Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 07.12.2018
uzkrājums | nākotne

4 iemesli, kādēļ izdevīgāk uzkrāt 10 gadus un ilgāk

4 iemesli, kādēļ izdevīgāk uzkrāt 10 gadus un ilgāk

Veidojot ilgtermiņa uzkrājumus, iespējams piepildīt kādu sen lolotu sapni – aizbraukt tālā ceļojumā, iegādāties auto, iekārtot dzīvokli vai izremontēt virtuvi. Taču jautājums paliek atklāts – kā uzkrāt efektīvāk, lai uzkrājums augtu ne tikai pateicoties veiktajām iemaksām, bet arī citiem faktoriem?

Veicot regulāras iemaksas uzkrājumā un noslēdzot līgumus ar garākiem termiņiem, risks piedzīvot būtiskus zaudējumus samazinās vēl vairāk, savukārt iespēja uzkrāt vairāk ievērojami palielinās.

Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana – alternatīva uzkrāšanai “zeķē”

Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana piedāvā ne tikai iespējamu papildu ienesīgumu uzkrātajam kapitālam (ieguldot uzkrājumu jūsu riska apetītei atbilstošos fondos, tādējādi cenšoties ilgtermiņā palielināt uzkrājuma lielumu), bet arī iespēju saņemt nodokļa atvieglojumus par veiktajām iemaksām. Šobrīd likums nosaka, ka iedzīvotājiem ir iespēja atgūt no valsts 20% no veiktajām iemaksām uzkrājumā, taču ne vairāk kā 10% no jūsu gada bruto (uz papīra) ienākumiem, bet kas nav lielāki par 4000 eiro gadā (Vairāk par nodokļu atvieglojumiem lasiet SEB mājas lapā).

Kā liecina AAS SEB Dzīvības apdrošināšana dati, arvien vairāk cilvēku izvēlas tieši šo pakalpojumu ilgtermiņa uzkrājumu veidošanai un tiecas uz nospraustajiem mērķiem vēl aktīvāk. Tā, piemēram, 2017. gadā klienti uzkrājumos ir iemaksājuši par 14% vairāk nekā tas tika darīts 2016. gadā.

4 iemesli, kādēļ gudrāk ir veidot uzkrājumu ilgā termiņā, vismaz 10 gadus

1. Jo garāks līguma termiņš, jo mazāks “negatīvo ienesīgumu” gadu īpatsvars uzkrājuma veidošanas laikā.

Nav noslēpums, ka ieguldot uzkrājumu finanšu tirgos, tas ir pakļauts zināmām svārstībām. Ir gadi, kad ieguldītais kapitāls “strauji aug”, un ir gadi, kad ienesīgums ir negatīvs. Izpētot 2 populārākos finanšu tirgu indeksus, var secināt, ka ilgtermiņa ieguldījumi negatīvo ienesīgumu gadu īpatsvaru spēj samazināt pat uz pusi, tādējādi uzlabojot kopējo uzkrājuma atdevi.

Piemēram, ja jūs 1998. gadā būtu noslēdzis uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumu uz 5 gadiem, tad, saskaņā ar Dow Jones Industrial average indeksu, 3 gadu rezultāts jeb 60% no visiem līguma termiņa gadiem noslēgtos ar negatīvu ienesīgumu. Turpretī, ja līgums būtu noslēgts uz 20 gadiem, gadu īpatsvars, kas noslēgtos ar negatīvo ienesīgumu būtu vien 30%. Protams, jāatgādina, ka vēsturiskie dati negarantē līdzvērtīgu rezultātu arī nākotnē.

Negatīvo gadu skaits un īpatsvars
Indekss 5 gadu periodā (1998. – 2002.) 10 gadu periodā (1998. – 2007.) 20 gadu periodā (1998.-2017.)
Dow Jones Industrial Average 3 (60%) 4 (40%) 6 (30%)
Nasdaq Composite (1997.-2016. gadi) 2 (40%) 3 (30%) 5 (25%)

Avots: www.macrotrends.net

2. Pēdējos gados ievērojami pieaudzis uzkrājumu veidošanas termiņš

Kā liecina AAS SEB Dzīvības apdrošināšana dati, vidējais uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līguma termiņš 2017. gadā noslēgtajiem līgumiem bija 12.6 gadi, kas ir teju 2 reizes vairāk nekā vidējais termiņš 2013. gadā noslēgtajiem līgumiem (6.7 gadi). Turklāt 68% klientu 2017. gadā slēguši līgumus ar termiņu 10 gadi un vairāk. Šie skaitļi parāda to, ka klienti arvien vairāk apzinās to, ka, uzkrājot ilgāk, iespējams sasniegt vairāk, vienlaikus samazinot ar ieguldījumiem saistītos riskus.

3. Garāki līguma termiņi nemazina uzkrājuma likviditāti jeb iespēju ātri tikt pie uzkrātā.

Noslēgtā līguma termiņš neietekmē uzkrājuma pieejamību (likviditāti). Neatkarīgi no tā, vai līgums ir noslēgts uz 10 vai 20 gadiem, sākot ar 6. gadu, Jums ir iespēja izņemt uzkrājumu, nemaksājot nekādus “soda procentus”. Tiesa, ja esiet saņēmis nodokļu atvieglojumus no valsts, tad, izņemot uzkrājumu pirmajos 10 gados, Jums būs jāatmaksā valstij saņemtie nodokļa atvieglojumi, ja līgums ir slēgts pēc 2018. gada 1. janvāra.

4. Garāks līguma termiņš – jūsu drošības spilvens un iespēja uzkrāt vairāk.

Veicot regulāras iemaksas uzkrājumā un noslēdzot līgumus ar garākiem termiņiem, risks piedzīvot būtiskus zaudējumus samazinās vēl vairāk, savukārt iespēja uzkrāt vairāk ievērojami palielinās.

Piemēram, jūs esat noslēdzis uzkrāšanas līgumu uz 10 gadiem, un dienā, kad būtu laiks izņemt uzkrājumu, pēkšņi finanšu tirgus piedzīvo strauju kritumu. Ko darīt? Ja jums būtu garāks līguma termiņš, piemēram, 20 gadu līgums, jūs varētu vēl mierīgi pagaidīt, līdz tirgus atkopjas. Tātad – papildu gadi līgumā ir kā drošības spilvens, kas nekādā veidā neietekmē uzkrājuma likviditāti.

Uzkrājums Jūsu sapņu piepildīšanai

Uzkrājiet, saņemot nodokļu atvieglojumus, un piepildiet kādu sen lolotu sapni.Citi raksti par šo tēmu

Vairāk


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

  • Ikdienas drošībai
  • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
  • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Dzīvības apdrošināšanas eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.