Switch to mobile version. Augšup

Par pensiju 2. līmeni

Par pensiju 2. līmeni

Uzkrājumu veido daļa no Jūsu sociālās apdrošināšanas iemaksām

 • Papildu iemaksas nav jāveic
 • Kapitāls tiek uzkrāts tieši Jums
 • Uzkrāto kapitālu saņemsiet, sasniedzot valsts noteikto pensijas vecumu
 • Papildu iemaksas nav jāveic

  Pensiju 2. līmenis ir papildu uzkrājums vecuma pensijai, kas tiek veidots, daļu no Jūsu un Jūsu darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) novirzot Jūsu pensijai. Pensiju 2. līmenī papildu iemaksas nav jāveic, un uzkrāto naudu saņemsiet, sasniedzot valsts noteikto pensijas vecumu.

 • Svarīgs lēmums – pensiju plāna izvēle

  Pensijas apmēru ietekmēs gan algas apjoms (un attiecīgi – nomaksātie nodokļi), gan arī Jūsu izvēlētā pensiju 2. līmeņa plāna darbības rezultāti. Plānu Jūs varat izvēlēties ņemot vērā Jūsu gadu skaitu līdz pensijai. Par pensiju plāna izvēli lasiet sadaļā "Kā izvēlēties pensiju 2. līmeņa plānu".

 • Pensiju 2. līmeņa uzkrājuma saņemšana

  Sasniedzot valsts noteikto pensijas vecumu, Jūs varēsiet izvēlēties:

  • pieskaitīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu savai valsts pensijai – pensiju 1. līmenim;
  • vai saņemt kā Mūža pensiju.
 • Nākotnes pensijas apmērs

  Izmantojot Pensijas prognozes kalkulatoru, varat viegli prognozēt savu sagaidāmo nākotnes pensijas apmēru. Jūs varēsiet arī uzskatāmi redzēt, kāda būtu optimālā ikmēneša iemaksa privātajā pensiju uzkrājumā, lai sasniegtu sev vēlamo pensiju nākotnē.

 

Infotelpas raksti

 • Pensiju sistēmu var pieregulēt – ne graut

  Pensiju sistēmu var pieregulēt – ne graut

  Ja runā salīdzinājumos, mūsu pensiju sistēmas «mājas projekts» ir labs, un tā ir uzbūvēta uz labiem pamatiem, tikai, piemēram, sētas pusē viens kvadrātmetrs sienas nav nokrāsots. Vai tāpēc būtu jājauc visa māja nost līdz pamatiem? To laikraksts “Dienas bizness” cenšas noskaidrot sarunā ar IPAS SEB Investment Management valdes priekšsēdētāju Jāni Rozenfeldu.

  Lasīt vairāk

 • Vai jūs darāt pietiekami, lai vecumdienas būtu pārtikušas?

  Vai jūs darāt pietiekami, lai vecumdienas būtu pārtikušas?

  Pensijas gados vajadzētu baudīt dzīvi ar pilnu krūti – nav vairs jāstrādā, ir daudz brīva laika. Taču, vai mēs pārāk bieži nepaļaujamies uz ilūzijām, domājot par savu vecumdienu finansiālo pusi?

  Lasīt vairāk

 • Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Pašnodarbinātas personas statuss nozīmē ne tikai lielāku rīcības brīvību, bet arī atbildību – ja par algoto datu strādājošo nodokļu samaksu rūpējas darba devējs, tad pašnodarbinātajam par to jādomā pašam.

  Lasīt vairāk

Uzzināt sava pensiju 2. līmeņa uzkrājuma apmēru ir iespējams portālā www.latvija.lv (atskaite "Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2.līmeņa) dalībnieka konta izraksts"). Pieslēgties portālam ir iespējams, izmantojot internetbankas autentifikācijas līdzekļus (lietotāja kodu, paroli, pieejas kodu). Informāciju var iegūt arī jebkurā VSAA filiālē.

Portālā www.latvija.lv papildus ir pieejami šādi VSAA e-pakalpojumi:

 • Informācija par pensiju 2. līmeņa dalībnieka reģistrāciju un ieguldījumu plāna izvēli (iespēja noskaidrot, kad uzsākta dalība pensiju 2. līmenī, apskatīt savu līdzekļu pārvaldītāju un ieguldījumu plānu izmaiņu vēsturi).
 • Informācija par pensiju 2. līmeņa (valsts fondēto pensiju shēmas) līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījuma plāna maiņu (informācija par pēdējo veikto līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījumu plāna maiņu).

Pensiju 2. līmenis tiek uzkrāts tieši Jums, tāpēc ir būtiski, lai izvēlētais pensiju plāns atbilstu Jūsu gadu skaitam līdz pensijai un vēlamajai ieguldījumu stratēģijai.

Gadu skaits līdz pensijai

Jo ilgāks laiks līdz pensijas vecumam, jo augstāku risku Jūs varētu uzņemties saistībā ar sava izvēlētā pensiju plāna ieguldījumu stratēģiju. Ja līdz pensijai Jums ir vairāk nekā 10 gadi, iespējams, Jums piemērotāks būtu kāds no aktīvās stratēģijas plāniem, kas koncentrējas uz lielākas peļņas gūšanu ilgtermiņā. Ja Jums līdz pensijai ir palikuši 10 vai mazāk gadu, aicinām savu ieguldījumu plānu izvēlēties īpaši rūpīgi – iespējams, Jums atbilstošākais ir kāds no konservatīvās stratēģijas plāniem.

Nav ieteicams bieži mainīt pensiju plānus, tomēr, tuvojoties pensionēšanās brīdim, būtu vēlams atkārtoti novērtēt savu vēlmi uzņemties risku un iespējams pieteikties pensiju plānam ar zemāku risku.

Ieguldījumu stratēģijas

Pensiju plāni ar aktīvo stratēģiju (ieguldījumi akcijās līdz 50% no kopējiem plāna ieguldījumiem) ir riskantāki, bet arī potenciāli ienesīgāki. Konservatīvajos plānos ieguldījumi akcijās netiek veikti, līdz ar to tie ir salīdzinoši ar vismazāko risku, taču ar potenciāli mazākām peļņas iespējām. Savukārt pensiju plāni ar sabalansēto stratēģiju (ieguldījumi akciju tirgū līdz 25% no kopējiem plāna ieguldījumiem) ir vidusceļš – mazāk riskanti, salīdzinot ar aktīvajiem plāniem, bet ar potenciāli augstākām peļņas iespējām, salīdzinot ar konservatīvajiem plāniem.

Izvērtējiet arī pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldnieka reputāciju un darbības pieredzi, jo arī no tā būs atkarīgs Jūsu uzkrātā kapitāla apmērs. Pensiju plāns un tā pārvaldnieks jāizvēlas atbildīgi, turklāt pensiju plāna uzrādītajiem rezultātiem vēlams regulāri sekot līdzi. Apskatīt visu pārvaldītāju pensiju 2. līmeņa plānu rezultātus var portālā www.manapensija.lv.

Atcerieties, ka Jums ir tiesības reizi kalendārā gada laikā mainīt pārvaldnieku un divas reizes – plānu viena pārvaldnieka ietvaros.

 

 • Atbildīga pārvaldīšana

  Stabila pārvaldīšana, saglabājot un palielinot Jūsu uzkrāto kapitālu ilgtermiņā.

 • Darbības rezultāti

  Mūsu ieguldījumu plānu ienesīgums ir viens no augstākajiem Latvijā.

 • Pievienotā vērtība

  Vairāk nekā 45 % no SEB pensiju plānu līdzekļiem tiek ieguldīti Latvijā.

 • Pārmantojamība

  Pensionējoties un izvēloties Mūža pensijas apdrošināšanu ar labuma guvēju, ir iespējama uzkrātā pensiju 2. līmeņa kapitāla pārmantojamība.

 • Uzticība

  Katrs ceturtais dalībnieks ir uzticējis savu pensiju 2. līmeņa kapitālu SEB.

 • Pieredze

  Rūpējamies par klientu pensiju uzkrājumiem vairāk nekā 15 gadus.

Aicinām noskatīties!

 

Infotelpas raksti

Vēlos, lai ar mani sazinās

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensiju 2. līmeni un kā izvēlēties sev piemērotāko ieguldījumu plānu.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.