Switch to mobile version. Augšup

Aizdevumi un aizņemšanās - 05.11.2018
patēriņa kredīts | GPL | nosacījumi

Kā izvairīties no neizdevīgā kredīta?

Kā izvairīties no neizdevīgā kredīta?

Saņemt patēriņa kredītu mūsdienās ir diezgan viegli. Tik viegli, ka reizēm piemirstas noskaidrot visus nosacījumus, tāpēc vēlāk var nākties kost pirkstos, jo izrādās – sanācis dārgāk un neizdevīgāk, nekā šķitis.

Lai patēriņa kredīta nosacījumi jūs nepārsteigtu nesagatavotu, ir tikai viens risinājums – kārtīga līguma izlasīšana, pirms to parakstāt.

Kāpēc ir svarīgi zināt GPL apmēru? Bieži vien kredītu reklāmās pieminētā likme nav GPL, bet gada, mēneša vai vēl kāda cita likme, tādējādi radot mānīgu iespaidu, ka kredīts ir ļoti lēts.

Dažkārt cilvēki, kas saskārušies ar negodīgiem kredītdevēju nosacījumiem, nolemj vienkārši vairs nemaksāt. Tomēr tas nav risinājums.

Patēriņa kredītus piedāvā ne tikai bankas, bet arī citas finanšu institūcijas. Parasti tiek solīts, ka kredīts būs ātri iegūstams un izdevīgs. Tomēr neiedziļināšanās visos līguma nosacījumos var dārgi izmaksāt.

Kas ir gada procentu likme, un kāpēc tā jāņem vērā?

Gada procentu likme (GPL) – ir viens no svarīgākajiem kredīta izdevīguma kritērijiem, jo tajā iekļautas visas ar kredītu saistītās izmaksas no klienta puses (izņemot soda sankcijas, kam arī jāpievērš uzmanība, lasot līgumu). GPL tiek aprēķināta pēc visai sarežģītas formulas – tā atspoguļo kredīta kopējās izmaksas kredīta ņēmējam, kas izteiktas gada procentos no kredīta. Tātad GPL ir iespējams aprēķināt, ja ir zināms kredīta termiņš, kā arī visas ar kredīta saņemšanu un atmaksu saistītās izmaksas, tai skaitā komisijas maksa un kredīta izsniedzēja noteiktā procentu likme par kredīta izmantošanu.

Kāpēc ir svarīgi zināt GPL apmēru? Bieži vien kredītu reklāmās pieminētā likme nav GPL, bet gada, mēneša vai vēl kāda cita likme, tādējādi radot mānīgu iespaidu, ka kredīts ir ļoti lēts. Taču, lai objektīvi varētu salīdzināt vairāku kredītdevēju piedāvājumu, par pamatu jāņem tieši GPL, pat ja kredīts tiek ņemts uz mazāk nekā gadu. Arguments, ka GPL nav svarīga kredītiem, kas tiek ņemti uz īsāku laika periodu nekā gads, īsti neiztur kritiku – proti, lai salīdzinātu dažādu kredītiestāžu piedāvājumu, par pamatu ņemot vienādu summu uz vienādu termiņu, tieši GPL palīdzēs noskaidrot, kurš no variantiem jums būs izdevīgākais.

GPL jābūt norādītai arī aizdevuma līgumā.

Citi nosacījumi arī ir būtiski

Reizēm iekrist var ne tikai uz nesamērīgi lielām GPL, bet arī uz citiem nosacījumiem. Piemēram, neatmaksājot paņemto kredītu noteiktajā laikā, par katru nokavēto dienu ir jāmaksā milzīgi soda procenti. Vai arī jāšķiras no lielas summas, lai kredīta atmaksas termiņu pagarinātu. Pat ja šķiet, ka noteikti nomaksāsiet kredītu laicīgi, nekad nevajadzētu aizmirst, ka dzīve ir neparedzama un gadīties var visādi, tāpēc labāk lieki neriskēt.

Lai patēriņa kredīta nosacījumi jūs nepārsteigtu nesagatavotu, ir tikai viens risinājums – kārtīga līguma izlasīšana, pirms to parakstāt. Ja kaut kam nepiekrītat, varat mēģināt ar aizdevēju vienoties par izdevīgākiem nosacījumiem.

Kredīta kalkulators būs jūsu palīgs

Ja pašiem šķiet sarežģīti veikt ar kredītu saistītos aprēķinus, ļoti noderīgs rīks ir kredīta kalkulators, kas atrodams daudzu banku un kredītiestāžu mājas lapās. Patiecoties tam varat noskaidrot, cik būtu maksimālā summa, ko varat aizņemties, ja nevēlaties, lai jūsu ikmēneša maksājums pārsniedz, piemēram, 50 eiro. Un otrādi – ar kādu ikmēneša maksājumu jārēķinās, aizņemoties konkrētu summu. Tāpat varēsiet redzēt, kā summa mainās atkarībā no termiņa.

Nemaksāt nozīmē radīt grūtības sev pašam

Dažkārt cilvēki, kas saskārušies ar negodīgiem kredītdevēju nosacījumiem, nolemj vienkārši vairs nemaksāt. Tomēr tas nav risinājums, jo likumā ir paredzēts, ka šādā gadījumā kredītdevējam ir tiesības ievietot informāciju par nemaksātāju kredītreģistrā, kas nākotnē var krietni apgrūtināt viņa iespējas saņemt hipotekāro kredītu vai pat paņemt līzingā mobilo telefonu. Tātad vienas nelielas neatmaksātas summas dēļ pastāv risks būtiski ietekmēt savas nākotnes iespējas.

Pirms izšķirties par aizņēmumu:

 • Jāsaprot, vai tas patiešām ir nepieciešams – ja jūs uzrunājusi reklāma ar šķietami nepārspējamu piedāvājumu, bet vēl īsti nezināt, kam naudu tērēsiet, tas nav pietiekams iemesls, lai ņemtu kredītu.
 • Salīdziniet dažādu kredītdevēju piedāvājumus pēc vairākiem parametriem.
 • Obligāti izlasiet līgumu – ja kaut kas šķiet nesaprotams vai nesamērīgs, jautājiet par to klientu konsultantam, pirms līgums ir parakstīts.
 • Apsveriet arī citus aizņēmuma veidus. Ir gadījumi, kad piemērotāks risinājums  var būt kredītkarte ar kredītlīniju, nevis patēriņa kredīts. Vairāk par to varat lasīt rakstā Kredīta veidu nosaka pirkums.
 • Nodrošinieties pret neparedzētiem gadījumiem jau laikus, lai nevajadzētu tos risināt ar kredītu palīdzību. Piemēram, apdrošinoties pret darba spēju zaudēšanu, jūs varat nodrošināt, ka nepaliekat bez iztikas līdzekļiem.

Linda Ezerkalna

Kredīts patēriņa vajadzībām

Kredīts pārdomātiem pirkumiem

Auto iegādei, ceļojumam vai lielākam pirkumam - mums ir piedāvājums Jūsu vajadzību vai sapņu īstenošanai.


 • Aizdevumi un aizņemšanās - 24.10.2018

  Pirmais kredīts – pirmā atbildība

  Pirmais kredīts – pirmā atbildība

  Lai pirmais kredīts, pat ja tas ir neliels, kļūtu par atspēriena punktu, nevis traucēkli veiksmīgai nākotnei, pirms tā ņemšanas ir jāizvērtē un jāņem vērā vairāki aspekti.

  Lasīt vairāk

 • Aizdevumi un aizņemšanās - 23.12.2019

  Lielu plānu realizēšanai: krāt vai aizņemties?

  Lielu plānu realizēšanai: krāt vai aizņemties?

  Ar šo dilemmu mēs ikdienā sastopamies ar pārsteidzošu regularitāti, tomēr diez vai var teikt, ka eksistē viena pareizā atbilde, jo dažādiem gadījumiem var būt nepieciešami dažādi risinājumi. Taču mēģināsim rast skaidrību un palūkosimies uz trim tipiskiem ar mājokļa iekārtošanu saistītiem scenārijiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.