvēle, kā to izlietot – darot to izsvērti un mērķtiecīgi, jūs varat iegūt krietni vairāk, nekā ļaujoties spontāniem tēriņiem. Kā liecina SEB bankas aptauja, pērn 21% aptaujāto izmantojuši atgūtos līdzekļus lielākam pirkumam, kamēr 24% tos novirzījuši savu uzkrājumu papildināšanai. Tomēr absolūtais vairākums – 57% aptaujas dalībnieku – savu atgūto nodokļu naudu izmantojuši ikdienas tēriņiem, citiem vārdiem – iztērējuši sīkumos, bieži pat nejūtot, kur tā palikusi. 

Kādas ir alternatīvas?

Protams, ka no atgūtās summas apmēra lielā mērā atkarīgs, ko ar to būs iespējams izdarīt, taču svarīgs ir pats princips – rīkoties pārdomāti, izvērtējot visus par un pret. Piedāvājam jums dažas idejas, ko iesākt ar atgūto nodokļu naudu, lai tās ietekme jūsu ģimenes budžetā būtu jūtamāka.

Pievienot esošajam ilgtermiņa uzkrājumam – lai gan psiholoģiski šāds variants var nešķist tas tīkamākais, jo nozīmē, ka naudu fiziski uzreiz nesajutīsiet, šis var būt ļoti labs lēmums ilgtermiņā. Ja esat atguvis lielāku summu, piemēram, 300 eiro, un katru mēnesi pensiju 3. līmeņa uzkrājumam novirziet 30 eiro, tad atgūtā summa ir pielīdzināma jūsu iemaksām 10 mēnešu garumā, un tas nav maz. Uzkrājuma papildinājums var būt īpaši svarīgs, ja uzkrājumu esat sācis veidot nesen, bet pensijas gadi vairs nav aiz kalniem, jo šādi iegūsiet lielāku kapitālu, ar kuru rīkoties vecumdienās. Turklāt ir vēl kāds bonuss – visu, ko novirzāt savam ilgtermiņa uzkrājumam, nākamajā deklarācijā atkal varēsiet iekļaut pie attaisnotajiem izdevumiem.  

 • Nomaksāt īstermiņa aizdevumu – tieši tikpat patīkami, kā saņemt papildu naudu savā kontā, ir līdz pēdējam centam nomaksāt paņemto aizdevumu. Ja redzat, ka ar atgūto summu varat to izdarīt vienā reizē, to noteikti ir vērts darīt (un vērts arī tad, ja nevarat nomaksāt visu uzreiz, bet lielāko daļu). Pirmkārt, jums vairs nebūs ik mēnesi noteikta summa jānovirza aizdevuma atmaksai, tātad, katru mēnesi jums ģimenes budžetā būs vairāk naudas, otrkārt – nomaksājot visu summu uzreiz (vai lielāko daļu), jūs mazāk pārmaksāsiet un rezultātā būsiet ietaupījis savu naudu.
   
 • Novirzīt remontam vai mājokļa uzlabošanai – ja esat apsvēris remonta uzsākšanu, bet pietrūcis pirmā grūdiena (varbūt tieši naudas izteiksmē), atmaksātā nauda var kalpot par lielisku iemeslu to beidzot sākt darīt. Varbūt tikai jānomaina viesistabas dīvāns vai jāpārkrāso sienas, lai mājoklis iegūtu jaunu elpu. Varbūt vajadzīgs nopietnāks ieguldījums, jo jāveic jumta nomaiņa. Jebkurā gadījumā – iemesls ir naudas ieguldīšanas vērts, jo sakārtojot savu vidi, kļūst vieglāk darīt citas lietas.
   
 • Novirzīt kādai steidzamai vajadzībai – ja ilgāku laiku esat atlicis došanos pie zobārsta vai jūsu mašīnai pēc pāris mēnešiem beigsies tehniskā apskate, iespējams, ka atgūtā nauda nāk īstajā laikā, lai novirzītu to kādai lietai, kas īsti vairs nevar gaidīt. Turklāt, jau atkal bonuss – ja apmeklēsiet ārstu vai zobārstu, nākamajā gadā šos izdevumus varēsiet iekļaut savā deklarācijā.
   
 • Ieguldīt savā biznesā – atgūtā summa nebūs tik liela, lai ar to varētu uzsākt savu biznesu, taču – ja šobrīd jau esat uzsācis sava biznesa veidošanu, noderīgs var būt katrs eiro. Summa, ko esat atguvis, var lieti noderēt, piemēram, iepērkot uzņēmumam vajadzīgās kancelejas preces vai samaksājot grāmatvedim, tādējādi nonākot solīti tuvāk mērķim pelnīt naudu savā uzņēmumā.  
   
 • Ieguldīt sev būtiskā pirkumā – teju ikvienam ir kas tāds, par ko jau labu laiku ir sapņots – dizaina lampa vai jaunā mākslinieka glezna, bet vienmēr ir atradušās svarīgākas, praktiskākas lietas, kurās jāiegulda. Ja nav steidzamu vajadzību, nauda var kalpot šāda sev svarīga pirkuma veikšanai, pat ja ieguvums vairāk ir estētiskas, ne praktiskas dabas.
   
 • Kopīgai laika pavadīšanai ar ģimeni – tas varētu būt brauciens visiem kopā uz kādu vietu tepat Latvijā vai tuvākajās ārzemēs, vai varbūt maltīte kādā restorānā, kurā vēl nav būts. Tā kā deklarāciju par iepriekšējo gadu var iesniegt sākot ar 1. martu un atmaksa notiek 3 mēnešu laikā, nauda kontā tiks ieskaitīta vasaras sākumā, kas ir īstais brīdis kopīgām izklaidēm! Turklāt saliekot kopā vairāku ģimenes locekļu atgūto naudu, ceļojums var sanākt vēl lieliskāks.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

 • Pensija - 26.09.2016

  Pieredze: Kāpēc veidot privāto pensijas uzkrājumu?

  Pieredze: Kāpēc veidot privāto pensijas uzkrājumu?

  Viktors Melnacis uzskata, ka cilvēkam nopelnītais kapitāls pirmām kārtām aktīvi jāinvestē sevī un savā ģimenē, taču nedrīkst aizmirst arī par līdzekļiem nebaltai dienai.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 29.03.2016

  Laiks pieteikties nodokļa atmaksai

  Kā katru gadu, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) atkal var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt daļu iepriekšējos trijos gados samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), ja esat veicis iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.